سایت ساز رایگان افزایش رتبه الکسای قانونی فروش مکمل های بدن سازی مجاز نکس وان موزیک - دانلود موزیک جدید اپلود سنتر عکس و فایل رایگان فراز هاستینگ|بهترین خدمات هاستینگ هاست وبلاگدهی حرفه ای
بستن تبلیغات [X]
دانلود مقالات
loading...

دانلود مقالات

پایان نامه بازدید : 8 جمعه 4 آبان 1397 زمان : 19:17
امتیاز :
نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

پایان نامه بررسی اثرات گروه­های تجاری بر ساختار مالکیت و هزینه بدهی در شرکت­های پذیرفته شده …

دانشکده علوم انسانی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد (M.A ) در رشته حسابداری

عنوان:

بررسی اثرات گروه­های تجاری بر ساختار مالکیت و هزینه بدهی در شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

زمستان ۱۳۹۳

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده و استاد راهنما در سایت درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده و استاد راهنما موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

فهرست مطالب

عنوان صفحه

چکیده… ۱

فصل اول : کلیات پژوهش

۱-۱- مقدمه ۳

۱-۲- بیان مسأله پژوهش…… ۴

۱-۳-اهمیت و ضرورت پژوهش…… ۶

۱-۴- اهداف پژوهش…… 7

۱-۵- فرضیه­های پژوهش . 7

۱-۶- روش انجام پژوهش…… ۸

۱-۶-۱- روش پژوهش و گردآوری داده­ها. ۸

۱-۶-۲- متغیرهای پژوهش…… ۸

۱-۶-۲-۱- متغیر مستقل…. ۸

۱-۶-۲-۲- متغیر وابسته.. ۹

۱-۶-۲-۳- متغیرهای کنترلی…. ۹

۱-۶-۳- جامعه و نمونه آماری پژوهش…… . ۹

۱-۶-۴- روش تجزیه و تحلیل داده ها ….. ۱۰

۱-۷- تعریف واژه­های کلیدی…. ۱۰

۱-۸- ساختار کلی پژوهش…… ۱۱

فصل دوم: مبانی نظری و پیشینه پژوهش

مبانی نظری و پیشینه پژوهش…… ۱۲

۲-۱- مقدمه . ۱۳

۲-۲-۱- گروه­های تجاری…. ۱۳

۲-۲-۱-۱- تعریف گروه­های تجاری…. ۱۴

۲-۲-۱-۲- صورت­های مالی تلفیقی…. ۱۶

۲-۲-۱-۴- بررسی تطبیقی استانداردهای حسابداری…. ۱۸

۲-۲-۱-۵- الزام صورت­های مالی تلفیقی…. ۱۸

۲-۲-۱-۶- تعریف واحد تجاری فرعی…. ۱۹

۲-۲-۲- ساختار مالکیت…… ۲۰

۲-۲-۲-۱- تعریف مالکیت…… ۲۱

۲-۲-۲-۲- تئوری ساختار مالکیت…… ۲۲

۲-۲-۲-۳- نظریه نمایندگی…. ۲۳

۲-۲-۲-۴- ترکیب مالکیت و سهامداری مدیران… ۲۵

۲-۲-۲-۴-۱- فرضیه همگرایی منافع… ۲۵

۲-۲-۲-۴-۲- فرضیه تثبیت جایگاه مدیران… ۲۷

۲-۲-۲-۵- ترکیب مالکیت و سهامداران نهادی و عمده.. ۲۸

۲-۲-۲-۵-۱- فرضیه نظارت کارآ.. ۲۹

۲-۲-۲-۵-۲- فرضیه همسویی استراتژیک……. ۳۰

۲-۲-۲-۶- تأثیر سهامداران عمده مالی بر هزینه های نمایندگی…. ۳۰

۲-۲-۲-۶- ترکیب مالکیت و سهامداران خارجی…. ۳۰

۲-۳- هزینه بدهی…. ۳۱

۲-۳-۱- هزینه بدهی و ساختار سرمایه.. ۳۴

۳-۲- پیشینه پژوهش…… ۳۶

۳-۲-۱- پژوهش­های داخلی…. ۳۶

۲-۳-۲- پژوهش­های خارجی…. ۳۸

۲-۴- خلاصه فصل…. ۴۰

فصل سوم: روش اجرای پژوهش

۳-۱- مقدمه 42

۳-۲- روش پژوهش…… ۴۲

۳-۳- فرضیه ها و سوا­ل­های پژوهش…… ۴۲

۳-۴- تعریف و اندازه­گیری متغیرهای پژوهش…… ۴۳

۳-۴-۱- متغیر مستقل…. ۴۳

۳-۴-۲- متغیر وابسته.. ۴۴

۳-۴-۳- متغیرهای کنترلی…. ۴۴

۳-۵- قلمرو پژوهش…… ۴۵

۳-۶- جامعه آماری و نمونه آماری…. ۴۵

۳-۶-۱- جامعه آماری…. ۴۵

۳-۶-۲- نمونه آماری…. ۴۶

۳-۷- روش گردآوری داده ها. ۴۷

۳-۸- روش تجزیه و تحلیل داده ها و آزمون فرضیه ها. ۴۷

۳-۸-۱- ضریب همبستگی و رگرسیون… ۴۷

۳-۸-۲- مدل­های رگرسیونی مورد استفاده و آزمون معناداری ضرایب مدل­های مربوط به فرضیه اصلی پژوهش.. ۴۹

۳-۸-۳- تحلیل واریانس…… ۵۱

۳-۹- خلاصه فصل…. ۵۲

فصل چهارم: تجزیه و تحلیل داده ها

۴-۱- مقدمه . 54

۴-۲- یافته­های پژوهش…… ۵۴

۴-۲-۱- آمار توصیفی…. ۵۴

۴-۲-۲- ایستایی (پایایی) متغیرهای پژوهش…… ۵۵

پایان نامه بازدید : 12 جمعه 4 آبان 1397 زمان : 19:15
امتیاز :
نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

پایان نامه بررسی تاثیر حاکمیت شرکتی و کیفیت گزارشگری مالی بر ارزش شرکت­های پذیرفته شده در …

بررسی تاثیر حاکمیت شرکتی و کیفیت گزارشگری مالی بر ارزش شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده و استاد راهنما در سایت درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده و استاد راهنما موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

۱-۱- مقدمه

این پژوهش به بررسی تاثیر حاکمیت شرکتی و کیفیت گزارشگری مالی بر ارزش شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران پرداخته است. در این فصل ابتدا مساله اصلی و چرایی انجام این پژوهش بیان می­گردد. در ادامه به اهداف، اهمیت پژوهش و کاربرد نتایج حاصل از انجام این مطالعه پرداخته می­شود. در بخش بعد، فرضیه­های پژوهش توضیح داده می­شوند. به دنبال آن، این پژوهش، از منظر قلمرو موضوعی، مکانی و زمانی مورد بررسی قرار می­گیرد. جامعه آماری پژوهش و نمونه منتخب که به منظور آزمون فرضیه­ها مورد استفاده قرار گرفته است، معرفی می­گردد و توضیح داده می­شود که این نمونه، بر مبنای چه محدودیت­هایی انتخاب شده­اند. در ادامه در قالب مبحث روش پژوهش، به معرفی مدل مورد استفاده در این مطالعه، متغیرها، شیوه گردآوری داده­ها و نرم­افزارها و آماره­های مورد استفاده به منظور آزمون فرضیه­ها و برآورد مدل پرداخته می­شود. در انتها نیز با ارائه تعریف عملیاتی از کلید واژه­ها، فصل به پایان می­رسد.

۱-۲- تعریف موضوع و بیان مسئله پژوهش

خلق ارزش ضرورتی اصلی در فضای کسب و کار امروزی است. امروز، جهانی شدن اقتصاد، تحول در دنیای کامپیوتر و آزادی جریان سرمایه­ها در سطح بین­الملل با تقاضای هر چه بیشتر اطلاعات درباره عملکرد شرکت­ها با یکدیگر آمیخته شده­اند. ضمن آنکه اطلاعات عملکردی که سرمایه­گذاران نیاز دارند تنها اطلاعات تاریخی نیست. سرمایه­گذاران و نیز مدیران شرکت­هایی که در آن­ها سرمایه­گذاری انجام شده است، به اطلاعاتی درباره­ی آینده شرکت نیاز دارند.

مفهوم ارزش از گذشته و از زمانی که بشر به تجارت و جمع­آوری سرمایه و ثروت پرداخته است، به وجود آمده است. ارزش یک قلم دارایی اعم از اینکه واقعی یا مالی باشد، بستگی به این دارد که تا چه حد بتواند خواسته­ها و نیازهای افراد را برآورده کند. بر این اساس مطالعات متنوعی در رابطه با ارزشیابی شرکت و معیارهای عملکرد صورت گرفته است که به نقش اطلاعات حسابداری جهت برآورد سودهای آتی و ارزشیابی شرکت توسط سرمایه­گذاران اشاره دارد(رودنشین، ۱۳۸۴). ارزش شرکت زمانی ایجاد می­شود که آن شرکت، برای ذینفعان اصلی­اش منافع ایجاد کند. منظور از ذینفعان همه افرادی هستند که در شرکت نفعی دارند و شامل سهامداران ، بستانکاران، مقامات مالیاتی و… می­باشند. ذینفعان به راحتی می­توانند با فعالیت­ها و معاملات بازاری خود و قراردادهای شرکت به طور مستقیم بر ارزش شرکت تاثیر بگذارند اما محدودیت­هایی که در این زمینه وجود دارد، هزینه معاملاتی و مسائل اطلاعاتی می­باشد که در مکانیزم­های قراردادی شرکت وجود دارد، بدین معنا که ذینفعان برای بدست آوردن اطلاعات درون شرکت، باید هزینه زیادی پرداخت کنند. لذا به علت این محدودیت­ها، می­بایست از مکانیزم­های حاکمیت شرکتی استفاده شود (عسکرزاده،۱۳۹۰).

حاکمیت شرکتی به مجموعه­ای از فرآیندها، آداب و رسوم­، سیاست­ها و رویه­ها، قوانین و عواملی اشاره دارد که بر راه و روشی که یک شرکت هدایت، و یا تحت جدایی مالکیت از مدیریت نظارت می­شود، اثرگذار است. به­ علاوه انتظار می­رود ارزش­های بیان شده شرکت­ها با ساختارهای حاکمیت شرکتی متفاوت باشد. استدلال اصلی این است که چون شرکت چیزی بیش از یک مجموعه قانونی نیست، پس ارزش­های آن باید از ترجیحات یا ارزش­های ذینفعان آن سرچشمه بگیرد. به عبارت دیگر، ارزش­های شرکت زمانی ایجاد می­شوند که ارزش­های ذینفعان، برجسته، کلیدی و درونی شوند (بونن و همکاران۱،۲۰۰۶).

کیفیت گزارشگری مالی، دقت و صحت گزارش­های مالی در بیان اطلاعات مربوط به عملیات شرکت، و اظهار کردن تمام دارایی­های شرکت از جمله دارایی­های نامشهود و سرمایه فکری به منظور آگاه کردن استفاده­کنندگان از آن است (دارابی، ۱۳۹۱). کیفیت بالای گزارشگری مالی از طریق کاهش عدم تقارن اطلاعاتی، امکان گزینش نادرست و خطر اخلاقی را کاهش داده، بر اثر افزایش توانایی سهامداران و وام­دهندگان در کنترل و تحت نظر گرفتن فعالیت مدیران، منجر به کاهش هزینه­های پایش مدیران و در نتیجه اجبار مدیران در انتخاب پروژه­های مناسب و کارا و کاهش ریسک و هزینه­های تامین مالی شرکت و در نهایت بالا رفتن ارزش شرکت و کارایی سرمایه­گذاری می­گردد (ثقفی و عرب مازاریزدی، ۱۳۸۹).

تحقیقات مختلف نشان می­دهد که یک افشای خوب ، دقت پیش­بینی تحلیلگران از سودهای سال­های آتی را بهبود می­بخشد. شرکت­ها اطلاعات را یا به صورت اجباری و یا به صورت اختیاری افشا می­کنند. یکی از موضوعات مهمی که در رابطه با افشای اطلاعات توسط شرکت­ها مطرح است، پیامدهای اقتصادی افشای اطلاعات می­باشد. افشای اجباری و اختیاری اطلاعات می­تواند دارای پیامدهای اقتصادی متعددی باشد که از جمله این پیامدها می­توان به بهبودنقدشوندگی سهام در بازار سرمایه، کاهش هزینه سرمایه شرکت­ها، افزایش کاربران و افزایش توان پیش­بینی استفاده­کنندگان از اطلاعات اشاره نمود که این موارد نهایتا منجر به افزایش ارزش شرکت می­شود. نتایج تجربی افشا عموما مطابق پیش­بینی تئوری مالی است که اطلاعات عمومی بیش­تر، ارزش شرکت را با کاهش هزینه سرمایه یا افزایش جریان­های نقدی یا و یا هر دو این­ها، افزایش می­دهد (بوتوسان[۱] و همکاران، ۱۹۹۷).

ارزش شرکت به فرصت­های سرمایه­گذاری آینده وابسته است (میرس[۲]، ۱۹۹۷، اسمیت و واتس[۳]،۱۹۹۲و یرماک[۴]، ۱۹۹۶) و شرکت­های با رشد بالاتر دارای این پیام می­باشند که در آینده سود تقسیمی بیش­تری دارند و یک رابطه مثبت بین ارزش شرکت و رشد فروش وجود دارد. همچنین یرماک (۱۹۹۶) بیان می­کند که اندازه شرکتبا ارزش آن در ارتباط می­باشد و هر چه شرکت بزرگتر باشد دارای ارزش بیش­تری است. روس[۵] (۱۹۹۷) نشان داد که ارزش یک شرکت با افزایش در اهرم مالی آن افزایش خواهد یافت، زیرا افزایش اهرم، درک بازار را در مورد ارزش افزایش می­دهد. در رابطه با اهرم، لینز[۶](۲۰۰۳) نیز از بدهی به عنوان یک متغیر کنترلی با این رویکرد که امکان دارد اعتباردهندگان قادر باشند مسائل نمایندگی را کاهش دهند، استفاده نمود. چرا که انتظار می­رود اعتباردهندگان به عنوان نظارت­کنندگان بیرونی عمل کنند و در کاهش مسائل نمایندگی نقش داشته باشند. لذا یک رابطه مثبت بین اهرم و ارزش شرکت را پیش­بینی کرد.

با توجه به مطالب فوق سوال اصلی پژوهش این است که آیا حاکمیت شرکتی و کیفیت گزارشگری مالی بر ارزش شرکت تاثیر دارد؟

۱-۳- اهداف پژوهش

این پژوهش مشتمل بر دو هدف به شرح زیر است:

تعیین تاثیر حاکمیت شرکتی بر ارزش شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران.

تعیین تاثیر کیفیت گزارشگری مالی بر ارزش شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران.

۱-۴- اهمیت پژوهش

ارزش­گذاری یکی از موضوعات اساسی در مباحث مدیریت مالی و مدیریت سرمایه­گذاری است. همچنین سرمایه­گذاری از ضروریات برنامه­ریزی می­باشد. ارزش­گذاری به مدیریت کمک می­کند تا درکی از پیشرفت خود در ایجاد ارزش بیابد و از این طریق موفقیت یا شکست استراتژی­ها و ساختار مالی جاری را بسنجد. علاوه بر این سهامداران نیز برای تصمیم­گیری در مورد خرید و فروش سهام شرکت­ها نیازمند اطلاعاتی جهت تعیین ارزش اوراق بهادار هستند. یکی از مهم­ترین این تصمیم­ها، مرتبط با سرمایه­گذاری در سهام می­باشد که خود تابعی از ارزش شرکت سرمایه­پذیر محسوب می­شود. به بیان دیگر سرمایه­گذاران در پی آنند تا از ناکارایی­های بازار بهره جویند، به این معنا که سهامی را شناسایی و متعاقبا خریداری نمایند که ارزش آن کمتر از مقدار واقعی تعیین شده باشد. از سوی دیگر مدیران در جهت حداکثر کردن ارزش شرکت تحت رهبری خود در حال برنامه­ریزی اقدام­هایی هستند که آینده شرکت را رقم خواهد زد. یکی از منابع اطلاعاتی، اطلاعات حسابداری است. بنابراین سرمایه­گذاران با داشتن اطلاعات حسابداری می­توانند عایداتشان را حداکثر کنند. مبانی نظری گزارشگری مالی به لزوم تهیه اطلاعات مالی به گونه­ای که در تصمیم­گیری افراد مفید واقع شود تاکید کرده­ است. نقش اصلی حسابداری فراهم آوردن اطلاعات مورد نیاز استفاده­کنندگان از جمله برای ارزش­گذاری شرکت­ها می­باشد. بنابراین سرمایه­گذاران با داشتن اطلاعات حسابداری به­ موقع و قابل اتکا می­توانند عایداتشان را حداکثر کنند.

از طرفی در تحقیقات پیشین، اندازه هیئت مدیره، اندازه کمیته­های مختلف، تعداد جلسات، جبران خسارت(پاداش) مدیر، دوگانگی وظیفه مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره و بسیاری مفاهیم دیگر برای توصیف ابعاد مختلف حاکمیت شرکتی بکار گرفته شده است و به طور کلی به نظر می­رسد ارتباط مثبت خاصی بین معیارهای منحصر به فرد حاکمیت خوب و ارزش و عملکرد شرکت باشد، ولی بیش­تر یافته­ها بی­نتیجه مانده است (کالیتا[۷]،۲۰۱۱). برخلاف روال گذشته، این پژوهش پا را فراتر گذاشته و حاکمیت شرکتی و کیفیت گزارشگری مالی را به عنوان دو متغیر مهم در مدل خود افزوده است.

۱-۵-کاربرد نتایج پژوهش

جدایی مالکیت و کنترل، باعث ایجاد مشکلات نمایندگی در داخل شرکت­ها می­شود. در نتیجه ممکن است مدیران اقداماتی را انجام دهند که در جهت بهترین منافع سهامداران نباشد. از آنجایی که سهامداران معمولا پراکنده هستند و قابلیت نظارت و کنترل اقدامات مدیران به طور مستقیم وجود ندارد، ممکن است عملکرد شرکت­ها آسیب ببیند. علاوه بر این مدیران در مورد شرکت اطلاعات بهتری از سهامداران دارند. این عدم تقارن اطلاعاتی باعث می­شود که آن­ها نتوانند تصمیمات آگاهانه بگیرند. مجموعه­ای از مکانیسم­های حکومت می­تواند برای کاهش مشکلات نمایندگی اجرا شود. هدف از حاکمیت شرکتی آن است که اطمینان حاصل شود که مدیران در جهت بهترین منافع سهامداران عمل می­کنند. علاوه بر این، می­توانند مدیران را مجبور کند که اطلاعات با اهمیت را افشا کنند، به طوری که عدم تقارن اطلاعاتی بین مدیران و سهامداران به حداقل برسد.

بر این اساس در صورتی که شرکت­ها، حاکمیت شرکتی را خوب اجرا ­کنند و افشاهای بیش­تری انجام دهند، مشکلات نمایندگی کمتر شده و ارزش­های شرکت بالاتر خواهد رفت.

۱-۶- فرضیه­های پژوهش

با توجه به اهداف ذکر شده، فرضیه­های اصلی این پژوهش به شرح زیر است:

 • حاکمیت شرکتی بر ارزش شرکت تاثیر مثبت دارد.
 • کیفیت گزارشگری مالی بر ارزش شرکت تاثیر مثبت دارد.

۱-۷- قلمرو پژوهش

هر پژوهشی باید دارای قلمرو و دامنه مشخصی باشد تا پژوهشگر در تمامی مراحل پژوهش، بر موضوع پژوهش احاطه کافی داشته باشد و بتواند براساس آن نتایج حاصل از نمونه را به جامعه تعمیم دهد. قلمرو مکانی این پژوهش شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران می­باشد و قلمرو زمانی این پژوهش سال­های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۲ می­باشد. روش نمونه برداری در این پژوهش مبتنی بر روش حذف سیستماتیک می­باشد.

۱-۸-روش پژوهش و جمع­آوری اطلاعات

این پژوهش از نظر هدف، از نوع تحقیقات کاربردی محسوب می­شود. هدف تحقیقات کاربردی توسعه دانش کاربردی در یک زمینه خاص است. به عبارت دیگر تحقیقات کاربردی به سمت کاربرد عملی دانش هدایت می­شود. همچنین از نظر ماهیت و روش این تحقیق توصیفی- همبستگی می­باشد. توصیفی از آن جهت که به شناخت بیش­تر شرایط موجود و یاری دادن به فرآیند تصمیم­گیری می­انجامد. برای جمع­آوری مبانی نظری و شرح پژوهش از روش کتابخانه­ای استفاده می­شود. بدین منظور از کتب، مقاله­ها و پایگاه­های اطلاعاتی مرتبط استفاده خواهد شد. روش گردآوری داده­ها روش اسنادکاوی است.

۱-۹- ابزار تجزیه و تحلیل

در این تحقیق از روش­های کمی تجزیه و تحلیل آماری استفاده خواهد شد که شامل تجزیه و تحلیل رگرسیون چند متغیره به روی حداقل مربعات معمولی خواهد بود.

تمامی این تجزیه و تحلیل­های آماری به کمک نرم­افزار Eviews انجام خواهد شد و برای تعیین روش تخمین مدل از آزمون­های F لیمر[۸] و هاسمن[۹]، استفاده خواهد شد. در نهایت برای معنادار بودن کل مدل از آماره F و برای بررسی معنادار بودن ضریب متغیرهای مستقل از آماره­ی t استفاده می­شود. در بخش آمار توصیفی نیز، تجزیه و تحلیل داده­ها با استفاده از شاخص­های مرکزی همچون میانگین و میانه و شاخص پراکندگی انحراف معیار انجام می­پذیرد.

۱-۱۰- تعریف واژه­ها و اصطلاحات کلیدی

ارزش شرکت (FIRM VALUE): با توجه به رشد واحدهای تجاری، تاسیس شرکت­های سهامی، متفاوت بودن علایق وانتظارات سهامداران و حداکثر کردن سود به عنوان هدف نهایی شرکت­ها، ارزش به عنوان واسطه دارایی­های موجود و کارایی عملیاتی تعریف شده است (کیم[۱۰]،۲۰۱۱: ۳۵).

حاکمیت شرکتی (Corporate Governance): مجموعه ابزارهای هدایت و کنترل است که با استفاده از قوانین، مقررات، ساختارها، فرآیندها، فرهنگ­ها و سیستم­ها موجب دستیابی به هدف­های پاسخگویی، شفافیت، عدالت و رعایت حقوق ذینفعان می­شود (حساس یگانه، ۱۳۸۵: ۳۲).

کیفیت گزارشگری مالی (Financial Reporting Quality): به میزان بیان و آشکارسازی وضعیت اقتصادی یک شرکت به وسیله­ی گزارشات مالی و عملکرد آن در طول دوره­ی مالی به شیوه­ای صحیح و صادقانه اشاره دارد (اسماعیل­زاده مقری و همکاران، ۱۳۸۹: ۷).

افشاء (Disclosure): یکی از اصول حسابداری است که بر کلیه جوانب گزارشگری مالی تاثیر دارد و ایجاب می­کند که کلیه واقعیت­های با اهمیت مربوط به رویدادها و فعالیت­های مالی واحد تجاری به شکل مناسب و کامل گزارش شود (عالی­ور، ۱۳۸۱: ۷۶).

تعداد صفحه :۱۲۵

قیمت :37500 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت serderehi@gmail.com

پایان نامه بازدید : 8 جمعه 4 آبان 1397 زمان : 19:13
امتیاز :
نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

واحد کاشان

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حسابداری

عنوان:

ارزیابی رابطه بین مسئولیت اجتماعی و کیفیت گزارشگری مالی در شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

استاد راهنما:

دکتر حسن قدرتی


برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود
تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
فهرست مطالب:
چکیده: ۱
۱- فصل اول
۱-۱- مقدمه. ۳
۱-۲- بیان مساله. ۳
۱-۳- اهمیت و ضرورت تحقیق.. ۵
۱-۴- اهداف تحقیق.. ۶
۱-۴-۱- اهداف اصلی.. ۶
۱-۴-۲- اهداف فرعی.. ۶
۱-۵- سوالات تحقیق.. ۶
۱-۵-۱- سوالات اصلی تحقیق.. ۶
۱-۵-۲- سوالات فرعی تحقیق.. ۶
۱-۶- فرضیه‏های تحقیق.. ۷
۱-۶-۱- فرضیه های اصلی.. ۷
۱-۶-۲- فرضیه های فرعی.. ۷
۱-۷- متغیرهای تحقیق.. ۷
۱-۷-۱- متغیر مستقل.. ۸
۱-۷-۲- نحوه اندازه گیری متغیر مستقل.. ۸
۱-۷-۳- متغیر وابسته. ۹
۱-۷-۴- نحوه اندازه گیری متغیر وابسته. ۹
۱-۸ـ روش شناسی تحقیق.. ۱۰
۱-۸-۱- روش تحقیق ازجهت هدف... ۱۰
۱-۸-۲- روش تحقیق ازنظر روش استنتاج.. ۱۱
۱-۸-۳- روش تحقیق ازنظر طرح تحقیق.. ۱۱
۱-۹- قلمرو موضوعی، زمانی و مکانی تحقیق.. ۱۱
۱-۹-۱- قلمرو موضوعی.. ۱۱
۱-۹-۲- قلمرو زمانی.. ۱۱
۱-۹-۳- قلمرو مکانی.. ۱۱
۱-۱۰- تعریف واژه ها و اصطلاحات تخصصی طرح.. ۱۱
۱-۱۱- ساختار تحقیق.. ۱۲
۲- فصل دوم
۲-۱- مقدمه. ۱۴
۲-۲- مبانی نظری و پیشینه تحقیق.. ۱۵
۲-۲-۱- مسولیت اجتماعی.. ۱۵
۲-۱-۲- مسئولیت اجتماعی شرکت و عملکرد. ۲۲
۲-۱-۳- محرک های اقتصادی مسئولیت اجتماعی شرکت... ۲۴
۲-۱-۴- اهمیت کیفیت گزارشگری مالی در استانداردهای حسابرسی.. ۳۹
۲-۳- پیشینه تحقیق.. ۴۰
۳- فصل سوم
۳-۱- مقدمه. ۴۹
۳-۲- روش تحقیق.. ۴۹
۳-۲-۱- روش تحقیق ازجهت هدف... ۴۹
۳-۲-۲- روش تحقیق ازنظر روش استنتاج.. ۴۹
۳-۲-۳- روش تحقیق ازنظر طرح تحقیق.. ۴۹
۳-۳- جامعه آماری.. ۵۰
۳-۴- قلمرو موضوعی، زمانی و مکانی تحقیق.. ۵۰
۳-۴-۱- قلمرو موضوعی.. ۵۰
۳-۴-۲- قلمرو زمانی.. ۵۰
۳-۴-۳- قلمرو مکانی.. ۵۰
۳-۵- حجم نمونه و روش نمونه گیری.. ۵۰
۳-۵-۱- تعیین حجم نمونه. ۵۱
۳-۵-۲- روش نمونه گیری.. ۵۱
۳-۶- روش گردآوری داده و کاربرد آنها ۵۱
۳-۷- کیفیت ابزار اندازه گیری تحقیق.. ۵۲
۳-۸- مدل تحقیق.. ۵۲
۳-۸-۱- مدل ریاضی تحقیق.. ۵۲
۳-۸-۲- دسته بندی متغیرها: ۵۲
۳-۸-۳- تعریف رابطه بین متغیرها ۵۳
۳-۹- روش تجزیه و تحلیل داده ها ۵۳
۳-۹-۱- آزمون کولموگروف اسمیرنوف یا جاک برا با استفاده از نرم افزار SPSS. 53
۳-۹-۲- آزمون ضریب همبستگی با استفاده از نرم افزار EVIOWS. 54
۳-۹-۳- بررسی ضریب همبستگی بین متغیرهای مستقل و متغیرهای وابسته و مطالعه معنی دار ضرایب... ۵۴
۳-۹-۴- ضریب تعیین.. ۵۴
۳-۹-۵- رگرسیون چندگانه. ۵۵
۳-۹-۶- عدم وجود خودهمبستگی بین خطاهای مدل. ۵۶
۳-۹-۷- آزمون دوربین واتسون. ۵۶
۳-۹-۸- پانل دیتا ۵۶
۳-۱۰- نرم افزارهای آماری.. ۶۴
۴- فصل چهارم
۴-۱- مقدمه. ۶۶
۴-۲- توصیف نمونه آماری.. ۶۶
۴-۳- جامعه آماری.. ۶۶
۴-۴ نمونه آماری.. ۶۶
۴-۵- یافته های تحقیق.. ۶۸
۴-۵-۱- نحوه اندازه گیری متغیر کیفیت گزارشگری.. ۷۰
۴-۵-۲- برآورد اول شاخص کیفیت گزارشگری مالی.. ۷۰
۴-۵-۳- آزمون F لیمر مدل تغیر سالانه در حسابهای دریافتنی- شاخص اول کیفیت گزارشگری مالی.. ۷۰
۴-۵-۴- برآورد دوم شاخص کیفیت گزارشگری مالی.. ۷۱
۴-۵-۵- آزمون F لیمر مدل کل تعهدات - شاخص دوم کیفیت گزارشگری مالی.. ۷۱
۴-۵-۶- برآورد سوم شاخص کیفیت گزارشگری مالی.. ۷۲
۴-۵-۷- آزمون F لیمر مدل کل تعهدات – شاخص سوم کیفیت گزارشگری مالی.. ۷۳
۴-۵-۸- محاسبه نهایی متغیر کیفیت گزارشگری مالی.. ۷۴
۴-۶- شاخص های مرکزی و پراکندگی.. ۷۵
۴-۷- تحلیل پیش فرض ها ( آزمون فرض کلاسیک) ۷۶
۴-۷-۱- نرمال بودن متغیر وابسته(کیفیت گزارشگری مالی) ۷۶
۴-۷-۲- دلایل انتخاب روش آماری.. ۷۸
۴-۸- آزمون فرض ها ۷۸
۴-۸-۱- آزمون F لیمر مدل - فرضیه های فرعی با استفاده از مدل مسولیت اجتماعی.. ۷۹
۴-۸-۲- برازش مدل تحقیق.. ۷۹
۴-۸-۳- آزمون F لیمر مدل- فرضیه های اصلی با استفاده از مدل کیفیت گزارشگری مالی.. ۸۰
۴-۸-۴- برازش مدل تحقیق.. ۸۱
۴-۸-۵- آزمون F لیمر مدل - فرضیه های فرعی با استفاده از مدل کیفیت گزارشگری مالی.. ۸۱
۵- فصل پنجم
۵-۱- مقدمه. ۸۴
۵-۲- نتیجه­گیری.. ۸۴
۵-۴- پیشنهادات بر اساس یافته های تحقیق.. ۸۶
۵ـ۵ـ محدودیت های تحقیق.. ۸۷
۵-۶- پیشنهادهایی برای مطالعات آینده ۸۷
فهرست جداول
جدول ‏۲‑۱ : خلاصه تحقیقات انجام شده ۴۵
جدول ‏۴‑۱: لیست شرکت انتخابی.. ۶۷
جدول ‏۴‑۲: لیست صنایع انتخابی.. ۶۸
جدول ‏۴‑۳: علائم اختصاری متغیرهای مستقل و وابسته. ۶۹
جدول ‏۴‑۴ نتایج آزمون معنی دار بودن اثرات ثابت در مقابل روش حداقل مربعات تجمیع شده برای مدل تحقیق (شاخص اول کیفیت گزارشگری مالی) ۷۰
جدول ‏۴‑۵: نتایج تخمین مدل (تغیر در حسابهای دریافتنی سالیانه – شاخص اول ) ۷۱
جدول ‏۴‑۶ نتایج آزمون معنی دار بودن اثرات ثابت در مقابل روش حداقل مربعات تجمیع شده برای مدل تحقیق (شاخص دوم کیفیت گزارشگری مالی) ۷۱
جدول ‏۴‑۷: نتایج تخمین مدل (تعهدات کل – شاخص دوم ) ۷۲
جدول ‏۴‑۸ نتایج آزمون معنی دار بودن اثرات ثابت در مقابل روش حداقل مربعات تجمیع شده برای مدل تحقیق (شاخص سوم کیفیت گزارشگری مالی) ۷۳
جدول ‏۴‑۹: نتایج تخمین مدل (اقلام تعهدی سرمایه در گردش – شاخص سوم ) ۷۴
جدول ‏۴‑۱۰: شاخصهای مرکزی و پراکندگی متغیرهای پژوهش.... ۷۵
جدول ‏۴‑۱۱: شاخصهای مرکزی و پراکندگی متغیر وابسته پژوهش.... ۷۶
جدول ‏۴‑۱۲: آزمون جارک- برا متغیر وابسته پژوهش بعد از اعمال تبدیلات جانسون. ۷۷
جدول ‏۴‑۱۳ نتایج آزمون معنی دار بودن اثرات ثابت در مقابل روش حداقل مربعات تجمیع شده برای مدل تحقیق (مسولیت اجتماعی) ۷۹
جدول ‏۴‑۱۴: نتایج تخمین مدل با روش PooL (متغیر وابسته: مسولیت اجتماعی) ۸۰
جدول ‏۴‑۱۵ نتایج آزمون معنی دار بودن اثرات ثابت در مقابل روش حداقل مربعات تجمیع شده برای مدل تحقیق (کیفیت گزارشگری مالی) ۸۰
جدول ‏۴‑۱۶: نتایج تخمین مدل با روش PooL (متغیر وابسته: کیفیت گزارشگری مالی) ۸۱
جدول ‏۴‑۱۷ نتایج آزمون معنی دار بودن اثرات ثابت در مقابل روش حداقل مربعات تجمیع شده برای مدل تحقیق (مسولیت اجتماعی) ۸۱
جدول ‏۴‑۱۸: نتایج تخمین مدل با روش PooL (متغیر وابسته: کیفیت گزارشگری مالی) ۸۲
۵-۱ جدول مقایسه با تحقیقات انجام شده ۸۶
پیوست
خروجی های نرم افزار. ۹۱
آمار توصیفی.. ۹۱
برازش مدل مسولیت اجتماعی با اثر ثابت... ۹۲
آزمون لیمر. ۹۳
برازش مدل پول مسولیت اجتماعی.. ۹۳
آزمون ثبات واریانس ها ۹۴
برازش مدل شاخص اول کیفیت گزارشگیری مالی با اثر ثابت... ۹۵
آزمون لیمر. ۹۵
برازش مدل پول شاخص اول. ۹۶
آزمون وایت مدل شاخص اول. ۹۷
برازش مدل با اثر ثابت شاخص دوم. ۹۷
آزمون لیمر. ۹۸
آزمون پول برازش مدل دوم. ۹۹
آزمون وایت شاخص دوم. ۹۹
برازش شاخص سوم کیفیت گزارشگری با اثر ثابت... ۱۰۰
آزمون لیمر. ۱۰۱
برازش مدل پول شاخص سوم. ۱۰۱
آزمون وایت... ۱۰۲
برازش مدل بین مسولیت اجتماعی و کیفیت گزارشگری مالی.. ۱۰۳
مدل با اثر ثابت... ۱۰۳
آزمون لیمر. ۱۰۳
برازش مدل پول رابطه بین کیفیت گزارشگری مالی و مسولیت اجتماعی.. ۱۰۴
برازش مدل پول رابطه بین کیفیت گزارشگری مالی و اندازه و اهرم مالی ...........................................۱۰۵
چکیده:
هدف این پژوهش ارزیابی رابطه بین مسئولیت اجتماعی و کیفیت گزارشگری مالی در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران می باشد. در این پژوهش به منظور برآورد کیفیت گزارشگری مالی با استفاده از میانگین سه عامل مختلف شامل: تغییر سالانه در حسابهای دریافتنی،کل تعهدات و اقلام تعهدی سرمایه درگردش و جهت اندازه گیری مسئولیت اجتماعی از چک لیست امتیازبندی شده استاندارد استفاده می کنیم. در این پژوهش از اطلاعات تعداد ۱۱۷ شرکت پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در دوره زمانی ۱۳۹۱-۱۳۹۰ استفاده شده است. جهت آزمون فرضیه ها، از مدل های رگرسیونی و نرم افزار Spss و Eviews استفاده شده است. یافته های پژوهش حاکی از آن است که بین مسئولیت اجتماعی و کیفیت گزارشگری مالی رابطه مثبت و معنادار وجود دارد.
مقدمه
موضوع و مفهوم مسئولیت اجتماعی شرکت ها در چند سال اخیر با توجه به رشد سازمان های غیردولتی، جنبش های اعتراضی علیه قدرت شرکت ها، افزایش آگاهی اجتماعی، توسعه ی بازارهای سرمایه و شرکت های سهامی عام و رسوایی های مالی و اخلاقی شرکت های بزرگ تبدیل به نمونه مسلّط و غالب در فضای اداره ی شرکت ها شده است. به این ترتیب از حدود ۲۰ سال پیش، شاهد طرح مفهومی با عنوان «مسئولیت پذیری اجتماعی شرکت ها[۱]» هستیم که در چارچوب آن، بسیاری از اندیشمندان برجسته ی حوزه ی مدیریت و اقتصاد کوشیده اند تا چارچوب هایی با هدف افزایش کارآمدی برنامه های اجتماعی و نوع دوستانه ی شرکت ها و نیز هم راستا نمودن این برنامه ها با استراتژی های کلان شرکت ها طراحی کنند. از طریق مسئولیت اجتماعی، شرکت ها در کسب و کار تأکید مجدد بر اصول و ارزش ها، در هر دو فرآیندها و عملیات و در تعامل با سایر فعّالان اجتماعی دارند. مسئولیت اجتماعی شرکت ها عموماً دارای طبیعت داوطلبانه و اختیاری می باشد و به فعالیت هایی که بیش از انطباق با قانون است اشاره می کند. مسئولیت اجتماعی و محیطی شرکت ممکن است انتظارات در حال تغییر جامعه را منعکس کند (بابالولا[۲]، ۲۰۱۲).
بازار سرمایه به عنوان موتور محرکه اقتصاد بر محور اطلاعات قرار دارد. جریان درست اطلاعات در این بازار منجر به اتخاذ تصمیمات صحیح و منطقی از سوی مشارکت­کنندگان می­شود و درنهایت، توسعه اقتصادی و بهبود رفاه اجتماعی را به ارمغان می­آورد. گزارش­های مالی از مهم­ترین منابع اطلاعاتی است که هدف آن فراهم کردن اطلاعات لازم برای تصمیم گیری­های اقتصادی می­باشد و بخش اعظمی از نیاز اطلاعاتی بازار سرمایه را تأمین می­کند.
لذا در این تحقیق به بررسی رابطه بین مسئولیت اجتماعی و کیفیت گزارشگری مالی شرکت ها پرداخته می شود
تعداد صفحه : ۱۲۱
قیمت : ۱۴۷۰۰ تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت : serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

*** **** ***

پایان نامه بازدید : 11 جمعه 4 آبان 1397 زمان : 19:11
امتیاز :
نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته پیشگیری

موضوع:

بررسی آثار انعکاس اخبار جنایی در مطبوعات

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده

تحقیق و بررسی در اطراف اثر مطبوعات که اهمیت آن به هیچ وجه بر کسی پوشیده نیست از دیر زمان نظر جرم شناسان روانشناسان و نویسندگان را به خود جلب کرده و باعث شده تا هر کس برحسب عقیده و مطالعات خود نظراتی را ابراز کند و از آن به صورتی بحث نماید. لذا با عنایت به دغدغه خاطر قدیمی نویسنده مبنی بر تبعات انعکاس اخبار جنایی در مطبوعات موضوع فوق انتخاب شد و هدف اصلی این تحقیق آگاهی از آثار انعکاس اخبار جنایی در مطبوعات می باشد که در جامعه آماری افراد بالای ۱۵ سال مناطق ۲۲ گانه تهران بزرگ مورد مطالعه قرار گرفته و حجم نمونه ۳۸۴ نفر بر اساس جدول اچ.اس.بولا محاسبه شده است و روش نمونه گیری مورد استفاده خوشه ای تصادفی است و روش تحقیق از نظر ماهیت توصیفی از نوع پیمایشی و از نظر هدف کاربردی است و از ابزار پرسشنامه برای گردآوری اطلاعات استفاده شده است.

در این راستا پنج فرضیه مطرح و مورد ارزیابی قرار گرفت و براساس اطلاعات بدست آمده چهار فرضیه اثبات و یکی از فرضیه ها رد گردید که نتیجه نهایی به شرح ذیل می باشد:

بین ویژگی های فردی مخاطبان، میزان مطالعه اخبار جنایی،نوع روزنامه مورد مطالعه، با تاثیرپذیری آنان از انعکاس اخبار جنایی رابطه معناداری وجود دارد. اما بین نوع هدف مخاطبان از مطالعه اخبار جنایی و تاثیرپذیری آنان از انعکاس اخبار جنایی رابطه معناداری وجود ندارد.

واژگان کلیدی:

رسانه – مطبوعات – پوشش رسانه جرم – مخاطب – ویژگیهای فردی – کارکرد.

فهرست مطالب

فصل اول:کلیات طرح

مقدمه.................................................................................................................. ۱۲

بیان مسئله ......................................................................................................... ۱۴

اهمیت و ضرورت موضوع................................................................................... ۱۶

اهداف تحقیق......................................................................................................... ۱۷

سوالات تحقیق................................................................................................. ۱۸

فرضیه هاب تحقیق ............................................................................................. ۱۸

تعریف مفهومی وعملیاتی واژه ها ................................................................... ۱۸

*فصل دوم: مبانی نظری

مقدمه ............................................................................................................... ۲۰

بخش اول: اخبار جنایی..................................................................................... ۲۱

مفهوم جرم و جنایت....................................................................................... ۲۱

کارکردهای رسانه های جمعی .................................................................... ۲۱

مفهوم و ماهیت خبر ...................................................................................... ۲۳

اخبار و تاثیر گذاری آن............................................................................... ۲۴

معیارهای گزینش اخبار جنایی................................................................ ۲۷

بخش دوم:فرایند تاثیرگذاری رسانه ها

گونه شناسی نظریه های تاثیر رسانه ای............................................... ۳۱

نظریه گلوله........................................................................................... ۳۲

الگوی اثرهای محدود............................................................................ ۳۳

نظریه کاشت .......................................................................................... ۳۴

مک لوهان و جبرگرایی رسانه ای ............................................................. ۳۶

مارپیچ سکوت ............................................................................................ ۳۸

نظریه برجسته سازی ................................................................................ ۳۹

نظریه شکاف آگاهی ............................................................................. ۴۰

نظریه های ترکیبی .............................................................................. ۴۰

رویکرد های نظری به جرم و رسانه .................................................. ۴۴

بخش سوم:انعکاس اخبار جنایی در مطبوعات

نقش مطبوعات ................................................................................... ۴۵

معیار ها و انگیزه های طرفداران انعکاس اخبار جنایی.......................... ۴۵

واقع گرایی ............................................................................................. ۴۶

منع وترس .............................................................................................. ۴۶

اطلاع رسانی در نتیجه افزایش یافتن سطح هوشیاری ................................ ۵۰

آزادی مطبوعات و حق نظارت افکار عمومی بر کلیه حوادث ...................... ۵۱

نتیجه گیری نهایی و نظریات طرفداران انتشار اخبار جنایی ................... ۵۱

معیارها و انگیزه های مخالفین انعکاس اخبار جنایی در مطبوعات .................. ۵۵

ادبیات جرم و جنایت "سیاه" ........................................................................ ۵۶

تلقین وتقلید ........................................................................................................ ۵۷

آموزش شیوه ها .................................................................................................. ۶۳

تشدید احساس ناامنی در افکار عمومی ............................................................... ۶۵

قهرمان پروری و ایجاد حس شهرت طلبی ......................................................... ۶۷

عادی جلوه دادن جنایت و بی تفاوتی افراد نسبت به آن ................................... ۶۹

اختلال در امر دادرسی و تاثیر بر رای دادگاه .................................................. ۷۰

تاثیرات منفی اخبار جنایی بر روی کودکان و نوجوانان و جوانان ................... ۷۱

جمع بندی نظرات مخالفان انتشار اخبار جنایی ........................................... ۷۳

پیشینه تحقیق .............................................................................................. ۷۴

مدل تحلیلی تحقیق..................................................................................... ۷۶

*فصل سوم: روش شناسی تحقیق

مقدمه .............................................................................................. ۷۸

روش تحقیق ............................................................................................... ۷۸

جامعه آماری ................................................................................................ ۷۸

حجم نمونه و روش نمونه گیری ...................................................................... ۷۸

ابزار جمع آوری اطلاعات ............................................................................. ۷۹

روایی پرسشنامه ................................................................................................... ۷۹

پایایی پرسشنامه .............................................................................................. ۷۹

روش تجزیه و تحلیل اطلاعات ......................................................................... ۸۰

*فصل چهارم:تجزیه و تحلیل اطلاعات

مقدمه .................................................................................................... ۸۲

ویژگیهای جمعیت شناسی نمونه .................................................................... ۸۳

تجزیه و تحلیل سوالات پرسشنامه......................................................................... ۸۸

آزمون فرضیات ................................................................................................. ۱۱۲

*فصل پنجم:بحث و نتیجه گیری

بحث و نتیجه گیری ......................................................................................... ۱۲۲

پیشنهادها ....................................................................................................... ۱۲۵

فهرست منابع و مأخذ .................................................................................... ۱۲۷

فصل اول:

کلیات

مقدمه

انسان موجودی اجتماعی است و برای برآوردن نیازهایش با همنوعان خویش ارتباط برقرار می کند. این نیاز موجب تشکیل جامعه می شود و ساختارهای مختلف افتصادی،فرهنگی و سیاسی را ایجاد،گسترش و پیچیدگی روابط انسانها را به دنبال دارد و در این میان نقش رسانه ها جهت آسان نمودن این ارتباط بسیار اهمیت دارد به طوری که وجود رسانه های گروهی و جمعی را در صحنه مناسبات اجتماعی انسان ها امری اجتناب ناپذیر نموده است.بسیاری از دانش پژوهان،متفکران و مصلحان اجتماعی عصر حاضر را با نام های متفاوتی چون«عصر تکنیک»،«عصر ارتباطات»،«دهکده جهانی»،«رهبری از راه دور» نامیده اند. البته رهبری از راه دور نه تنها در مورد ماهواره و فضاپیما صادق است بلکه هدایت از مسافت دور به وسیله رسانه های گروهی در مورد انسان نیز صدق می کند. زیرا تا قرن بیستم رهبری و ارشاد انسان رویارو و براساس ارتباط چهره به چهره بود در صورتی که در عصر حاضر ارتباط یک طرفه و از راه دور صورت می گیرد به طوری که بین شنوده و گوینده یا بهتر گوییم بین موثر و متاثر به طور نسبی فاصله زیادی وجود دارد برخی معتقدند که رسانه های گروهی دارای چنین قدرتی هستند که با نسل های پیشین بسیار متفاوت است.

لازرسفلد[۱] و مرتن۲ در تشریح این عقاید متفکران می نویسند"وسایل ارتباط جمعی ابزاری بس نیرومندند که می توان از آن در راه خیر،شر با تاثیری شگرف سود برد و چنانچه کنترل مطلوب وجود نداشته باشد امکان استفاده از این وسایل در راه شر بیشتر از خیر است.(هدایت ا...،۱۳۷۲،۲۰۳)

امروزه در میان رسانه ها اثرات منفی مطبوعات به شدت رسانه های دیگر چون تلویزیون،ویدئو وماهواره نیست.اما نباید از اثرات مخرب آن غافل شد.داستانهای مربوط به خونریزی،آدم کشی،انتقام،شرارت،شقاوت از عهد باستان تاکنون در بسیاری از جوامع بشری رایج بوده و گاهی به صورت حماسه های ملی و مردمی سینه به سینه گشته به دست نسل معاصر رسیده است.از داستانهای خشم ژوپیتر گرفته تا داستانهای قوم یهود ورستم دستان به صورتهای گوناگونی،پرخاشگری،مبارزه جویی،دفاع از حرم و حریم منعکس شده است ولی هرگز در تاریخ از برکت صنعت چاپ و تصویر داستانهای خونریزی و شقاوت تا به این حد همه جا گیر نبوده است.(شیخاوندی،۴۰۲،۱۳۸۴)

در عصر حاضر همه روزه اخبار مربوط به جرم و جنایت و جنگ، در مطبوعات اغلب کشورها از آن جمله ایران منعکس می شود و برخی اوقات خبر آن از مرزها گذشته و جنبه جهانی پیدا می کند. تنظیم کنندگان صفحات روزنامه هاو مجلات عامیانه می کوشند تا حادترین و خشن ترین جنایتها را با طول و تفسیر منتشر سازند وبه همین خاطر اثرات منفی انعکاس اینگونه اخبار از دیر باز دغدغه خاطر بسیاری از دانشمندان را موجب شده و هر کس بر حسب عقیده و مطالعات خود نظراتی را ابراز داشته و از آن به صورتی بحث نموده است. این پژوهش به بررسی و ارزیابی جنبه های مثبت و منفی انعکاس این اخبار از دیدگاههای مختلف پرداخته و با روش پیمایشی در پی آن می باشد که اثر مطبوعات را با توجه به جنبه ذکر شده بر رفتارهای بزهکارانه و نابهنجار مورد بررسی قرار دهد.

بیان مسئله

بررسی ها نشان می دهد که صفحات حوادث، یکی از پرخواننده ترین صفحات روزنامه هاست.موفقیت بسیاری از روزنامه های سراسری،هفته نامه ها و مجلات،به دلیل توجه خاص به انعکاس اخبار حوادث و پاسخگویی به این نیاز مخاطبان بوده است.مطالعات انجام شده حاکی از آن است که اخبار جنایی حداقل ۴ درصد و حداکثر ۲۸ درصد و به طور متوسط۷ درصد از مطالب روزنامه ها را تشکیل می دهد. این نسبت در مورد رسانه های دیداری و شنیداری درصد متفاوتی بین ۱۰ تا ۱۳ را براساس دروه های زمانی و محیط های جغرافیایی مختلف به خود اختصاص داده است(فرجیها،۱۳۸۵،۵۸)

هنگامی که مجرم یا جنایتکار مرتکب جنایتی می شود که منطبق با روشهای ارائه شده رسانه های جمعی است، به طور طبیعی این سوال در مغز زنده می شود که آیا رسانه ها مشوق این امر بودند؟ در رسانه و به خصوص در بین مخاطبان صفحه حوادث مطبوعات چرا مطالعه و پیگیری اخبار جنایی از جاذبه زیادی برخوردار است؟ کدام گروه از خوانندگان مطبوعات،علاقه و گرایش،بیشتری به مطالعه دارند؟خوانندگان اخبار حوادث چه نوع موضوعاتی را بیشتر مطالعه می کنند؟در مطالعه اخبار جنایی بیشتر به چه جنبه های از جرم(انگیزه ها،چگونگی انجام،نتایج عواقب)توجه دارند؟ مطالعه اخبار جرایم چه احساسی را در خوانندگان بر می انگیزد؟ این ها پرسش های است که درباره آن ها اطلاعات زیادی موجود نیست و شاید تاکنون در جامعه ما بررسی و پژوهش ویژه ای پیرامون آن صورت نگرفته است.آنچه بدیهی می نماید علاقه و گرایش زیاد در بین روزنامه خوانها به مطالعه اخبار جرایم است.

رسانه با انعکاس اخبار مربوط به پدیده های جنایی نگرش خاصی را به مردم تحمیل می کنند و چگونگی قضاوت و داوری آنان درباره جرم و عدالت کیفری را سامان می دهند. این ابزارهای ارتباطی به سادگی می توانند از موضوعی کم اهمیت سوژه ای بسیار مهم بسازند و افکار عمومی را نسبت به پدیده ای خاص حساس کنند و یا برعکس از حادثه ای مهم خبری خنثی و کم اهمیت بسازند. رسانه های گروهی به دلیل برخورداری از این ظرفیت یکی از ابزارهای موثر برای کنترل نهادها و جریان های قدرتمند و با نفوذ تلقی می شوند.خبرنگاران دبیران سرویس خبری روزنامه ها و مدیران مسئول تنظیم خبر و گزارش،با انتخاب موضوع و چگونگی انتقال این اطلاعات به مردم،نقش موثری در تعیین محدوده جرم و انحراف بازی می کنند. آن ها با انتخاب حوادث جنایی و نحوه انعکاس آن در واقع محدوده رفتاری مجاز را تعریف و معیارهایی را در این زمینه به جامعه ارائه می کنند.بدین ترتیب رسانه ها از یک سو توانایی تشدید احساس ناامنی،ترویج بزهکاری و تشویق افراد مستعد ارتکاب جرم را دارند و از سوی دیگر با ایفای نقش اطلاع رسانی مسئولانه و ترویج الگوی زندگی سالم می توانند در کاهش وقوع جرم و تامین احساس امنیت موثر باشند.برخی معتقدند که رسالت رسانه ها آگاهی بخشی و اطلاع رسانی است و رسانه های عمومی نباید خود را قیّم مردم بدانند و مطابق میل خود به انتشار اخبار بپردازند.این رویکرد که به روزنامه نگاری حرفه ای نگاهی سوداگرایانه دارد با انتخاب سوژه هایی که بیشتر باعث جذب مخاطب می شوند به ارضای حس کنجکاوی خواننده توجهی خاص نشان می دهد. در این وضعیت منافع و مصالح اجتماعی از جمله کارکرد پیشگیرانه رسانه ها در اولویت های بعدی قرار می گیرد. دیدگاه دیگری که در زمینه بازتاب رسانه ای جرم دارد دیدگاه سلبی است که معتقد است رسانه های دیداری،شنیداری و نوشتاری با انعکاس اخبار و رویدادهای جنایی قبح و زشتی رفتارهای مجرمانه را در جامعه از بین می برند و وقوع جرم را امری عادی و طبیعی نشان می دهند.در این شرایط اجتماع پس از مدتی به این زشتی ها عادت می کند و زمینه سقوط ارزش های اجتماعی و هنجارهای زندگی سالم فراهم می شود.برخی از طرفداران این دیدگاه به عدم انتشار اخبار جنایی در رسانه ها به طور مطلق معتقدند و برخی دیگر به پوشش خبری حوادث جنایی به طور محتاطانه باور دارند.

Lazersefled ۲.Merton .۱

تعداد صفحه : ۱۳۶

قیمت : ۱۴۷۰۰ تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت : **** serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

*** *** ***

پایان نامه بازدید : 12 جمعه 4 آبان 1397 زمان : 19:09
امتیاز :
نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

پایان نامه تحصیلی جهت اخذ درجه کارشناسی ارشد (M.A)

رشته حسابداری

گرایش حسابداری

عنوان

بررسی عوامل مؤثر در سودآوری بانک های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

زمستان _۱۳۹۳

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده و استاد راهنما در سایت درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده و استاد راهنما موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

فهرست مطالب

عنوان صفحه

چکیده: ۱

فصل اول کلیات تحقیق

مقدمه: ۳

۱-۲ بیان مسئله. ۴

۱-۳ ضرورت انجام تحقیق.. ۵

۱-۴ اهداف تحقیق.. ۶

۱-۵ فرضیه ها ۶

۱-۶ قلمروتحقیق.. ۶

۱-۷ روش جمع آوری داده ها ۷

۱-۸ جامعه آماری.. ۷

۱-۹ نمونه وروش نمونه گیری.. ۷

۱-۱۰ روش وابزارتجزیه وتحلیل داده ها ۷

۱-۱۱ تعاریف عملیاتی متغیرها ۸

۱-۱۲ ساختارکلی تحقیق.. ۱۰

۱-۱۳ خلاصه فصل.. ۱۰

فصل دوم: مبانی نظری، ادبیات و پیشینه تحقیق

مقدمه. ۱۲

۲-۱ مفاهیم مختلف سود. ۱۳

۲-۱-۱ مفهوم سودوکاربردهای آن. ۱۳

۲-۱-۲ اهداف گزارشگری سود. ۱۵

۲-۱-۳ پیش بینی سودواستفاده کنندگان پیش بینی.. ۱۶

۲-۱-۴ فواید سود برای سرمایه گذاران. ۱۷

۲-۱-۵ معیارهایی برای اندازه گیری سودآوری.. ۱۸

۲-۲ ریسک... ۲۲

۲-۲-۱تاریخچه اندازه گیری ریسک... ۲۲

۲-۲-۲ تعاریف مختلف ریسک... ۲۴

۲-۲-۲-۱ ریسک در بانک ها ۲۵

۲-۳ ریسک نقدینگی.. ۲۶

۲-۳-۱- تعریف ریسک نقدینگی.. ۲۷

۲-۳-۲ روش های اندازه گیری ریسک نقدینگی.. ۲۸

۲-۳-۳ نظریه های مدیریت نقدینگی.. ۲۸

۲-۴ ریسک اعتباری.. ۳۰

۲-۴-۱ تاریخچه وجایگاه ریسک اعتباری درسیستم بانکی سایرکشورها ۳۰

۲-۴-۲ تاثیرریسک اعتباری بربانک یاموسسه مالی.. ۳۱

۲-۵- رشداقتصادی.. ۳۳

۲-۶ تمرکز. ۳۵

۲-۷ نسبت هزینه عملیاتی.. ۳۷

۲-۸ کارمزددریافتی.. ۳۹

۲-۹ ریسک توان پرداخت بدهی.. ۴۱

۲-۱۰ پیشینه تحقیق.. ۴۲

۲-۱۰-۱ سابقه تحقیقات ومطالعات انجام شده درخارج.. ۴۲

۲-۳-۲سابقه تحقیقات ومطالعات انجام شده درایران. ۴۷

۲-۱۱ خلاصه فصل.. ۵۷

فصل سوم: روش اجرای تحقیق

مقدمه. ۶۰

۳-۱ نوع وروش تحقیق.. ۶۰

۳-۱-۱ روش تحقیق.. ۶۰

۳-۱-۲ جمع آوری اطلاعات... ۶۱

۳-۲ جامعه،نمونه آماری،روش نمونه گیری.. ۶۱

۳-۲-۱ جامعه آماری.. ۶۲

۳-۳ فرضیه های تحقیق.. ۶۲

۳-۴ متغیرهای تحقیق.. ۶۳

۳-۵ نحوه محاسبه متغیرهای تحقیق.. ۶۳

۳-۵-۱متغیرهای وابسته. ۶۳

۳-۵-۲ متغیرهای مستقل.. ۶۳

۳-۵-۳متغیرهای کنترل. ۶۴

۳-۶ آزمون آماری.. ۶۵

۳-۶-۱آمارتوصیفی.. ۶۵

۳-۶-۲ آماراستنباطی.. ۶۶

۳-۷آزمونهای تحقیق.. ۶۶

۳-۷-۱ آزمون ریشه واحد. ۶۷

۳-۷-۲ خودهمبستگی داده ها ۶۸

۳-۷-۳ آزمون نرمال بودن پسماندها ۶۸

۳-۷-۴ ناهمسانی واریانس... ۶۹

۳-۷-۵ بررسی وجودهمخطی.. ۶۹

۳-۸ خلاصه فصل.. ۶۹

فصل چهارم: تحلیل داده ها و یافته های تحقیق

مقدمه. ۷۱

۴-۱ مطالعه ی توصیفی داده های تحقیق.. ۷۱

۴-۲ آزمون مانایی متغیرهای تحقیق.. ۷۵

۴-۳بررسی وجود هم خطی.. ۷۶

۴-۳-۱ راههای تشخیص هم خطی.. ۷۷

۴-۴ ناهمسانی واریانس... ۷۸

۴-۴-۱ روش های شناسایی ناهمسانی واریانس... ۷۸

۴-۴-۲ روش های رفع ناهمسانی واریانس... ۷۹

۴-۵نتایج آزمونهاو تخمین های انجام شده ۸۰

۴-۵-۱ آزمون چاو(chow)یاآزمون تغییرات ساختاری مربوط به فرضیه ها ۸۰

۴-۵-۲ آزمون هاسمن مربوط به مدل تحقیق.. ۸۱

۴-۶ نتایج آزمون فرضیه های تحقیق.. ۸۱

۴-۷خلاصه فصل.. ۸۳

فصل پنجم: نتیجه گیری و پیشنهادات

مقدمه. ۸۵

۵-۱ یافته های تحقیق.. ۸۵

۵-۲مقایسه نتایج تحقیق.. ۸۶

۵-۳ پیشنهادات مبتنی برنتایج تحقیق.. ۸۷

۵-۴ پیشنهادات تحقیقات آتی.. ۸۸

۵-۵ محدودیتها ۸۹

۵-۶ خلاصه فصل پنجم. ۸۹

منابع فارسی: ۹۰

منابع انگلیسی: ۹۶

پیوستهاوضمائم. ۹۹

پیوست الف: بانکهای نمونه تحقیق.. ۱۰۰

پیوست ب: خروجی نرم افزار. ۱۰۱

فهرست جداول

عنوان صفحه

جدول ۲-۱ انواع مختلف ریسک در نظام بانکی و روش مدیریت آن ۲۵

جدول۲ -۲ میانگین کارمزدها ۴۰

جدول۲ -۳ مقایسه کارمزدبانک های داخلی وخارجی.. ۴۱

جدول۲-۴ پیشنه خارجی تحقیق.. ۵۵

جدول۲-۵ پیشنه داخلی تحقیق.. ۵۶

جدول ۴-۱ معرفی وتفکیک نمادهای استفاده شده برای متغیرهای مدل. ۷۲

جدول ۴-۲ آمارتوصیفی متغیرهای تحقیق قبل از نرمال کردن. ۷۳

جدول۴-۳ آزمون مانایی فرضیه ها در طی دوره پژوهش... ۷۶

جدول۴-۴ آزمون هم خطی متغیرهای تحقیق.. ۷۷

جدول ۴-۵ شناسایی ناهمسانی واریانس درمدل تحقیق.. ۷۸

جدول۴- ۶ نتایج آزمون چاو مربوط به مدل تحقیق.. ۸۰

جدول۴-۷ نتایج آزمون هاسمن مربوط به مدل تحقیق.. ۸۱

جدول۴-۸ نتایج بدست آمده از تخمین مدل تحقیق.. ۸۲

جدول(۵-۱) خلاصه نتایج بدست آمده ازتخمین مدل تحقیق.. ۸۶

فهرست نمودارها

عنوان صفحه

نمودار شماره۲-۱ نظریه های مدیریت نقدینگی.. ۲۸

چکیده:

تأثیر شاخص های سودآوری در بخش های مختلف اقتصاد از جمله بانکداری بسیار با اهمیت است. لذا در تحقیق حاضر به بررسی عوامل مؤثر در سودآوری بانک های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران پرداخته شده است. جامعه آماری تحقیق بانک ها ی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران را شامل می شود و در طی دوره ی زمانی ۱۳۸۸ لغایت ۱۳۹۲ انتخاب شده اند. در این تحقیق جهت آزمون فرضیه ها از روش داده های تلفیقی ایستا استفاده شده است. متغیر وابسته در این تحقیق عامل سودآوری است، که بازده کل داراییها ROA به عنوان شاخص سودآوری برای محاسبه آن در نظر گرفته شده است. یافته های پژوهش نشان می دهد که تمرکز و ریسک توان پرداخت بدهی با نسبت بازده دارایی رابطه مستقیم و معنا داری دارد و نسبت هزینه های عملیاتی و ریسک اعتباری و درآمد ناشی از کارمزد با نسبت بازده دارایی رابطه معکوس و معناداری دارد همچنین ریسک نقدینگی و رشد اقتصادی با نسبت بازده دارایی رابطه معنا داری ندارد.

واژه های کلیدی: سودآوری، ریسک، تمرکز، رشد اقتصادی، کارمزد، هزینه عملیاتی

فصل اول:

کلیات تحقیق

مقدمه:

رشد وتوسعه پایدار هر کشور مستلزم هدایت صحیح منابع مازاد پس اندازکنندگان به سمت سرمایه گذاری های مولد است. چنانچه منابع مازاد پس اندازکنندگان از طریق بازارهای پولی کارا به سوی سرمایه گذاران و کسانی که امکان استفاده بهینه از آنها را در جهت رسیدن به اهداف کلان اقتصادی داشته باشند، هدایت شود می توان امیدوار بود اهداف برنامه های مشخص شده برای اقتصاد کشور محقق شود و از آنجا که بیشترین حجم مبادلات اقتصادی کشور از طریق سیستم بانکی محقق می یابد، کارکرد صحیح نظام بانکداری کشور نقش تعیین کننده ای در بهبود فعالیت های اقتصادی خواهد داشت (اصلی، ۱۳۹۰، ص۲). در این راستا بانک ها نقش بسیار حساس و مهمی را در اقتصاد کشورها بر عهده دارند. نیازهای متفاوت جوامع پیشرفته و در حال پیشرفت و همچنین مداخلات دولت در بازار پول برای تحقق اهداف مختلف از جمله اهداف توسعه ای باعث شده است تا بانک هادر طول زمان دچار تحول شده و در چارچوب های مختلفی ساماندهی گردند ( سید نورانی و همکاران، ۱۳۹۱، ص۱۲).

در هر جامعه ای به علل مختلف، بخشی از سرمایه های نقدی در دست افرادی قرار دارد که توانایی استفاده کارآ از آن را ندارند و در مقابل افرادی وجود دارند که نیاز به سرمایه نقدی جهت سرمایه گذاری دارند. بر این اساس وجود مؤسساتی که بتوانند این دو گروه از افراد جامعه را با هم مرتبط سازند کاملاً ضروری است. مؤسسات بانکی از باسابقه ترین ابزارهای این ارتباط به حساب می آیند. بانک ها میتوانند پس اندازهای راکدرا جذب کنند و در اختیار متقاضیان مختلف و همچنین دولت قرار دهند. اهمیت و حساسیت نظام بانکی در کل نظام اقتصادی و در تنظیم روابط و مناسبات اقتصاد داخلی هر کشور از یک طرف و تأثیر بسزای آن در صحنه رقابت جهانی از طرف دیگر باعث شده است که صنعت بانکداری در ردیف صنایع کلیدی و مهم قرار گیرد (دارابی و مولایی، ۱۳۹۰،ص۱۴۳).

نتیجه نهایی همه برنامه ها، فعالیتها، تصمیمات مالی و تولیدی در فعالیت سودآوری شرکت منعکس می شود. سود از جمله برترین شاخص‏های اندازه‏گیری فعالیتهای یک واحد اقتصادی است. سودآوری به توانایی شرکت در بدست آوردن درآمد و سود اشاره میکند.درآمدیا سود خالص، تنها معیار اندازه گیری سودآوری می باشد. سرمایه گذاران و اعتبار دهندگان، علاقه زیادی به ارزیابی سودآوری جاری و آتی یک شرکت دارند. شرکتها برای جذب سرمایه مورد نیاز خود، مجبورند سودکافی برای تامین بازده مناسب جهت سرمایه گذاران و اعتباردهندگان بدست آورند. درصورتی که شرکتها سود کافی تحصیل نکنند، آنها قادر به جذب سرمایه مورد نیاز جهت اجرای انواع پروژه ها از طریق سهامداران یا اعتباردهندگان نخواهند بود. دوام و بقاء یک شرکت در بلندمدت، به توانایی آن درکسب درآمد برای انجام کلیه تعهدات و تامین بازده مناسب برای سهامداران اصلی، بستگی دارد.

سرمایه‏گذاران و اعتباردهندگان مستمراً به ارزیابی توان کسب سود مدیران می‏پردازد. سرمایه‏گذاران به دنبال شرکتهایی می‏گردند که احتمال افزایش ارزش سهام آنها می‏رود. اعتباردهندگان نیز تمایل دارند به شرکتهای سودآوری وام دهند که آنها توان پرداخت بدهیهای خود را دارند. تصمیم‏های سرمایه‏گذاری و اعتباری اغلب شامل مقایسه شرکتها می‏باشد. اما مقایسه سود ویژه یک شرکت بزرگ با سود ویژه شرکت تازه‏کاری در همان صنعت چندان مفید نمی‏باشد. برای سنجش کفایت سودشرکت از نسبتهای سودآوری استفاده می شود. نسبتهای سودآوری در ارزیابی فعالیتهای عملیات اجرایی شرکتها، مورد استفاده قرارمی گیرند. نسبتهای سودآوری، میزان موفقیت شرکت را در تحصیل سود و بازده خالص نسبت به درآمد و فروش یا نسبت به سرمایه گذاری می سنجند. نسبتهای سودآوری، عملکرد کلی شرکت و کارایی مدیریت را در تحصیل سود مناسب، مورد سنجش قرارمی دهند. برای اینکه بتوانیم مقایسه‏های مربوطی بین شرکتهای متفاوت از نظر حجم، عملیات و سایر عملیات داشته باشیم از نرخ بازده دارائیها استفاده می‏کنیم (سید نژاد فهیم،۱۳۸۳).

۱-۲ بیان مسئله

امروزه نظام بانکی، متشکل از بانک مرکزی و بانک های تجاری است که نقش عمده و رهبری کننده در کنترل فعالیت های اقتصادی و به گردش درآوردن چرخ های پیشرفت اقتصادی و اجتماعی دارد. به طوری که در ادبیات اقتصادی و نظام بانکی به عنوان قلب اقتصاد، متناسب با نیاز بخش های حقیقی خون (پول)درآن تزریق می کند، یاد می شود. بانکها ازجمله قدیمی ترین، فعال ترین وگسترده ترین واسطه های مالی هستند که نقش غیر قابل انکاری در جمع آوری و توزیع مطلوب منابع مالی برعهده دارند(تهرانی و فلاح شمس، ۱۳۸۴).

سود نیز از جمله موضوعاتی است که در عرصه بانکداری دارای اهمیت فراوانی است و جزء برترین شاخص‏های اندازه‏گیری فعالیتهای یک واحد اقتصادی است اما در بسیاری از نظام های نظارتی قانونی، بدون اینکه توجه زیادی به سودآوری و نسبت سودآوری داشته باشند، بر اقلام ترازنامه و سایر نسبت ها از جمله نسبت نقدینگی و کفایت سرمایه تأکید دارند که این یک اشتباه است. سود به عنوان یکی از اقلام اساسی صورتهای مالی، در زمینه‏های مختلف، استفاده‏های متعدد دارد. سود به عنوان راهنمای پرداخت سود تقسیمی، ابزارسنجش اثربخشی مدیریت و وسیله ی پیش بینی و ارزیابی تصمیم گیریها، مبنایی برای مالیات، راهنمای سرمایه‏گذاریها و معیار کارایی مدیریت و همچنین عنصر مهم جهت پیش‏بینی سودهای آتی و برای تعیین سیاست تقسیم سود همواره مورد استفاده ی سرمایه گذاران، مدیران و تحلیلگران مالی بوده است. برهمین اساس، محققان بسیاری سعی کردند عوامل موثر بر سودآوری بانکها و موسسات مالی را شناسایی کنند. نرخ بازده دارائیها نشان دهنده قابلیت مدیریت برای ایجاد سود از دارایی بانک می باشد و نیز به عنوان بهترین راه برای اندازه‏گیری کارایی اقتصادی، جهت ارزیابی اینکه مدیران شرکتها چگونه برای افرادی که تأمین مالی شرکت را برعهده داشته‏اند، بازده کسب نموده‏اند، استفاده می‏شود (سید نورانی و همکاران،۱۳۹۱).

مشخصه های سودآوری بانک ها شامل مشخصه های داخلی، خرد یا خاص بانک که نشان دهنده ویژگی های بانکی مانند: اندازه بانک، سرمایه، ریسک ها و کارآیی است و مشخصه های خارجی، فاکتورهایی هستند که به مدیریت بانک ارتباط ندارد ولی ویژگی های محیط صنعت و اقتصاد کلان را نشان می دهند که بر عملکرد مؤسسات مالی تأثیر دارد. در اکثر مطالعات چنین نتیجه گیری شده است که فاکتورهای داخلی، بخش خارجی سودآوری بانک را توضیح می دهند، البته نتایج در بین کشورهای مختلف متفاوت است(۲۰۱۲،Ćuraket al). از آنجا که سودآوری بانک ها تحت تأثیر این عوامل به ویژه متغیرهای کلان اقتصادی قرار دارد، هدف این پژوهش بررسی اثر متغیرهای کلان اقتصادی و مشخصه های خاص بانک و خاص صنعت بر سودآوری بانک است تا به این سوال پاسخ داده شود که :

تا چه حدی مشخصه های کلی سودآوری بانک به نظام بانکداری در ایران ارتباط دارد ؟

۱-۳ ضرورت انجام تحقیق

اهمیت سود آوری و شاخص های سودآوری به عنوان یکی از منابع مهم و حیاتی برای هر واحد اقتصادی به ویژه بانک ها است و استفاده از آن در بسیاری از تصمیمات مالی به سرمایه گذاران کمک بسزایی می نماید. سرمایه گذاران، بستانکاران و سایر استفاده کنندگان که به نوعی از صورتهای مالی بهره می گیرند نیاز به اطلاعاتی دارند که به آن ها در پیش بینی ارزش مورد انتظار سرمایه گذاری و بهره های آینده آن و نیز تصمیم گیری صحیح در جهت استفاده بهینه کمک کند. سود و شاخص های سودآوری از جمله اطلاعات مهمی هستند که می توانند به سرمایه گذاران، مدیران و تحلیل گران مالی در جهت تهیه این اطلاعات کمک کنند.

بنابراین تأثیر شاخص های سودآوری در بخش های مختلف اقتصاد از جمله بانکداری دارای اهمیت است و ما در این پژوهش با ارائه یک مدل و به دست آوردن نتایج،این شاخص ها را بررسی می کنیم.

۱-۴ اهداف تحقیق

هدف کلی تحقیق تجزیه و تحلیل مشخصه های خاص بانک و خاص صنعت و اقتصاد کلان، بررسی و تجزیه و تحلیل اثر شاخص های سودآوری در نظام بانکداری ایران و تبیین رابطه شاخص های سودآوری در ارزیابی سودآوری بانک ها می باشد.

هدف آرمانی: جلب توجه هیأت های تدوین و نظارت بر نظام بانکداری به نتایج تحقیق و تحقیقات مشابه به نحوی که ارائه کنندگان صورت های مالی سالیانه ملزم به ارائه اطلاعات بیشتر در یادداشت های پیوست صورت های مالی باشند به نحوی که بتواند استفاده کنندگان از صورت های مالی را در جهت تصمیم گیری های بهینه یاری کند.

۱-۵ فرضیه ها

 1. ریسک نقدینگی با نسبت بازده دارایی رابطه مثبت و معنا داری دارد .
 2. ریسک توان پرداخت بدهی با نسبت بازده دارایی رابطه معنا داری دارد.
 3. نسبت هزینه های عملیاتی با نسبت بازده دارایی رابطه منفی معنا داری دارد.
 4. درآمد ناشی از کارمزد با نسبت بازده دارایی رابطه مثبت و معنا داری دارد .
 5. ریسک اعتباری با نسبت بازده دارایی رابطه معنا داری دارد.
 6. تمرکز با نسبت بازده دارایی رابطه معنا داری دارد.

رشد اقتصادی با نسبت بازده دارایی رابطه مثبت و معنا داری دارد

تعداد صفحه :۱۲۱

قیمت :37500 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت serderehi@gmail.com

پایان نامه بازدید : 12 جمعه 4 آبان 1397 زمان : 19:07
امتیاز :
نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

واحد یاسوج

دانشکده علوم انسانی، گروه الهیات

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد «M.A.»

گرایش: فقه و مبانی حقوق اسلامی

عنوان:

بررسی فقهی- حقوقی مرزهای ارتباطی با کفار از دیدگاه مذاهب پنجگانه

استاد راهنما:

دکتر حسینعلی ملک نسب

استاد مشاور:

آقای بختیار نصیری اوانکی

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است

فهرست مطالب

عنوان صفحه

چکیده. ۱

مقدمه.. ۲

فصل اول : کلیات

۱- کلیات... ۵

۱-۱- بیان مسأله ۵

۱-۲- پرسش های تحقیق ۶

۱-۳- فرضیه ها ۶

۱-۴- اهداف تحقیق ۶

۱-۵- سوابق تحقیق ۷

۱-۶- جنبه نوآوری تحقیق ۸

۱-۷- روش تحقیق ۹

۱-۸- محدودیت ها و مشکلات ۹

۱-۹- مفاهیم ۹

۱-۹-۱- کافر. ۹

۱-۹-۱-۱- اهل کتاب.. ۱۰

۱-۹-۱-۲- مشرک.. ۱۲

۱-۹-۱-۳- کافر حربی.. ۱۳

۱-۹-۱-۳- کافر محاید. ۱۵

۱-۹-۱-۴- معاهد. ۱۶

۱-۹-۱-۵- مستأمن.. ۱۷

فصل دوم: اصول روابط با کفار

۲- اصول روابط با کفار. ۱۸

۲-۱- کرامت ذاتی انسانی ۱۹

۲-۲- التزام به معاهدات و پیمان ها ۲۰

۲-۲-۱- ادله لزوم قراردادها ۲۱

۲-۲-۱-۱- وفای عقود با غیر مسلمان. ۲۱

۲-۲-۱-۲- وفای به عقود با کفار حربی.. ۲۴

۲-۳- اصل تفاهم ۲۸

۲-۳-۱- دیدگاه اسلام در مورد تفاهم. ۲۹

۲-۳-۲- دعوت مقدمه تفاهم ۲۹

۲-۴- اصل برابری ملت ها ۳۰

۲-۴-۱- ادله تساوی ملتها ۳۱

۲-۵- اصل نفی سبیل ۳۲

۲-۵-۱- دلیل قرآنی.. ۳۳

۲-۵-۲- حدیث اعتلاء ۳۴

۲-۵-۳- اجماع. ۳۴

۲-۵-۴- مناسبت حکم با موضوع. ۳۵

۲-۵-۵- مصادیق فقهی مبتنی بر قاعده نفی سبیل.. ۳۵

۲-۶- اصل عدم اعتماد و موالات به ظالمان وکافران ۳۶

۲-۶-۱- قرآن و دوستی با کفار ۳۷

۲-۶-۲- قرآن و عدم دوستی با کفار ۳۹

۲-۷- تولی و تبری ۴۳

۲-۷-۱- ادله«تولی و تبری». ۴۴

۲-۷-۱-۱- آیات قرآنی.. ۴۴

۲-۷-۱-۲- روایات.. ۴۵

۲-۷-۲- خیر خواهی اسلام و تولی و تبری.. ۴۵

۲-۸- اصل حمایت از مظلومان و محرومان ۴۷

۲-۹- اصل صلح و هم زیستی مسالمت آمیز ۴۹

۲-۹-۱- ادله اصل هم زیستی مسالمت آمیز. ۵۲

۲-۱۰- اصل عدم مداخله ۵۶

۲-۱۰-۱- دیدگاه اسلام. ۵۹

۲-۱۱- اصل منع توسل به زور ۵۹

۲-۱۱-۱- جایگاه اصل منع توسل به زور در منظر فقها ۶۰

۲-۱۲- آمادگی رزمی ۶۶

۲-۱۲-۱- ادله مشروعیت اصل آمادگی رزمی ۶۷

۲-۱۳- اصل مجاهده (جهاد) با کفار ۶۹

۲-۱۳-۱- ادله جهاد ابتدایی ۷۲

فصل سوم: ازدواج با کفار

۳- ازدواج با کفار. ۷۴

۳-۱- تاریخ تحریم ازدواج با بیگانگان در اسلام ۷۵

۳-۲- نگاهی به آرای فقهای اسلام در زمینه ازدواج با بیگانگان ۷۷

۳-۳- روایات وارده در مورد منع یا جواز ازدواج با بیگانگان ۸۵

۳-۴- ازدواج با کنیزان غیر مسلمان ۸۸

۳-۴-۱- ازدواج زنان مسلمان با مردان غیر مسلمان. ۹۲

۳-۵- ازدواج موقت مسلمان با بیگانه ۹۵

۳-۶- نتیجه ۱۰۰

فصل چهارم: روابط اقتصادی با کفار

۴- روابط اقتصادی با کفار. ۱۰۳

۴-۱- ربا بین مسلمان و کافر ۱۰۳

۴-۱-۱- ادله جواز ربا بین مسلمان و کافر. ۱۰۵

۴-۱-۲- ادله منع ربا میان مسلمان و کافر. ۱۰۶

۴-۲- شفعه بین مسلمان و کافر ۱۰۷

۴-۲-۱- نقل و بررسی ادلّه مسئله. ۱۰۸

۴-۲-۲- نقل و بررسی ادلّه اثبات کننده شفعه کافر ذمی نسبت به مسلمان. ۱۱۱

۴-۲-۳- ممنوعیت شفعه کافر بر مسلمان حکم ثانوی است.. ۱۱۳

۴-۳- وصیت مسلمان برای کافر ۱۱۴

۴-۳-۱- دسته بندی نظرات فقهاء ۱۱۵

۴-۳-۲- مستندات مسئله. ۱۱۶

۴-۳-۲-۱- ادله جواز ۱۱۶

۴-۳-۲-۲- ادلّه منع. ۱۱۷

۴-۳-۲-۳- تبیین موضوع نسبت به کافر حربی.. ۱۲۰

۴-۳-۲-۴- حکم وصیت به کافر در فقه مذاهب اهل سنت.. ۱۲۱

۴-۴- نتیجه گیری ۱۲۲

نتیجه گیری... ۱۲۴

فهرست منابع.. ۱۲۵

چکیده

انسان نیاز به زندگی اجتماعی دارد و نمی تواند بدون کمک اجتماع، نیازهای حیاتی خود را رفع نماید و با گذشت زمان و ایجاد نیازهای مشترک، نیاز به هماهنگی و وحدت در راستای حل مشکلات در راه رفع نیازمندی ها، بیشتر از گذشته احساس می گردد. اکثر اجتماعات دارای شریعت مخصوص به خود هستند و خواه نا خواه این عامل موجب تمایز افراد به مؤمن و کافر می شود. اسلام در خصوص مرزهای ارتباطی با کفار ضمن حفظ استقلال مسلمانان با رعایت اصول انسانی روابط با کفار را تعریف کرده است.

این پژوهش مرزهای ارتباطی با کفار را از دیدگاه مذاهب خمسه در چهار فصل کلیات، اصول روابط با کفار، ازدواج با کفار و روابط اقتصادی با کفار را مورد بررسی قرار داده است و به شکل توصیفی- تحلیلی به تبیین شباهت و تفاوت دیدگاه های موجود می پردازد.

واژگان کلیدی: ارتباط، حقوق، کفار، مرزها، مذاهب خمسه.

مقدمه

با اندکی دقت در مورد خود و دیگران به این نکته پی برده می شود به رغم تفاوت های متعدد و متنوع موجود در میان انسان ها در شکل ظاهری و خلق و خوی انسانی و صفات ظاهری دیگر، انسان ها در جسم و جان با یکدیگر وجوه مشترک دارند.

این اشتراک گاهی میان جمعی محدود یا گسترده از انسان ها و گاهی در میان همه افراد انسانی یافت می شود و هیچ امری حتی گرایش به دین خاصی قابلیت محدویت آن را ندارد.

همچنین انواع مختلف حیوانی از این امور مشترک مستثنی نیستند و علاوه بر این غرایز مشترک، صفات و طبیعت مختص به خود دارند. مقصود از این که انسان دارای سرشت مختص خود است، اثبات این نکته نیست که انسان، حیوانی هم تراز با سایر حیوانات است و همانند هر یک از انواع آن، این نوع نیز ویژگی های فراحیوانی به طور مشترک در میان همه افراد بشر یافت می شود. این عناصر طبیعت مشترک انسانی از آغاز تولد در همه انسان ها به ودیعه نهاده شده است و عوالم محیطی و اجتماعی، سازنده یا از بین برنده آن نیست و تعلیم و تعلم، در پیدایش آن ها و نقشی بازی نمی کند و نقش عوامل یاد شده در طبیعت انسانی، نقش تقویت و تضعیف و یا جهت دهنده دارند.

آیات و روایات متعددی با صراحت و یا به طور ضمنی بر وجود حقیقت ویژه انسانی و طبیعت مشترک انسان ها و عناصر و ویژ گی های آن در بعد شناختی، گرایشی و توانشی دلالت دارد و آن چه که از همه بیشتر مورد تأکید قرار می گیرد، مسأله«فطرت الهی» است. روشن ترین آیه دال بر این حقیقت عبارت است از: «فاقم وجهک للدین حنیفاً فطرت الله التی فطر الناس علیها لا تبدیل لخلق الله؛ در حالی که به حق روی می آوری به طور هم سوی دین باش، با سرشت خدایی، که مردم بر آن سرشته است همگام باش، آفرینش الهی تغییر ناپذیر است» (روم/۳۰).

همچنین «هوالذی خلقکم من نفس واحد» (او خداوند کسی است که شما را از نفس یکسان آفرید) (اعراف/ ۱۸۹).

این آیه به صراحت از وجود نوعی فطرت الهی در انسان خبر می دهد، یعنی انسان با نوعی از سرشت و طبیعت آفریده شد که برای پذیرش دین آمادگی دارد و در مقابل دعوت انبیاء انسان ها بی تفاوت نبوده و در ذات خود، تمایل و کشش به سوی توحید دارند.

علاوه بر این آیه، در برخی از روایات نیز به فطرت الهی داشتن انسان تصریح شده است. امام باقر (ع) در توضیح روایتی از پیامبر (ص) که فرموده اند: هر نوزادی بر فطرت توحید زاده می شود. (کلینی، ۱۳۸۸، ج۲، ص۱۳). مقصود پیامبر آن است که هر نوزادی با این معرفت و آگاهی که خداوند خالق و آفریننده اوست متولد می شود. علی (ع) می فرماید: «یکتا دانستن پروردگار مقتضای فطرت انسانی است» (همان، ص۱۲).

منظور از فطرت، تنها امور سرشتی منحصر به جنبه الهی و گرایش توحیدی انسان نیست؛ بلکه تمام گرایشات و شناخت ها و توانایی های اصیل و فطری فراوان را شامل می گردد و علت پر رنگ شدن و جلوه گری فطرت الهی بشر نسبت به سایر امور فطری، به خاطر اهمیت ویژه این عنصر و راز آلوده بودن آن است و از این گذشته منظور از فطرت «علم حضوری و شهودی بشر نسبت به خداوند» است. بر طبق این سخن همه انسان ها، حتی انسان های کافر به درجات مختلف از معرفتی حضوری و بی واسطه نسبت به خداوند برخوردارند (رجبی، ۱۳۷۸، ص۶۹).

انسان کافر با توجه به فطرت الهی درونی خود، ناگزیر میل و گرایش به توحید و دین و تمام ضروریات آن دارد؛ اما به دلایل فراوانی این میل و گرایش را کتمان می کند و در درون خود می پوشاند و در حالی که با لذات الهی است و از وجود او آگاه است، آن را انکار می کند. البته این استدلال بیشتر متوجه مشرکین و بت پرستان می شود.

با اثبات نیک بودن سرشت مشترک انسان، این امر تنها عامل رفتارهایی که بر اساس آن شخصیت فرد ظاهر می گردد، نیست؛ بلکه شخصیت هر فردی شامل ویژگی های فردی او نیز می شود و معمول عوامل متعدد طبیعی و اجتماعی است. تفاوت های وراثتی، محیط و عوامل ماوراءالطبیعه و ذات انسان هر یک سهمی در شکل گیری شخصیت و شاکله فرد دارند.

پس ذات و فطرت الهی در عرض عوامل یاد شده در ساختار شخصیت فرد مؤثر است؛ در حالی که بکارگیری آن، تنها عامل اختیاری در بین این عوامل است. پس با بیان تفاوت فطرت و شخصیت، وجود تفاوت های فردی به معنای انکار فطرت نیست؛ اما با این حال، امور فطری و ذاتی به یک اندازه در افراد بیدار و شکوفا نمی گردد. به همین دلیل نمی توان سهم مشخص و ثابتی را برای عامل فطرت در عرض سایر عوامل در نظر گرفت.

لذا کافران با فطرتی از جنس فطرت مسلمان، ولی با شخصیتی متفاوت با شخصیت آنان، دعوت آخرین فرستاده پروردگار را رد کرده اند و این ممانعت از پذیرش دین حق، مستلزم کم رنگ شدن فطرت الهی نسبت به عوامل هم عرض که هر سه رنگ و بوی جبر می دهند می باشد. اما نباید با همین وضعیت از نقش اهم و مؤثرتر فطرت الهی غافل ماند؛ لذا شخصیت انسان امری است، اختیاری و نتیجه آن موجب برتری انسان ها نسبت به یکدیگر می شود و در قرآن به عنوان «تقوی» شناخته می شود.یکی از لوازم تقوی، احترام و تکریم همه انسان ها است؛ چون انسان اشرف مخلوقات است (ثم أنشأناه خلقاً آخر فتبارک الله احسن الخالقین (مؤمنون/۱۴)؛ پس از آن -به دمیدن روح پاک- خلقتی دیگر ایجاد نمودیم، خداوند آفرین باش گفت: بر قدرت بهترین آفریننده) و خلیفه بر روی زمین است و از کرامت خاصی برخوردار است و آن چه را که بر روی زمین و در آسمان ها است، برای او خلق شده است و مسخر او گردانیدند (اشاره دارد به آیه «و سخر لکم ما فی السموات و ما فی الارض جمیعاً منه؛ همه آن چه در آسمان ها و زمین است، مسخر شما گردانید» (جاثیه/۱۳)).

۱-۱- بیان مسأله

انسان بر میل فطری، زندگی اجتماعی دارد و نمی تواند بدون کمک اجتماع نیازهای حیاتی خود را رفع نماید و با گذشت زمان و ایجاد نیازهای فراوان مشترک و پیچیده تر، نیاز به هماهنگی و وحدت در راستای حل مشکلات در راه رفع نیازمندی ها، بیشتر از گذشته احساس می گردد. از سوی دیگر اکثر این اجتماعات دارای شریعت الهی منحصر به فرد هستند و خواه ناخواه این عامل موجب تمایز افراد این اجتماعات به دو گروه کافر و مؤمن می شود (احمدی، ۱۳۸۳، ص۲۵).

این تقسیم بندی، احکام و آثار خاصی دارد و قلمرو وظایف دو گروه را از هم متمایز می سازد. به طور طبیعی یک نظام سیاسی- دینی، رویکرد سیاسی خود را بر اساس اصول و قواعد منتج از این آثار و لوازم ، مشخص می کند و روابط خود را بر طبق آن اصول و ایدئولوژی نشأت گرفته از آن منظم می سازد (شکوری، ۱۳۶۱، ص۳۳ ).

در دنیای امروزی که ارتباطات بسیار گسترده شده و جهان به دهکده ای است که توسط انواع وسایل ارتباط جمعی به هم مرتبط اند و همچنین با توجه به این که تعامل کشورهای مختلف با هم، نیاز به ارتباط اجتماعی بین المللی بیشتر نمود پیدا می کند. حال با توجه به تعامل کشورهای مسلمان علاوه بر ارتباط با کشورهای هم دین و مسلک خود ممکن است به ارتباط با کشورهای اهل کتاب و یا حتی کافر نیاز پیدا نمایند. می توان این پرسش های را مطرح نمود که کافر کیست؟ تقسیم بندی انسان ها به مسلمان و کافر چه آثاری در میزان کیفیت روابط میان آنها می گذارد؟ آیا اسلام در مقایسه با سایر مکاتب و نظام های حقوقی معاصر از توانایی و مؤلفه های یک نظام کامل و جامع برخوردار است؟ (همان، ص۳۰).

بر همین اساس، احکام و آثار هر کدام از این ارتباط از هم متمایز است و طبیعی است که یک نظام سیاسی- دینی رویکرد تعامل سیاسی خود را بر اساس قواعد و اصول بدست آمده از این آثار و احکام مشخص می کند که این پژوهش مسائل فوق را جوابگو خواهد بود (احمدی، ۱۳۸۳، ص۲۹).

۱-۲- پرسش های تحقیق

۱- اصول حاکم بر روابط بین الملل و مرزهای ارتباطی با کفار از دیدگاه فقه و حقوق اسلامی چگونه است؟

۲- چه تفاوت ها و شباهت هایی میان مرزهای ارتباطی با کفار در فقه امامیه و فقه اهل سنت وجود دارد؟

۱-۳- فرضیه ها

ارتباط با کفار مانعی ندارد اما باید با نهایت دقت و احتیاط باشد.

 1. اسلام در مقایسه با سایر مکاتب توانایی لازم برای ارائه برنامه و الگوی ساختاری مناسب در تمام حوزه های روابط بین الملل را دارد.

۱-۴- اهداف تحقیق

۱- مقایسه نظام ارتباطی اسلام با سایر نظام ها و مکاتب.

۲- تعیین نقاط ضعف و قوت حوزه ارتباط بین الملل اسلامی.

۳- ارائه دیدگاه جامع اسلام در خصوص مسأله ارتباط مسلمانان با کفار.

۱-۵- سوابق تحقیق

در مطالعه تاریخ و پیشینه موضوع تحقیق در بستر زمان، ناگزیر باید به عصر حضرت رسول (ص) بازگشت و این مطلب در زمان پس از هجرت جلوه خاصی پیدا می کند، آنجا که اکثر آیات نازل شده بر محور مسائل اجتماعی، دور می زند و پیمان ها و نامه های ایشان اولین مرحله موضوع است که بیشتر، اصل «دعوت» را شامل می گردند. بنابراین در ادوار اولیه اسلام به علت وسعت محدوده جغرافیایی دنیای اسلام و دسترسی نسبی مسلمانان به این منابع، کتب مستقل حول موضوع به چشم نمی خورد ولی با گسترش مرزهای جغرافیایی با کفار این موضوع اهمیت بیشتری پیدا کرد و روابط بین المللی در اسلام عنوان «علم سیر» را به خود گرفت. لذا «سیره» دارای دو مفهوم خاص و عام می باشد که اولی گفتار، کردار، تقریرات و مجموعه فرمان های معصوم در زمان صلح و جنگ یا متارکه را شامل می شد و دومی شامل کلیه امور مرتبط به زمان جنگ های داخلی و خارجی اسلام و نیز ترتیب برقراری صلح و آرامش و سلوک، در زمان صلح با همسایگان و مجاورین است (بهزادی، ۱۳۵۲، ص۵۳).

مطالب مرتبط با «ارتباط با کفار» در کتاب «المجموع فی الفقه» اثر «زید بن علی »، که به روایت پروفسور حمید ا.. نخستین اثر تاریخی در این رابطه آمده است و شامل اقوال و احادیث زید در پاسخ به پرسش های «ابو خالد واسطی» می باشد (حمید ا...، ۱۳۷۳، ص۲۵) همچنین در کتاب فقه پژوهی (مهریزی، ۱۳۷۹، ص۱۹۸)، و درکتاب الدماء، کتاب فقهی خوارج، نیز مطالبی وجود دارد.

کتاب «الخراج و الرد علی الاوزعی» اثر ابویوسف و کتاب اوزعی در رد انتقاد به نظریات «ابوحنیفه» به نگارش درآمده که ابویوسف شاگرد مشهور او کتاب اخیر را در جواب به اوزعی نگاشت (محقق داماد، ۱۳۸۳، ص ۲۳).

بعد از ایشان، شاگردان ابوحنیفه سلسله درس های مستقل وی در حول حقوق جنگ، صلح و بی طرفی را به رشته تحریر در آوردند و به قول آیت ا... شکوری در کتاب فقه سیاسی، نتیجه این امر، دو کتاب «السیر الصغیر و السیر الکبیر» شیبانی و کتاب «السیر» ابراهیم الفرازی می باشد (شکوری، ۱۳۶۱، ص۲۹).

به قول مهریزی، در همین دوره کتاب دیگری با نام «علم المغازی والسیر» اثر محمد بن اسحاق تألیف شد و این کتاب، اولین کتاب مستقل در این زمینه می باشد (مهریزی، ۱۳۷۹، ص۶۵).

ادله این منابع بیشتر به سنت پیامبر اکرم (ص) و خلفای راشدین و سایر خلفاء در صورت عدم مغایرت با سنت پیامبر و آیات قرآن می باشد. نکته قابل توجه در این آثار، اختلاف نظر مشهود و غیر قابل اغماض در بین نویسندگان این آثار می باشد و شاید علت عمده آن بیشتر، جنبه های سیاسی بوده: زیرا دوره این گروه از علماء مقارن با حکومت خلفای متأخر بنی امیه بوده و طایفه ای از ایشان در راستای حمایت از حکومت وقت، رویکرد متفاوتی نسبت به دیدگاه اکثریت علماء زمان داشتند (شکوری، ۱۳۶۱، ص۳۱).

در ادوار بعدی در ضمن مجموعه های حدیثی و فقهی، موضوع به عناوین در «کتاب الجهاد»، «کتاب الخراج»، «کتاب الحسبه»، «احکام اهل ذمه» و ... به صورت غیر مستقل مورد پژوهش قرار گرفت، که می توان به آثاری از جمله «رساله فی الخراج» مقدس اردبیلی، نوشته محقق کرکی و «ذبیحه اهل الکتاب » اثر شیخ بهایی اشاره کرد، که هر کدام بعد خاصی از روابط بین مسلمانان و کفار را در نظر گرفته اند. در عصر کنونی، فقهای اسلامی به طور مستقل مطالب فراونی در این حوزه نگاشته اند. همچنین حقوق دانان اسلامی با خلق آثاری با عنوان «اسلام و حقوق بین الملل»، «حقوق بین الملل اسلامی»، «فقه سیاسی روابط الملل» و... بر این مهم همت گماشته و علاوه بر این، کسانی نیز اصول روابط با کفار، مانند اصول هم زیستی مسالمت آمیز، عدم مداخله و منع توسل به زور را به طور مجزا مورد بحث و پژوهش قرار دادند (خلیلیان، ۱۳۸۲).

تعداد صفحه :۱۵۰

قیمت : ۱۴۷۰۰ تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت : serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

*** **** ***

پایان نامه بازدید : 13 جمعه 4 آبان 1397 زمان : 19:05
امتیاز :
نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

پایان­نامه کارشناسی ارشد در رشته علوم اقتصادی(محض)

عنوان

پویایی­ تمرکز صنعتی در صنایع کارخانه­ای ایران

استاد راهنما:

دکتر احمد صدرایی جواهری

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده

در این پایان­نامه میزان اختلاف تمرکز صنعتی با میزان یکنواخت (steady state) آن در صنایع کارخانه­ای ایران بررسی می­شود. جهت انجام این بررسی، تجزیه و تحلیل مدل­ها با استفاده از روش مقطعی و برای ۹۴ صنعت با کدهای چهاررقمی ISIC در دو سال ۱۳۷۸ و ۱۳۸۶ انجام گرفته است. مشاهدات نشان می­دهد تعدیل تمرکز صنعتی به سمت مقدار یکنواخت آن به صورت تعدیل جزئی می­باشد. معنادار و کوچکتر از یک بودن ضریب متغیر وقفه­ای تمرکز در مدل­ها حاکی از تعدیل ناقص تمرکز به سمت وضعیت یکنواخت است. این نتیجه برای زیرمجموعه­ای از صنایع شامل ۴۷ صنعت با دسته­بندی شدت تبلیغات بالا و پایین نیز مشاهده شده است.

علاوه بر این، مقایسه شاخص تمرکز هرفیندال- هیرشمن در این صنایع حاکی از آن است که سطح تمرکز صنعتی در اکثر صنایع (۶۳ درصد)، در این دوره زمانی کاهش یافته است. نتایج بدست آمده در دسته­بندی صنایع بر اساس شدت تبلیغات، شاهدی قوی در تایید نظریه ساتن مبنی بر وجود رابطه­ای معکوس بین تمرکز صنعتی و اندازه بازار برای صنایع با هزینه اولیه ورود برونزا (شدت تبلیغات کم) می­باشد؛ این نتیجه در صنایع با هزینه اولیه ورود درونزا (شدت تبلیغات بالا) تایید نشد.

فهرست مطالب

عنوان صفحه

۱- کلیات 2

۱-۱. مقدمه 2

۱-۲. اهمیت و ضرورت تحقیق 5

۱-۳. هدف تحقیق 6

۱-۴. سوالات تحقیق 7

۱-۵. فرضیات تحقیق 7

۱-۶. روش تحقیق 8

۱-۷. ساختار پایان­نامه 8

۲- مروری بر مطالعات انجام شده 9

۲-۲. مطالعات انجام شده در خارج 12

۲-۳. مطالعات انجام شده داخلی 17

۳- مبانی نظری و ساختار الگو 29

۳-۱. مقدمه 30

۳-۲. بازار 31

۳-۲-۱. عناصر و متغیرهای بازار 32

۳-۳. انحصار 34

۳-۳-۱. انواع انحصار و عوامل آن 35

۳-۳-۱-۱. مکتب ساختارگرایی 36

۳-۳-۱-۲. مکتب شیکاگو - یو.سی.ال.ای 37

۳-۳-۲. نقش ساختار بازار در تجارت خارجی 38

۳-۴. تمرکز صنعتی 39

۳-۴-۱. تمرکز کلی و انفرادی (صنعتی) 39

۳-۴-۲. صرفه­های اقتصادی (صرفه­جویی ناشی از مقیاس) 40

۳-۴-۲-۱. روش­های تخمین حداقل مقیاس کارای بنگاه 42

۳-۴-۳. اندازه­گیری تمرکز 42

۳-۴-۴. روش­های اندازه­گیری تمرکز در بازار 43

۳-۴-۴-۱. معیارهای مطلق و نابرابری تمرکز 44

۳-۴-۵. شاخص­های اندازه­گیری تمرکز 44

۳-۴-۵-۱. ملاحظاتی در خصوص شاخص­های تمرکز 44

۳-۴-۶. معرفی شاخص­های مطلق تمرکز 46

۳-۴-۶-۱. نسبت تمرکز چند بنگاه (k بنگاه) 46

۳-۴-۶-۲. شاخص­های هانا و کی (HK) 47

۳-۴-۶-۳. شاخص هرفیندال- هیرشمن (HHI) 48

۳-۴-۷. محدودیت و مشکلات شاخص­های تمرکز 50

۳-۴-۷-۱. محدودیت واردات 50

۳-۴-۸. تغییرات فن­آوری و تمرکز 51

۳-۴-۹. تمرکز و سودآوری 51

۳-۴-۱۰. نظریه­های تمرکز 52

۳-۴-۱۰-۱. صرفه­جویی ناشی از مقیاس و تمرکز (برداشت دترمینیستیکی) 52

۳-۴-۱۰-۲. برداشت تصادفی تمرکز 53

۳-۴-۱۱. عوامل موثر بر سطح و تغییرات تمرکز 54

۳-۵. موانع ورود 54

۳-۵-۱. انواع موانع ورود 56

۳-۵-۱-۱. علل برونزا 56

۳-۵-۱-۲. علل درونزا 57

۳-۵-۱-۳. موانع ورود ساختاری 57

۳-۵-۱-۴. موانع ورود استراتژیک 59

۳-۶. تفاوت محصول 59

۳-۶-۱. تبلیغات 60

۳-۶-۲. شدت تبلیغات و ساختار بازار 61

۳-۶-۳. تاثیر تبلیغات بر ساختار بازار 62

۳-۶-۳-۱. تبلیغات و صرفه­های مقیاس تولید 63

۳-۶-۴. هزینه­های ثابت و غیر قابل بازگشت 63

۳-۶-۴-۱. هزینه­های غیر قابل بازگشت برونزا 64

۳-۶-۴-۱-۱. هزینه­های غیر قابل بازگشت برونزا و تمرکز صنعتی 65

۳-۶-۴-۲. هزینه­های غیر قابل بازگشت درونزا 65

۳-۶-۴-۲-۱. هزینه­های غیر قابل بازگشت درونزا و تمرکز صنعتی 66

۳-۷. ضریب تعدیل 66

۳-۷-۱. ضریب تعدیل ثابت و متغیر 67

۳-۸. ساختار الگو 67

۳-۸-۱. مدل حالت یکنواخت تمرکز 69

۳-۸-۲. مدل­های عدم تعادل تمرکز 70

۳-۸-۳. معرفی متغیرها 72

۳-۸-۴. نمونه زیر مجموعه­ای صنایع 7

۴- برآورد الگو و تحلیل نتایج 77

۴-۱. مقدمه 78

۴-۲. داده­ها 78

۴-۳. معرفی الگوها 79

۴-۴. برآورد الگو 80

۴-۴-۱. نتایج نمونه کامل صنایع 80

۴-۴-۲. نتایج نمونه زیرمجموعه­ای صنایع 85

۴-۴-۲-۱. نتایج برآورد مدل (۲) در دسته­بندی شدت تبلیغات 85

۴-۴-۲-۲. نتایج برآورد مدل (۳) در دسته­بندی شدت تبلیغات 86

۴-۴-۲-۳. نتایج برآورد مدل (۲) در دسته­بندی تمرکز 89

۴-۴-۲-۴. نتایج برآورد مدل (۳) در دسته­بندی تمرکز 91

۴-۵. آزمون­های الگو 93

۴-۵-۱. آزمون خودهمبستگی 93

الف-۱. نمونه کامل صنایع 93

الف-۱-۱. آزمون خودهمبستگی مدل (۱) 93

الف-۱-۲. آزمون خودهمبستگی مدل (۲) 94

الف-۱-۳. آزمون خودهمبستگی مدل (۳) 94

ب-۱. نمونه زیر مجموعه­ای صنایع 94

ب-۱-۱. آزمون خودهمبستگی مدل (۲) با تمرکز بالا 94

ب-۱-۲. آزمون خودهمبستگی مدل (۳) با تمرکز بالا 95

ب-۱-۳. آزمون خودهمبستگی مدل (۲) با تمرکز پایین 95

ب-۱-۴. آزمون خودهمبستگی مدل (۳) با تمرکز پایین 95

ب-۱-۵. آزمون خودهمبستگی مدل (۲) با تبلیغات بالا 95

ب-۱-۶. آزمون خودهمبستگی مدل (۳) با تبلیغات بالا 96

ب-۱-۷. آزمون خودهمبستگی مدل (۲) با تبلیغات پایین 96

ب-۱-۸. آزمون خودهمبستگی مدل (۳) با تبلیغات پایین 96

۴-۵-۲. آزمون واریانس ناهمسانی 97

الف-۲. نمونه کامل صنایع 97

الف-۲-۱. آزمون واریانس ناهمسانی مدل (۱) 97

الف-۲-۲. آزمون واریانس ناهمسانی مدل (۲) 98

الف-۲-۳. آزمون واریانس ناهمسانی مدل (۳) 98

ب-۲. نمونه زیر مجموعه­ای صنایع 98

ب-۲-۱. آزمون واریانس ناهمسانی مدل (۲) با تمرکز بالا 99

ب-۲-۲. آزمون واریانس ناهمسانی مدل (۳) با تمرکز بالا 99

ب-۲-۳. آزمون واریانس ناهمسانی مدل (۲) با تمرکز پایین 99

ب-۲-۴. آزمون واریانس ناهمسانی مدل (۳) با تمرکز پایین 99

ب-۲-۵. آزمون واریانس ناهمسانی مدل (۲) با تبلیغات بالا 100

ب-۲-۶. آزمون واریانس ناهمسانی مدل (۳) با تبلیغات بالا 100

ب-۲-۷. آزمون واریانس ناهمسانی مدل (۲) با تبلیغات پایین 100

ب-۲-۸. آزمون واریانس ناهمسانی مدل (۳) با تبلیغات پایین 101

۴-۵-۳. آزمون والد 101

۵- خلاصه و نتیجه­گیری

پایان نامه بازدید : 9 جمعه 4 آبان 1397 زمان : 19:03
امتیاز :
نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد کاشان

دانشکده علوم انسانی، گروه حسابداری

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد (M.A)

گرایش: حسابداری

عنوان:

ارزیابی مزایا و بررسی اثربخشی سازمانی جایگزینی حسابداری مبنای تعهدی بجای حسابداری مبنای نقدی از دیدگاه کاربران در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چکیده:
در دهه اخیر تلاش های فراوانی به منظور بکارگیری حسابداری تعهدی در سامانه گزارشگری بخش عمومی برخی از کشورها از جمله آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزلند و... انجام شده است. در کشور ما نیز در سالهای اخیر حرکت هایی به سمت استفاده از سامانه های حسابداری تعهدی در دستگاه های اجرایی انجام پذیرفته است. از جمله می توان به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی اشاره کرد، که در آئین نامه مالی و معاملاتی خود استفاده از سامانه های حسابداری تعهدی کامل را در امور مالی خود تصویب و الزامی نموده اند.
گزارشگری مالی یکی از ابزارهای کلیدی ایفای مسئولیت پاسخگویی است و دولت از طریق تنظیم و انتشار گزارش های مالی، مسئولیت پاسخگویی خود را ایفا و شهروندان و نمایندگان قانونی آنها نیز از طریق همین گزارش ها، مسئولیت پاسخگویی دولت را براساس دستورالعمل وزارت کشور انجام می دهند. روش حسابداری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نقدی بوده که بر اساس دریافت و پرداخت وجه نقد جهت ثبت رویدادها و تاکید بر مصرف دارایی ها در این روش، درآمدها، هزینه ها، دارایی ها و بدهی ها به طور کامل مورد شناسایی و گزارش قرار نمی گرفتند. لذا هدف از این پژوهش ارزیابی مزایا و بررسی اثربخشی سازمانی جایگزینی حسابداری مبنای تعهدی بجای حسابداری مبنای نقدی بر ارتقاء مسئولیت پاسخگویی و بهبود ویژگی های کیفی اطلاعات حسابداری می باشد. بدین منظور تاثیر تبدیل مبنای حسابداری از نقدی به تعهدی به هر عاملی شامل ارتقاء مسئولیت پاسخگویی و ارتقاء ویژگی های کیفی اطلاعات حسابداری از طریق روش های آزمایشی میدانی و پرسشنامه ای مورد آزمون قرار گرفت که نتایج بدست آمده از تحقیق نشان دهنده تاثیر بکارگیری مبنای حسابداری تعهدی در نظام حسابداری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بر افزایش سطح مسئولیت پاسخگویی و همچنین ارتقاء ویژگی های کیفی اطلاعات حسابداری است.
فصل اول: کلیات تحقیق
۱-۱) مقدمه
تغییرات زیادی در نحوه اداره دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی دولتی موجب گردیده که نیاز به اطلاعات مالی شفاف و با کیفیت به منظور انجام تصمیم گیری های بهینه توسط مدیران و ارتقاء سطح "مسئولیت پاسخگویی" آنها، ضرورت پیدا نماید.
امروزه با توجه به لزوم دستیابی به اهداف و چشم اندازی که سازمانها و کشور ها برای خود ترسیم می نمایند و همچنین تغییرات و دگرگونی که در محیط پدید آمده است، بکارگیری سامانه های اطلاعاتی جدید در دستیابی به اهداف بلند مدت سازمانی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. هدف از اجرا و پیاده سازی یک سامانه جدید، بکارگیری فن آوری های جدید برای بهبود کیفیت اطلاعات در سطح کل سازمان و ایجاد بستر مناسب تری برای تصمیم گیری مدیریت می باشد.
در کشور ما نیز به عنوان نخستین گام در جهت دستیابی به اهداف بالا بر اساس بند "الف" ماده ۴۹ قانون برنامه چهارم توسعه مقرر گردیده است: "دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی دولتی و همچنین فرهنگستانهای تخصصی که دارای مجوز از شورای گسترش آموزش عالی و وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سایر مراجع قانونی ذیربط می باشند صرفا بر اساس آیین نامه ها و مقررات اداری، مالی، استخدامی و تشکیلاتی خاص، مصوب هیئت های امنای مربوط که به تایید وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حسب مورد می رسد، بدون الزام به رعایت قانون محاسبات عمومی، قانون محاسبات عمومی، قانون استخدامی کشوری و سایر قوانین و مقررات عمومی اداری و مالی و استخدامی اداره خواهند شد. اعتبارات هزینه ای از محل بودجه عمومی دولت، بر اساس بهای تمام شده به دستگاه های اجرایی یاد شده اختصاص می یابد". همچنین در بند "ب" ماده ۸۸ قانون برنامه چهارم توسعه وزارت بهداشت، درمان و آموزشی پزشکی به منظور ارتقای مستمر کیفیت خدمات سلامت و تعالی عملکرد خدمات بالینی، افزایش بهره وری و استفاده بهینه از امکانات بهداشتی و درمانی کشور، به مشتری مدار نمودن واحد های بهداشتی، درمانی، از راه اصلاح فرایندها و ساختار مدیریت اقتصادی(از جمله اصلاح نظام حسابداری، پرداخت مبتنی بر عملکرد، بودجه ریزی عملیاتی) موظف شده است. و همچنین به موجب بند "ب"، "د" ماده ۱۰۴ قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی سابق مکلف شده بود. با همکاری دستگاه های اجرایی ذیربط به منظور اصلاح نظام بودجه ریزی از روش برنامه ای به روش هدفمند و عملیاتی و به صورت قیمت تمام شده خدمات اقدام به تعیین قیمت تمام شده فعالیت ها و خدمات، متناسب با کیفیت و محل جغرافیایی مشخص و تخصیص اعتبارات بر اساس عملکرد و نتایج حاصل از فعالیت و متناسب با قیمت تمام شده آن نماید. (قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، مصوب ۱۰۴۰ مجلس شورای اسلامی)
بنابراین با توجه به تاکید قانون گذار مبنی بر اختصاص اعتبارات دستگاه ها از جمله دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی دولتی براساس بهای تمام شده فعالیت ها و خدمات برای این قبیل دستگاه ها و همچنین اصلاح فرایندها و ساختار مدیریت اقتصادی از راه اصلاح نظام حسابداری و همچنین اصلاح نظام بودجه ریزی از روش برنامه ای به روش هدفمند و عملیاتی و در نهایت اتخاذ تصمیمات بهینه توسط مدیران و افزایش قابلیت پاسخگویی مدیران، به نظر می رسد سامانه کنونی حسابداری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فاقد قابلیت های لازم باشد از اینرو به منظور تامین اهداف قانون گذار و افزایش سطح مسئولیت پاسخگویی در این قبیل موسسات، استفاده از سامانه های حسابداری تعهدی کامل امری اجتناب ناپذیر می باشد.
در این راستا هیات های امناء دانشگاه های دولتی با استفاده از اختیار قانونی ناشی از بند "الف" ماده ۸۸ قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اقدام به اجرا و پیاده سازی سامانه های حسابداری تعهدی کامل در مراکز یاد شده نموده اند و حتی برخی از دانشگاه های دولتی استفاده از سامانه های حسابداری تعهدی کامل را در تمور مالی خود تصویب و الزامی نموده اند. هر چند با توجه به ساختار دولتی حاکم بر مراکز دانشگاهی کشور اجرا و پیاده سازی حسابداری تعهدی با موانع و مشکلات متعددی روبرو خواهد شد ولی مزایای حاصل از اجرای این سامانه بایستی مد نظر قرار گیرد. بنابراین هدف این پژوهش ارزیابی و اثربخشی مزایای اجرای این سامانه در این قبیل موسسات می باشد.
۲-۱) بیان مسئله و علل گزینش موضوع پژوهش
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی برای گزارش های مالی خود ازمبنای نقدی تعدیل شده استفاده می نماید. به نحوی که با مبنای نقدی و فقط در زمان وصول وجه شناسایی و در دفاتر ثبت می شوند، و پرداختهای دانشگاه به چهار نوع شامل : هزینه، پیش پرداخت، علی الحساب و تنخواه گردان پرداخت تقسیم می شوند.
هزینه استهلاک وسایر هزینه های غیر نقدی در دفاتر ثبت نمی شوند و همچنین هزینه ها تا زمانی که پرداخت نشوند (با وجود تحقق هزینه) به دلیل عدم پرداخت وجه آن شناسایی نمی شوند بنابراین سامانه گزارشگری دانشگاه قادر به تعیین بهای تمام شده خدمات و فعالیت های دانشگاه نیست و تا زمانی که بهای تمام شده خدمات و فعالیت ها تعیین نشده باشد دانشگاه قادر به اجرای بودجه ریزی عملیاتی نخواهد بود. همچنین چون یکی از ابزارهای پاسخگویی عملیاتی مدیران بهای تمام شده فعالیتها و خدمات است بنابراین تا زمانی که نتوان بهای تمام شده را به صورت دقیق اندازه گیری کرد. مدیران را نمی توان ملزم به پاسخگویی نمود؛ بنابراین با توجه به عدم کارایی سامانه های حسابداری دولتی مبتنی بر مبنای نقدی و نقدی تعدیل شده دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در زمینه های الزام مدیران به پاسخ گویی استقرار سامانه های بودجه ریزی عملیاتی و همچنین تعیین دقیق بهای تمام شده از خدمات و فعالیت های این قبیل دانشگاه ها لزوم تعیین در سامانه های حسابداری و گزارشگری مالی این قبیل دستگاه ها امری اجتناب ناپذیر است.
عدم توجه کافی به مفهوم مسئولیت پاسخ گویی عمومی توسط مقامات منتخب و منصوب سازمانهای بزرگ بخش عمومی ایران از یک سو و عدم ارتقای سطح مطالبات شهروندی در مورد حق داشتن حقایق و نظارت بر منابع مالی و اقتصادی عمومی از سوی دیگر ازجمله دلایلی است که نظام گزارشگری مالی بخش عمومی ایران را با نارسایی های در خور ملاحظه ای مواجه ساخته است. بنابراین فقدان یک نظام گزارشگری مالی مناسب و عدم تهیه ترازنامه و سایر صورت های مالی اساسی دیگر برای دولت جمهوری اسلامی ایران به دلیل عدم گزارش دارایی ها و بدهی های دولت و گزارش درامد وهزینه دولت با مبنای نقدی و مبنای نقدی تعدیل شده و در صورت حساب عملکرد سالانه کلی کشور، قادر به تهیه اطلاعات مورد نیاز سیستم حسابهای مالی و سیستم آمارهای مالی که بر انعکاس دارایی ها، بدهی ها، درآمد و هزینه مبتنی بر مبنای تعهدی کامل تاکید دارد، نمی باشد.
تعداد صفحه : ۱۵۷
قیمت : ۱۴۷۰۰ تومان

***

----

پشتیبانی سایت : serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

*** **** ***

پایان نامه بازدید : 10 جمعه 4 آبان 1397 زمان : 19:02
امتیاز :
نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر
پایان‌نامه جهت اخذ درجه کارشناسی ارشد رشته روان شناسی بالینی
عنوان:
بررسی رابطه سبک های دلبستگی و ویژگی های شخصیتی با میزان هیجان خواهی در امدادگران هلال احمر شهرستان کنگاور
خرداد ۱۳۹۴

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده و استاد راهنما در سایت درج نمی شود
(در فایل دانلودی نام نویسنده و استاد راهنما موجود است)
تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چکیده
بین انسان ها از نظر میزان هیجان خواهی تفاوت های زیادی وجود دارد و یکی از این تفاوت ها به ویژگی های شخصیتی افراد بر می گردد. همچنین تحقیقات نشان داده است که هیجان خواهی با انتخاب مشاغل پرخطر و ماجراجویانه رابطه دارد لذا هدف از اجرای این پژوهش، بررسی رابطه سبک های دلبستگی و ویژگی های شخصیتی با هیجان خواهی در امدادگران هلال احمر سهرستان کنگاور بوده است. از این رو ۲۵۰نفر از امدادگران هلال احمر که با استفاده از نمونه گیری هدفمند انتخاب شده بودند نمونه ما را تشکیل دادند. ابزار این پژوهش شامل پرسشنامه‌های هیجان خواهی نسخه پنجم زاکرمن ، پنج عاملی شخصیت مک کری و کاستا و سبک های دلبستگی هازن و شیور بود. نتایج نشان داد که ویژگی های شخصیتی و سبک های دلبستگی با هیجان خواهی دارای رابطه معناداری هستند. بنابراین می توان نتیجه گرفت که با استفاده از ویژگی های شخصیتی و سبک های دلبستگی می توان برای سنجش میزان هیجان خواهی افراد استفاده کرد.
واژگان کلیدی: هیجان خواهی، ویژگی های شخصیتی، سبک های دلبستگی

فهرست مطالب
عنوان صفحه
فصل اول: کلیات پژوهش
چکیده
مقدمه........................................................................................................................................................................... ۱
بیان مساله................................................................................................................................................................... ۳
ضرورت و اهمیت پژوهش...................................................................................................................................... ۷
اهداف پژوهش........................................................................................................................................................... ۹
فرضیه‌های پژوهش.................................................................................................................................................. ۹
تعریف مفاهیم و واژگان اختصاصی.................................................................................................................... ۱۰
فصل دوم: ادبیات و پیشینه پژوهش
مقدمه......................................................................................................................................................................... ۱۲
گفتار اول:
هیجان خواهی......................................................................................................................................................... ۱۲
مدل هیجان خواهی زاکرمن................................................................................................................................ ۱۴
مولفه های هیجان خواهی.................................................................................................................................... ۱۷
جست و جوی تجربیات تازه................................................................................................................................. ۱۸
مبنای زیستی هیجان خواهی.............................................................................................................................. ۱۸
ویژگی های افراد هیجان خواه............................................................................................................................. ۱۹
هیجان خواهی و رفتارهای پرخطر..................................................................................................................... ۲۰
گفتار دوم:
سبک های دلبستگی............................................................................................................................................. ۲۱
مراحل شکل گیری دلبستگی.............................................................................................................................. ۲۲
دلبستگی و الگوی فعال درونی............................................................................................................................ ۲۴
نظریه های دلبستگی............................................................................................................................................. ۲۷
نظریه روانکاوی......................................................................................................................................................... ۲۷
نظریه کردارشناسی................................................................................................................................................. ۲۸
نظریه شناختی......................................................................................................................................................... ۲۸
نظریه دلبستگی جان بالبی.................................................................................................................................. ۲۹
انواع دلبستگی......................................................................................................................................................... ۳۰
رابطه دلبستگی با بروز رفتارهای پرخطر.......................................................................................................... ۳۴
گفتار سوم:
ویژگی های شخصیت............................................................................................................................................. ۳۵
مبانی نظری شخصیت............................................................................................................................................ ۳۵
رویکرد روانکاوی....................................................................................................................................................... ۳۶
رویکرد پویایی روانی-اجتماعی رفتار انسان..................................................................................................... ۳۷
نظریه پدیدار شناختی........................................................................................................................................... ۳۹
دیدگاه رفتار گرایی................................................................................................................................................. ۳۹
رویکرد تحلیل عوامل.............................................................................................................................................. ۴۰
ریشه های تاریخی نظریه پنج عامل بزرگ....................................................................................................... ۴۱
مدل پنج عاملی در فرهنگ های مختلف......................................................................................................... ۴۵
پیشینه مفهوم دلزدگی زناشویی......................................................................................................................... ۴۶
پنج بزرگ ایرانی(گردون)...................................................................................................................................... ۴۷
ابعاد شخصیت بر اساس مدل پنج عامل بزرگ شخصیت............................................................................ ۴۸
ثبات و تغییر در شخصیت.................................................................................................................................... ۵۲
پیش بینی پیامدهای مهم زندگی از طریق پنج عامل بزرگ شخصیت................................................... ۵۴
علایق شغلی و تحصیلی........................................................................................................................................ ۵۴
آشنایی با تاریخچه هلال احمر............................................................................................................................ ۵۶
تاسیس در ایران...................................................................................................................................................... ۵۷
امدادگری................................................................................................................................................................... ۵۷
پیشینه پژوهش در داخل کشور......................................................................................................................... ۵۸
پیشینه تحقیق در خارج از کشور....................................................................................................................... ۶۰
فصل سوم: روش پژوهش
مقدمه......................................................................................................................................................................... ۶۳
طرح پژوهش............................................................................................................................................................ ۶۳
جامعه آماری............................................................................................................................................................. ۶۳
نمونه و روش نمونه‌گیری...................................................................................................................................... ۶۳
ابزارهای پژوهش...................................................................................................................................................... ۶۳
پرسشنامه هیجان خواهی زاکرمن نسخه پنجم.............................................................................................. ۶۴
شیوه نمره‌گذاری پرسشنامه................................................................................................................................. ۶۴
روایی و پایایی پرسشنامه...................................................................................................................................... ۶۵
پرسشنامه سبک های دلبستگی......................................................................................................................... ۶۸
شیوه نمره گذاری پرسشنامه............................................................................................................................... ۶۸
روایی و پایایی پرسشنامه سبک های دلبستگی............................................................................................. ۶۹
شیوه اجرا.................................................................................................................................................................. ۷۰
شیوه تجزیه‌وتحلیل داده‌ها.................................................................................................................................... ۷۰
فصل چهارم: تجزیه‌وتحلیل داده‌ها
مقدمه......................................................................................................................................................................... ۷۲
یافته های توصیفی................................................................................................................................................. ۷۲
یافته های استنباطی.............................................................................................................................................. ۷۷
فصل پنجم: بحث و نتیجه‌گیری
مقدمه......................................................................................................................................................................... ۸۱
بحث و نتیجه‌گیری................................................................................................................................................. ۸۱
محدودیت های پژوهش......................................................................................................................................... ۸۸
پیشنهادات پژوهش................................................................................................................................................. ۸۸
فهرست منابع

منابع فارسی............................................................................................................................................................. ۹۰
منابع انگلیسی.......................................................................................................................................................... ۹۶
مقدمه
هیجان خواهی از زمانی که توسط زاکرمن و همکارانش در سال ۱۹۶۲، معرفی شده، علایق و پژوهش های فراوانی را به وجود آورده است(وفایی، عسکری زاده، رحمتی، ۱۳۹۰). وبه عنوان میزان فعالیت های متنوعی که تازه، مشکل و غیر عادی هستند و به افزایش انگیختگی منجر می شوند، تعریف می شود(زاکرمن، ۲۰۰۷؛ به نقل از یوراسک[۱]، ۲۰۰۹). افرادی که این مشخصه را دارند به علت سطوح بالای انگیختگی تمایل دارند خطرات اجتماعی و جسمانی را تجربه کنند(زاکرمن، ۱۹۹۴؛ به نقل از یوراسک، ۲۰۰۹). کرول و زاکرمن[۲](۱۹۸۲) در پژوهش های خود نشان دادند که بین انسان ها از نظر میزان هیجان خواهی تفاوت های زیادی وجود دارد. به عقیده زاکرمن، هیجان خواهی با برخی از رفتارها نظیر موتور سواری و رانندگی با سرعت زیاد، انجام کارهای خطرناک، ریسک پذیری و مصرف سیگار و جنایت کاری رابطه دارد(آقا محمدیان و حسینی، ۱۳۸۰). چون افراد زیاد هیجان خواه نیاز بیشتری به تجربیات تحریک کننده و متنوع دارند، در مقایسه با افراد کم هیجان خواه شغل های متفاوتی را انتخاب می کنند. مردانی که نمرات بالایی در هیجان خواهی گرفتند در رغبت سنج استرانگ نیز نمرات بالایی کسب کردند وعلاقه به حرفه های کمک رسانی مانند روانشاسی، پزشک، روان پزشک، مددکار اجتماعی، مددکار اجتماعی و کشیش را نشان دادند(شولتز، شولتز، ۲۰۰۷؛ ترجمه سید محمدی، ۱۳۹۱). زاکرمن وهمکاران وی(۱۹۹۲) دریافتند که افراد زیاد و کم هیجان خواه پاسخ های فیزیولوژیکی متفاوتی به محرکها نشان می دهند. افرا زیاد هیجان خواه پاسخ های فیزیولوژیکی نیرومند تر یا بسیار برانگیخته تر و آستانه تحمل بالاتری برای درد، صدای بلند، و سایر محرکهای استرس زا نشان داده اند. چون افراد زیاد هیجان خواه بهتر می توانند افزایش در انگیختگی را تحمل کنند، زاکرمن معتقد است که آن ها باید بهتر از کسانی که تحمل کمتری برای انگیختگی دارند با استرس مقابله کنند. با این که هیجان خواهی عمدتا ارثی است، ولی زاکرمن تاثیر عوامل موقعیتی یا محیطی را نیز تشخیص داده است. یکی از عوامل هیجان خواهی والدین هستند. والدین کم هیجان خواه ممکن است بیش از حد ترسو، محافظت کننده و مهار کننده فرزندانشان باشند و به آنها اجازه ندهند که به رفتارهای مخاطره آمیز بپردازند. والدین زیاد هیجان خواه ممکن است فرزندان خود را برای پرداختن به فعالیت های غیر عادی ترغیب و تقویت کنند وبین ترتیب رفتار های هیجان خواهی بیشتری را در آن ها به وجود آورند (زاکرمن، ۱۹۷۹). از جمله عواملی که نقش آن در هیجان خواهی و تمایل افراد به انجام رفتارهای پرخطر نیاز به مطالعه بیشتری دارد ویژگیهای شخصیتی و سبک های دلبستگی است.
بررسی های ویلز[۳](۱۹۹۴) نشان داد هیجان خواهی با ویژگی های شخصیتی ارتباط دارد. لسلو[۴](۱۹۹۶) نیز دریافت که ویژگی های شخصیتی برون گرایی، رفتار جنایت کارانه و قضاوت غیر اخلاقی با یکدیگر رابطه معناداری دارند. روانشناسان علاقمند به رفتارهای شغلی، معتقدند که شخصیت افراد با نوع حرفه ای که انتخاب می کنند و نحوه عمل آنها در آن حرفه در ارتباط است، به عبارت دیگر، افراد دارای ویژگی های مشخص، مشاغل خاصی را انتخاب و در آن زمینه در مقایسه با دیگران بهتر کار می کنند. برای مثال، براساس الگوی پنج عاملی، افرادی که در عامل وظیفه شناسی نمره بالایی می گیرند در مشاغل رسمی و مسئولیت دار بهتر عمل می کنند و افراد دارای نمره بالا در عامل برون گرایی، مشاغل اجتماعی، جسورانه و با هیجان خواهی بالا را انتخاب می کنند.(بریک، مونت و گوپتا، ۲۰۰۳؛ به نقل از گوهری، ۱۳۹۳). و نیز سایر عوامل پنج عاملی پیش بینی کننده جنبه های مختلف عملکرد شغلی و رضایت شغلی هستند.
سبک های دلبستگی به عنوان یک متغیر مهم دیگر شخصیتی، می تواند زمینه ساز برخورد فرد با مسائل آتی در زندگی از قبیل مسائل عاطفی، تحصیلی، شغلی وغیره باشد و نیز می تواند شیوه نگرش فرد را نسبت به مسائل و ترجیح های شغلی مشخص سازد و همچنین آمادگی های فرد را نسبت به حل و فصل مشکلات و کنش ها و عکس العمل های فرد در برابر چالش ها و موقعیت های استرس زا متاثر سازد(سلیمی کوچی، ۱۳۹۳). نظریه سبک های دلبستگی، فرایند پیوند عاطفی، هیجانی، متقابل کودک با والدین (بویژه مادر) را نشان می دهد (برک[۵]، ۲۰۰۱، ترجمه سید محمدی، ۱۳۸۷). جان بالبی[۶](۱۹۸۲) معتقد است که سبک والگوی دلبستگی از دوران کودکی شکل می گیرد و در گستره زندگی نسبتا پایدار می ماند. هر الگویی از دلبستگی مجموعه ویژگی های رفتاری خاص را در افراد بر می انگیزد و روابط نزدیک و تجارب هیجانی آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد و مبنای تعاملات و چارچوب های فکری و عاطفی آنان را در آینده شکل می دهد. با وجود اینکه گرایش به رفتار های پر خطر و انتخاب مشاغل با هیجان خواهی بالا ممکن است یک کنجکاوی ساده باشد، اما بدون شک این گرایش ها می تواند با سبک های دلبستگی ارتباط داشته باشد(سلیمی کوچی، ۱۳۹۳). با توجه به مطالبی که ذکر شد ویژگی های شخصیتی و سبک های دلبستگی در ایجاد هیجان خواهی نقش مؤثری می توانند داشته باشند و اهمیت آن در چگونگی انتخاب مشاغل و سایر جنبه‌های زندگی نمایان می‌شود و هر پژوهش یا دیدگاهی که قصد دارد علل بروز رفتارهای با هیجان خواهی بالا را بررسی کند، باید سهم قابل توجهی را به نقش ویژگی های شخصیتی و سبک های دلبستگی اختصاص دهد.
از این رو هدف پژوهش حاضر بررسی رابطه ویژگی های شخصیتی و سبک های دلبستگی با میزان هیجان خواهی است.
بیان مساله
هیجان ها پاسخ های فیزیولوژی درونی هستند که ادراک، یادگیری و عملکرد ما را تحت تاثیر قرار می دهند. طبق نظر زاکرمن[۷](۱۹۷۹) ساختار هیجان خواهی به مقدار انگیختگی که دستگاه عصبی مرکزی شخص( مغز و نخاع شوکی) از منابع بیرونی نیاز دارد، مربوط است(وفائی، عسکری زاده، رحمتی، ۱۳۹۰). زاکرمن هیجان خواهی[۸] را به صورت صفتی تعریف کرده که ویژگی های آن، جستجوی هیجان وتجربه متنوع، تازه، پیچیده و جدید و میل به پرداختن به خطرهای بدنی، اجتماعی ومالی به خاطر خود این تجربه ها است(واگنر[۹]، ۲۰۰۱). بررسی پیشینه پژوهشی نشان می دهد که هیجان خواهی با انتخاب مشاغل پرخطر و ماجراجویانه رابطه دارد(روبرتی[۱۰]، ۲۰۰۴)؛ در این میان محل خدمت برای حرفه های حیاتی مثل امدادگران حلال احمر، آتش نشان ها و یا پرسنل فوریتهای پزشکی که باید در محل وقوع حادثه حضور پیداکنند، باعث به وجود آمدن هیجان های محیطی و نیازمند سطح هیجان خواهی بالاتری نسبت به افراد و حرفه های دیگر است. بسیاری از پژوهش ها به این نتیجه دست یافته اند که افراد هیجان خواه با شرکت در فعالیت های خطرناک در پی رساندن سطح پایین برانگیختگی خود به یک سطح بهینه هستند. احتمالا سطوح پایین برانگیختگی آنها موجب می شود که نسبتا نترس باشند. چنین افرادی برای رسیدن به یک سطح بهینه برانگیختگی در جستجوی تحریک هایی هستند که برای افراد عادی، جدید و خطرناک است و اضطراب ناخوشایند ایجاد می کند(مک کارد، ۱۹۷۸؛ لیونسون، ۱۹۹۰؛ به نقل از محوی شیرازی، ۱۳۸۷). در رابطه با خطرجویی و هیجان خواهی تحقیقات گوناگونی انجام شده اسـت . نتـایج تحقیقـات مختلـف نشانگر رابطه بین تیپ های شخصیت با خطرجویی و هیجان طلبی بالا است و نیـز بیـانگر رابطـه متغیرهـای مختلف دیگری نظیر سبکهای زندگی والدین و طرز رفتار آنها با فرزندان خویش اسـت(سلمانی، حسنی، آریاناکیا، ۱۳۹۳؛ بهاری و شیر خانی، ۱۳۸۸). همچنـین پاره ای از تحقیقات نشانگر رابطه سبکهای دلبستگی با هیجان خواهی (هازن و شیور[۱۱]، ۱۹۹۳ و ساعدی، ۱۳۸۲) است.
هیجان خواهی با دامنه وسیعی از متغیرهای رفتاری، شناختی، شخصیتی و فیزیولوژیکی ارتباط دارد.
پـژوهشهـای زیـادی نشـان داده انـد کـه سبک های دلبستگی[۱۲] در گرایشهای شخصی و شکل گیری شخصیت یک تعیین کننـده مهـم اسـت(سروف، ۱۹۷۷). برخی روانشناسان (بـالبی ، ۱۹۷۳؛ به نقل از بهاری و شیر خانی، ۱۳۸۸)؛ اریکسـون ، ۱۹۷۶؛ بـه نقـل از اتکینسون و همکاران، ترجمۀ براهنی ۱۳۹۳) معتقدند که اساس اعتماد نسبت به دیگران تجاربی اسـت کـه فـرد طی سال های اولیه زندگی کسب می کند. به عبارت دیگر عدم تکوین دلبستگی به یک یا چند فـرد مهم در سالهای اولیه زندگی با ناتوانی فرد در برقراری روابـط نزدیـک بـا دیگـران در بزرگسـالی ارتباط دارد به عبارتی دیگر بر طبق نظر بـالبی (۱۹۶۹) نتیجـه عمـده کنش متقابل مابین مادر و کودک به وجود آمدن نوعی دلبستگی عاطفی بین فرزند و مادر است.(بهاری و شیر خانی، ۱۳۸۸). بررسی ادبیات تحقیق نیـز نشـان می دهد که تجارب اولیه فرد با والدین و یا نوع رابطه عاطفی فرد با والدین خود در دوران کـودکی می تواند روابط وی را در بزرگسالی تحت تأثیر قرار دهـد (سیمپسـون و رولـز ،۱۹۹۸؛ بـه نقـل ازعیدی، ۱۳۸۳). جان بالبی، اولین فردی بود که تعریفی گسترده و منظم از دلبستگی ارایه داده است. او برای پرداختن به این مفهوم و بسط آن از نظریه های مختلفی کمک گرفته است. این نظریه ها عبارتند از: نظریه های کردار شناسی، روان کاوی، روانشناسی تجربی، نظریه های یادگیری، روانپزشکی و بعضی رشته های مرتبط (کرین[۱۳]، ۱۹۹۷، ترجمه فدایی، ۱۳۷۹). به دنبال خط پژوهشی بالبی، آینسورث، واتر و وال(۱۹۸۷؛ به نقل از مشهدی و محمدی، ۱۳۸۸) سه سبک دلبستگی را توصیف نمودند: ایمن، اضطرابی دوسوگرا و اضطرابی اجتنابی. نقش این سبک های دلبستگی در روابط بزرگسالان را هازان و شیور(۱۹۸۷) مورد پژوهش قرار دادند. تحقیقات مختلف نشان داده اند که سبک های دلبستگی با هیجان خواهی رابطه دارند به طور مثال مهرابی زاده هنرمند و همکاران(۱۳۸۷) در تحقیقی با عنوان "بررسی افسردگی، هیجان خواهی، پرخاشگری، سبک های دلبستگی و وضعیت اقتصادی-اجتماعی به عنوان پیش بین های وابستگی به مواد مخدر در نوجوانان پسر شهر اهواز" به این نتیجه دست یافتند که سبک های دلبستگی قادر است رفتارهای پرخطر و با هیجان خواهی بالا مثل وابستگی به مواد مخدر را پیش بینی کند و با آن رابطه معناداری دارد. و همچنین سکال-کاتز و همکاران(۲۰۰۳) در یک مطالعه ارتباط ویژگی های خانوادگی(دلبستگی به والدین و ساختار خانواده) با رفتارهای پرخطر و سطح هیجان خواهی بالا شامل بزهکاری، مصرف مواد و سیگار در نوجوانان را مورد بررسی قرار دادند. و نتایج نشان داد که ارتباط معنی داری بین دلبستگی والدین و هر کدام از رفتارهای با هیجان خواهی بالا وجود دارد. همچنین تحقیقات نشان داده که دلبستگی ایمن با هوش هیجانی رابطه مثبت دارد و دو سبک دیگر دلبستگی، یعنی اجتنابی و دو سوگرا با هوش هیجانی دارای رابطه ای منفی هستند(کیم[۱۴]، ۲۰۰۵). از سویی در بروز رفتارهای پرخطر و با هیجان خواهی بالا مثل حرفه های امدادی، علاوه بر ویژگـی هـای شخصیتی خاص بـا دامنـه ای نـه چنـدان گسـترده مثـل سبک های دلبستگی، عوامل شخصیتی گسترده مثل سـازگاری و وظیفه شناسی، برون گرایی، گشودگی به تجربه و ... نیز، که برآمده از نظریۀ پنج عامل بزرگ شخصیت هسـتند، نقـش دارنـد. شخصیت بیانگر آن دسته از ویژگیهای فردی است که الگوی ثابت رفتاری آنها را نشان می دهد (پروین[۱۵]،۱۹۸۹؛ ترجمه جوادی و کدیور۱۳۹۰). از جمله رویکردهایی که به ویژگی های شخصیتی پرداختند می توان به رویکرد روان کاوی فروید، رویکرد پویایی روانی-اجتماعی آدلر، هورنای،فروم ، سالیوان؛ نظریه­های پدیدار شناختی آبراهام مزلو؛ دیدگاه رفتار­گرایی واتسون و اسکینر و رویکرد تحلیل عوامل آلپورت، کتل و آیزنگ اشاره کرد. اگر چه خصوصیات شخصیتی زیادی وجود دارد اما از جمله مهمترین و با نفوذترین مدلها در بررسی صفات شخصیت در دهه های اخیر مدل پنج عاملی بوده است که بیش از همه، پژوهش در حوزه شخصیت را به خود اختصاص داده است (مک کری و کاستا[۱۶]، ۲۰۰۴). کاستا و مک کری با استفاده از روشهای تحلیل عاملی، به این نتیجه رسیدند که می توان در خصوصیات شخصیتی پنج بعد اصلی روان آزرده-خویی (N)[17]، برونگرایی (E)[18]، گشودگی (O)[19]، مقبولیت (A)[20]، وظیفه شناسی (C)[21]، را در نظر گرفت. (شولتز، شولتز، ۲۰۰۷؛ ترجمه سید محمدی، ۱۳۹۱). بررسی پژوهش های انجام شده در این زمینه ایـن نکتـه را روشن میکند که از این عوامل مـی تـوان بـرای فهـم بهتر احتمـال شـرکت در رفتارهـا و مشاغل پرخطـر استفاده کرد(سلمانی و همکاران، ۱۳۹۳). به طور مثال ، سلمانی و همکاران(۱۳۹۳) در پژوهشی با عنوان بررسی نقش صفات شخصیتی در رفتارهای پرخطر به این نتیجه رسیدند که که بین هیجان خواهی و رفتارهای پر خطر رابطه مثبت معناداری و بین سازگاری و وظیفه شناسی ورفتارهای پر خطر رابطه منفی معنی داری وجود دارد. میلر، زیمرمن، لوگان، لیوکفلد و کلایتون[۲۲](۲۰۰۴) در پژوهشی دیگر دریافتند که از بین پنج عامل شخصیت، دو عامل گشودگی نسبت به تجربه و برون گرایی زیاد به طور معناداری با هیجان خواهی زیاد ارتباط دارد. همچنین هیل و اسمیت[۲۳](۲۰۰۹). در یک ب
ررسی نشان داددند که بین ویژگی های هیجان خواهی، الگوهای رفتاری تیپ A و برون گرایی همبستگی مثبت معناداری نشان داده اند. با توجه به آنچه در بالا آمد ویژگیهای شخصیتی و سبک های دلبستگی ازجمله عواملی هستند که می‌توانند بر بسیاری از ویژگی‌های افراد از جمله میزان هیجان خواهی شان تاثیر بگذارد، ازاین‌رو با توجه به اهمیت موضوع و اینکه تاکنون پژوهشی به بررسی رابطه ویژگی های شخصیتی و سبک های دلبستگی با میزان هیجان خواهی نپرداخته است، محقق درصدد پاسخ‌گویی به این سؤال است که آیا هیجان خواهی امدادگران هلال احمر تحت تأثیر ویژگی های شخصیتی و سبک های دلبستگی است؟
ضرورت و اهمیت پژوهش
هیجان خواهی از جمله صفات روانشناختی است که ممکن است شرایط روانی مساعدی را برای قرار گرفتن در معرض انتخاب مشاغل با هیجان خواهی بالا مهیا کند. ویژگی هیجان خواهی، یکی از صفات شخصیتی است که پایه ی مفهومی آن سطح توانایی و استعداد فرد در برانگیخته شدن است که به صورت جستجوی هیجان افراطی،ماجراجویی، تمایل به کسب تجربه های متنوع و تازه، پرشور بودن، میل به ریسک کردن بدنی ،اجتماعی، قانونی و مالی نمایان می شود(قائمیان، عبدی و نجفی زاده، ۱۳۸۹). فرد دارای هیجان خواهی بالا، تحریک بیرونی دائمی مغز را ترجیح می دهد و از کارهای عادی خسته شده و مرتبا در جستجوی راه هایی برای افزایش انگیختگی از طریق تجربه های هیجان انگیز است. این افراد به ورزشهای خطر آفرین از قبیل سقوط آزاد و پرش در ارتفاع بلند، کوهنوردی، موتورسوای، چتر بازی، خلبانی و مشاغلی که ریسک پذیری بالایی را می طلبد بیشتر علاقه دارند(رجبی، نریمانی و حسینی، ۱۳۹۲). به طور مثال مشاغلی مثل امدادگران، آتش نشانان، ماموران پلیس و... از میزان خطر پذری و ریسک پذیری بدنی زیادی برخوردار می باشد و نیازمند سطح هیجان خواهی بالاتری نسبت به افراد و حرفه های دیگر است. و براساس نظریه‌ی شغلی – شخصیتی هالند بین افراد و محیط‌های کاریشان ارتباط متقابل وجود دارد. با توجه به نظریه هالند در زمینه انتخاب شغل یکی از عوامل موثر در انتخاب شغل برای افراد ویژگی های شخصیتی آنان است(سوانسون و فواد، ۲۰۰۱؛ ترجمه موسوی، ۱۳۸۱). از آنجایی که سازمانها براساس تحقیقات زیادی در یافتند، کارکنانی که از کار خود راضی هستند نسبت به افراد ناراضی کار بیشتری از خود نشان میدهند. و همچنین می دانند که شخصیت افراد بعنوان اهرمی مؤثر در انجام صحیح وظایف و مسئولیتها نقش دارد. لذا دست بابی به اهداف سازمان مبتنی بر توانائیهای پرسنل درانجام وظایف تعییین شده و تطبیق پذیری آنها با محیط متغییر می باشد و از این رو برای افزایش اثر بخشی و عملکرد کارکنان خود سرمایه گذاریهای زیادی درمقاطع مختلف انجام میدهند. یکی از این سازمانها که تناسب ویژگی های شخصیتی افراد با انتخاب شغل بسیار مهم و حیاتی می باشد سازمان هلال احمر می باشد. در این بین توجه مدیران سازمان های هلال احمر به ابعاد شخصیت افراد باعث می شود تا افرادی جذب این شغل شوند که دارای میزان لازم هیجان خواهی مثبت و متناسب با ویزگی های لازم برای شغل امدادگری باشند. و از این طریق بر کارایی خود و اثر بخشی سازمان بیفزایند. این تحقیق سعی دارد عوامل شخصیت را بر انتخاب فرد و تناسبی که بین انتخاب شغل و شخصیت افراد وجود دارد را مورد بررسی و سنجش قرار دهد از این رو تناسب بین شغل امدادگری و ویژگی های شخصیتی افراد یک اصل مهم است که نادیده گرفتن آن باعث بروز مشکلات زیادی از جمله نارضایتی شغلی و عدم انجام صحیح مسئولیت ها و بهره وری پایین خواهد شد . در نتیجه بررسی رابطه سبک های دلبستگی و ویژگی های شخصیتی با میزان هیجان خواهی در امدادگران هلال احمر ضروری به نظر می رسد.
اهداف تحقیق
هدف اصلی
بررسی رابطه ویژگی های شخصیتی و سبک های دلبستگی با میزان هیجان خواهی امداد گران حلال احمر شهرستان کنگاور
فرضیه های تحقیق
۱- بین روان رنجور خویی با هیجان خواهی رابطه وجود دارد.
۲- بین برونگرایی با هیجان خواهی رابطه وجود دارد.
۳- بین گشودگی به تجربه با هیجان خواهی رابطه وجود دارد.
۴- بین مقبولیت با هیجان خواهی رابطه وجود دارد.
5- بین وظیفه شناسی با هیجان خواهی رابطه وجود دارد.
۶- بین سبک دلبستگی ایمن با هیجان خواهی رابطه وجود دارد.
۷- بین سبک دلبستگی اجتنابی با هیجان خواهی رابطه وجود دارد.
۸- بین سبک دلبستگی دوسوگرا با هیجان خواهی رابطه وجود دارد.

تعداد صفحه :۱۱۶
قیمت :37500 تومان

بلافاصله پس از پرداخت ، لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت serderehi@gmail.com

پایان نامه بازدید : 13 جمعه 4 آبان 1397 زمان : 19:00
امتیاز :
نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

عنوان:

بررسی رابطه استفاده از رسانه های فردی با ارتباطات چهره به چهره از نظر دانشجویان .مورد مطالعه : دانشجویان دانشکده علوم انسانی واحد تهران شرق (قیام دشت).

استاد راهنما:

دکتر فیروز دیندار فرکوش

استاد مشاور:

دکتر سید وحید عقیلی

سال تحصیلی۱۳۸۹-۹۰

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

فهرست مطالب

عنوان مطالب صفحه

فصل اول

کلیات تحقیق

چکیده............................................. ۱

۱-۱مقدمه.............................................................................................. ۲

۱-۲بیان مسئله................................................................................... ۳

۱-۳اهمیت و ضرورت تحقیق............................................................... ۵

۱-۴اهداف تحقیق................................................................................. ۶

۱-۴-۱هدف کلی...................................................................................... ۶

۱-۴-۲اهداف جزئی............................................................................... ۶

۱-۴-۳اهداف آرمانی........................................................................... ۶

۱-۴-۴اهداف کاربردی........................................................................ ۷

۱-۵محل اجرای مطالعه موردی......................................................... ۷

۱-۶سوالات تحقیق................................................................................. ۷

۱-۷فرضیه های تحقیق........................................................................ ۷

۱-۸تعریف واژه ها............................................................................. ۸

۱-۸-۱رسانه های فردی...................................................................... ۸

۱-۸-۱-۱اینترنت................................................................................. ۸

۱-۸-۱--۱۱ایمیل....................................................................................... ۸

۱-۸-۱--۱۲شبکه های اجتماعی............................................................... ۸

۱-۸-۱-۲تلفن همراه............................................................................ ۸

۱-۸-۲ارتباطات چهره به چهره....................................................... ۹

۱-۹محدوده مکانی تحقیق.................................................................. ۹

۱-۱۰محدوده زمانی تحقیق................................................................ ۹

فصل دوم

۲-۱۱بررسی ادبیات و مبانی نظری تحقیق.................................. ۱۰

۲-۱۲رسانه های فردی....................................................................... ۱۰

۲-۱۳اینترنت....................................................................................... ۱۰

۲-۱۴شبکه های اجتماعی................................................................... ۱۷

۲-۱۵پست الکترونیک.......................................................................... ۲۰

۲-۱۶تلفن همراه................................................................................ ۲۲

۲-۱۶-۱تماس صوتی.............................................................................. ۲۲

۲-۱۶-۲تماس تصویری.......................................................................... ۲۲

۲-۱۶-۳پیام کوتاه............................................................................ ۲۲

۲-۱۶-۴بلوتوث..................................................................................... ۲۲

mms5-16-2............................................................................................ 23

۲-۱۷ارتباطات – کامپیوتر واسط((cmc.......................................... ۳۱

۲-۱۷-۱تعاملات اجتماعی و اینترنت............................................... ۳۱

۲-۱۷-۱-۱ماهیت cmcخوب ،بد و زشت.............................................. ۳۳

۲-۱۷-۱-۱-۱رویکرد های ناقص......................................................... ۳۴

۲-۱۷-۱-۱-۱-۱حضور ، فقدان سر نخ و غنا................................. ۳۴

۲-۱۷-۱-۱-۱-۲مدل حضور اجتماعی.................................................. ۳۵

۲-۱۷-۱-۱-۱-۳مدل فاقد سر نخ....................................................... ۳۶

۲-۱۷-۱-۱-۱-۴مدل غنای رسانه ای................................................ ۳۶

۲-۱۸ارتباطات چهره به چهره......................... ۳۸

۲-۱۸-۱ارتباط مستقیم و شخصی...................................................... ۳۸

۲-۱۸-۲ارتباط غیر مستقیم و غیر شخصی.................................... ۳۸

۲-۱۸-۳ارتباط غیر مستقیم از طریق مطبوعات......................... ۳۸

۲-۱۸-۴ارتباط تعاملی شخصی و غیر شخصی.................................. ۳۸

۲-۱۸-۱ارتباط..................................................................................... ۳۸

۲-۱۸-۱-۱ارتباط به عنوان ابزاری برای اقناع..................... ۳۹

۲-۱۸-۱-۲ارتباط به عنوان ابزاری برای انتقال اطلاعات.... ۴۰

۲-۱۸-۱-۳ارتباط به عنوان ابزاری برای تشکیل گروهها...... ۴۱

۲-۱۸انواع ارتباط............................................................................ ۴۲

۲-۱۸ارتباط از لحاظ محتوا و کارکرد...................................... ۴۲

۲-۱۸-۱جدول ۲-۱ مقایسه مجاری ارتباط فردی و جمعی.......... ۴۳

۲-۱۸ارتباطات انسانی..................................................................... ۴۳

۲-۱۸-۱جدول ۲-۲ سطوح وضعیتی انواع ارتباطات انسانی...... ۴۵

۲-۱۸-۱-۱ارتباط با خود یا ارتباط درون فردی..................... ۴۵

۲-۱۸-۱-۲ارتباط میان فردی........................................................... ۴۷

۲-۱۸-۱-۳تعریف ارتباط میان فردی............................................. ۴۸

۲-۱۸-۱-۴مدل شماره ۲-۳ارتباطات میان فردی پیتر هارتلی ۴۹

۲-۱۹چهارچوب نظری............................................................................ ۵۱

۲-۱۹-۱نظریه برلو............................................................................ ۵۱

۲-۱۹-۱-۱معنی..................................................................................... ۵۱

۲-۱۹-۱-۲فراگرد................................................................................. ۵۲

۲-۱۹-۲نظریه پنجره جوهری............................................................. ۵۶

۲-۲۰مدل شماره ۲-۴ مدل پژوهشی محقق....................................... ۵۸

۲-۲۱شاخص های برگرفته از نظریات............................................. ۵۹

۲-۲۲متغییر ها ، مقیاس ها و گویه های تحقیق..................... ۶۰

۲-۲۳پیشینه تحقیق............................................................................ ۶۱

۲-۲۳-۱تحقیقات انجام شده در داخل کشور................................ ۶۱

۲-۲۳-۲تحقیقات انجام شده در خارج از کشور......................... ۶۳

۲-۲۴جمع بندی..................................................................................... ۶۵

فصل سوم

۳-۲۵روش شناسی.................................................................................. ۶۷

۳-۲۶روش تحقیق.................................................................................. ۶۷

۳-۲۷مدل متغییر های مورد بررسی............................................... ۶۷

۳-۲۸روش جمع آوری دادها............................................................... ۶۸

۳-۲۹تعاریف عملیاتی....................................................................... ۶۸

۳-۲۹-۱اعتماد بنفس.......................................................................... ۶۸

۳-۲۹-۲مهارت کلامی............................................................................ ۶۸

۳-۲۹-۳مهارت غیر کلامی................................................................... ۶۸

۳-۲۹-۴مهارت گوش دادن................................................................... ۶۸

۳-۲۹-۵ارتباط فرد با جمع............................................................. ۶۹

۳-۳۰جامعه آماری.............................................................................. ۶۹

۳-۳۱روش تجزیه و تحلیل داده ها............................................... ۶۹

۳-۳۲روایی تحقیق.............................................................................. ۷۰

۳-۳۳پایایی تحقیق............................................................................ ۷۰

۳-۳۴محدودیت ها................................................................................ ۷۰

فصل چهارم

۴-۳۵ یافته های تحقیق و جداول................................................. ۷۲

۴-۳۵-۱مقدمه....................................................................................... ۷۲

۴-۳۵-۱-۱بخش اول : توصیف یافته ها......................................... ۷۲

۴-۳۵-۱-۲بخش دوم:تحلیل یافته های تحقیق............................. ۹۲

فصل پنجم :

۵-۳۶نتیجه گیری و پیشنهاد.......................................................... ۹۵

۵-۳۶-۱مقدمه......................................................................................... ۹۵

۵-۳۶-۱-۱نتیجه گیری........................................................................ ۹۵

۵-۳۶-۱-۲تحلیل داده ها................................................................ ۱۰۰

۵-۳۷پیشنهاد ها............................................................................... ۱۰۴

منابع وماخذ ..................................... ۱۰۶

پیوست :

ضمیمه ۱ پرسشنامه.......................................................................... ۱۰۷

چکیده لاتین.......................................................................................... ۱۱۰

کلیات تحقیق:

چکیده:

افزایش استفاده از رسانه های فردی (اینترنت و تلفن همراه ) دگرگونی های گسترده ای را به دنبال خود آورده و بسته به ویژگی های فردی پیا مدهای متفاوتی بر جای گذاشته است . در این پژوهش بررسی رابطه استفاده از رسانه های فردی با ارتباطات چهره به چهره از نظر دانشجویان مورد بررسی قرار گرفته است . جامعه آماری در این پژوهش کلیه دانشجویان دانشکده علوم انسانی به تعداد ۴۳۸۳ ، حجم نمونه ۳۸۴،روش تحقیق از نوع پیمایشی و به صورت تصادفی ساده ، ابزار جمع آوری داده ها از پرسشنامه ، وداده های خام پژوهش با استفاده از نرم افزار spssتجزیه و تحلیل و به دست آمده است . بدین منظور ۵ فرضیه مطرح شد که بین کاهش یا افزایش اعتماد بنفس در ارتباطات چهره به چهره و استفاده از رسانه های فردی ، میان استفاده از رسانه های فردی و رشد مهارت های کلامی در ارتباطات چهره به چهره ، بین استفاده از رسانه های فردی و رشد مهارت های غیر کلامی در فرایند ارتباط چهره به چهره ، میان استفاده از رسانه های فردی و کاهش یا افزایش مهارت گوش دادن در فرد و میان استفاده از رسانه های فردی و کاهش یا افزایش ارتباط فرد با جمع به طور جداگانه مورد بررسی قرار گرفت . نتایج تحقیق در خصوص کاهش یا افزایش اعتماد بنفس با توجه به آزمون دوجمله ای ، با ۹۵ درصد اطمینان و ۵ درصد خطا فرضیه تحقیق رد می شود . به عبارت دیگر میان کاهش یا افزایش اعتمادبنفس در ارتباطات چهره به چهره و استفاده از رسانه های فردی رابطه ای وجود ندارد . در مورد استفاده از رسانه های فردی و رشد مهارت های کلامی در ارتباطات چهره به چهره نتایج بدست آمده نشان می دهند که طبق آزمون دوجمله ای با ۹۹ درصد اطمینان و ۱ درصد خطا فرضیه تحقیق تأیید می شود . به عبارت دیگر استفاده از رسانه های فردی موجب کاهش مهارت های کلامی در ارتباط چهره به چهره می شود . در مورد استفاده از رسانه های فردی و رشد مهارت های غیر کلامی در فرایند ارتباط چهره به چهره طبق نتایج بدست آمده طبق آزمون دوجمله ای ، با ۹۹ درصد اطمینان و ۱ درصد خطا فرضیه تحقیق تأیید می شود . به عبارت دیگر استفاده از رسانه های فردی موجب تضعیف مهارت های غیرکلامی در فرایند ارتباط چهره به چهره می شود . در مورد استفاده از رسانه های فردی و کاهش مهارت گوش دادن در فرد نتایج بدست آمده طبق آزمون دوجمله ای ، با ۹۹ درصد اطمینان و ۱ درصد خطا فرضیه تحقیق تأیید می شود . به عبارت دیگر می توان گفت ، استفاده از رسانه های فردی موجب کاهش مهارت گوش دادن در فرد می شود . در مورد استفاده از رسانه های فردی و کاهش ارتباط فرد با جمع نتایج بدست آمده طبق آزمون دوجمله ای ، با ۹۵ درصد اطمینان و ۵ درصد خطا فرضیه تحقیق رد می شود . به عبارت دیگر بین استفاده از رسانه های فردی و کاهش یا افزایش ارتباط فرد با جمع رابطه ای وجود ندارد .

مقدمه :

با توسعه تکنولوژی های ارتباطی مثل استفاده از اینترنت هر فرد می تواند با داشتن یک نام کاربری به صورت خصوصی از اینترنت استفاده نماید و همچنین میتواند از طریق تلفن همراه تماس صوتی ، تصویری و پیام متنی داشته باشد . رسانه های فردی رسانه هایی هستند که یک فرد به تنهایی از آن استفاده میکند . همواره به نظر می رسد همه صنایع ارتباطی قبلی ضمن فردی بودن ، به حوزه فردی فرد استقلال نمی بخشیده و بستر توسعه فردی را فراهم نمی کرده است . اینترنت و تلفن همراه مهمترین تکنولوژی فردی است که ضمن «خلوت مستقل فردی» رابطه اجتماعی فرد را در یک بستر شبکه ای معنا دار کرده است . اگر عناصر مادی نیاز های فردی را در یک تعامل اجتماعی عناصری مثل لباس ، وسیله حمل و نقل و وسایل شخصی زندگی فرد بدانیم اینترنت و تلفن همراه نیز به نیاز های فردی و اجتماعی فرد اظافه شده است .

ارتباط انواعی دارد که در طول تاریخ از ارتباط چهره به چهره یا رو در رو ۱ به عنوان ساده ترین و بی واسطه ترین ارتباط میان انسان ها آغاز شده تا به پیچیده ترین گونه های ارتباط با واسطه و بی واسطه تصنعی امروزین رسیده است . (دوران ، ۱۳۸۱ ، ۲۷) بنابراین اقتضای وضعیت و شرایط حاکم بر جامعه به لحاظ دانش و ابزار کار ، در هر عصری از زندگی انسان ایجاب میکند . تا مردم با توجه به موقعیتی که در آن به سر می برند ارتباط های خود را مطابق با امکانها و شرایط موجود تنظیم کنند . ) محسنیان راد ،۱۳۷۸،۴۸۷) ارتباط کلامی را می توان با اهمیت ترین نوع ارتباط های انسانی بشمار آورد . از جمله ویژگی های ارتباط کلامی نسبت به سایر ارتباط ها توام بودن ارائه ی کلمه ها با احساس های گوینده است شاید در یک تماس با تلفن همراه و یا فرستادن یک متن از طریق ایمیل و شبکه های اجتماعی بتوان به مدد ذهن و با استفاده از توانایی هایی در به کار گیری کلمه ها به توصیف اعجاب انگیز صحنه هایی از واقعیت ها و هستی پرداخت اما بدیهی است خواندن یا شنیدن از طریق تلفن همراه و اینترنت هر چند که با توصیف استادانه ای همراه باشد لیکن فاقد آن جنبه های احساسی است که در ارتباط کلامی وجود دارد . محیط پیرامونی ، همواره به عنوان یک محرک در انسان تاثیر می گذارد و احساس را تحت تاثیر قرار می دهند . احساس انسان از طریق تحریک عامل های خارجی صورت می گیرد و اندام های درونی مثل گوش با شنیدن ، زبان با چشیدن ، چشم با دیدن و بینی با بوییدن و سایر اندام های دیگر با وظایفی که بر عهده دارند با انتقال محرکهای بیرونی به درون بدن احساس را در انسان ایجاد می کند . (ساروخانی ،۱۳۷۱،۱۹) از همین منظر مطالعات مربوط به رسانه های فردی و ارتباطات چهره به چهره ساز و کارهای متفاوتی را نیاز دارد .[۱]

بیان مسأله:

پژوهش حاضر کوششی است در پاسخ به این سوال که : « رابطه استفاده از رسانه های فردی با ارتباطات چهره به چهره ار نظر دانشجویان چگونه است؟ »

امروزه فناوری های نوین که بخش عظیمی از آنها در قالب رسانه های جمعی یا فردی نمود پیدا می کند ، دل مشغولی عمده نسل های جوان است . به عبارتی جوانان بیشترین مصرف کنندگان رسانه های فردی مانند : اینترنت و تلفن همراه هستند .

جوانان نیاز به کسب آگاهی و اطلاعات و کسب تجارب عاطفی و لذت بخش دارند . آنها خواستار تقویت پایگاه اجتماعی خود و نیزکسب اعتماد بیشتر اطرافیان و دوستان خود هستند از سوی دیگر با توجه به گسترش قارچ وار تکنولوژی ارتباطی و تسهیل شدن راه های ارتباط با دیگران هنوز هم ارتباطات چهره به چهره بیشترین اثر را دارد و فرد به دنبال آن است که چنین ارتباطی را گسترش دهد اگر چه گاهی فرد به روشهای جایگذین برای خلاء این ارتباط چنگ میزند اما در نهایت ارتباطات چهره به چهره جایگاه خودش را حفظ کرده است .

امروزه افراد به انواع وسایل ارتباطی دسترسی دارند آنها با تلفن همراه شخصی با دوستانشان صحبت میکنند ، پیام کوتاه متنی یا تصویری می فرستند ، ارتباط تصویری با هم دارند ، عکس و فیلم میگیرند و به موسیقی گوش میدهند آنها از طریق اینترنت و شبکه های اجتماعی با افراد بیشتری ارتباط برقرار میکنند . افرادی که آنها را نمی شناسند و خود نیز میتوا نند هویتشان را به راحتی پنهان کنند . اینگونه ارتباط میتواند لذت بخش باشد . استفاده از رسانه های فردی که افراد در اختیار دارند . در روابط شان با دوستان و آشنایان تاثیر میگذارد آنها به این ارتباط فردی عادت کرده و خشنود می شوند . به همین دلیل آنها استفاده فردی از رسانه ها را به کنار دوستان بودن را ترجیح خواهند داد . بدیهی است یک فرد در مقابل اوضاع ، مسأله و رویداد های محیط خود احساسات ، نگرش ها و واکنش های خاصی نشان میدهد .

امروزه یکی از ویژگی های تمدن بشری ، بستگی به نوع ارتباط بین انسانها و میزان گسترش آن دارد ، چرا که مبادله اطلاعات و اندیشه ها میان افراد ، یکی از برترین نیازهای زندگی اجتماعی است . مجرای ارتباطی ، به عنوان حلقه واسط ، فرد را به جامعه متصل می کند و زمینه انتقال اطلاعات و تجربیات به او را فراهم می سازد از آنجا که انسانها با احساسات سرو کار دارند و در ارتباطات چهره به چهره این احساس به راحتی رد و بدل می شود . و نیازی به تلاش برای توضیح احساسات نیست ، این نوع ارتباط از ویژگی خاص بر خوردار شده است . علاوه بر آن در ارتباطات چهره به چهره معنی و مفهوم را از ارتباطات غیر کلامی که شامل حرکات اندامی می شود دریافت می کند در ارتباطات چهره به چهره معنای بیشتری از فرد فرستنده پیام به گیرنده پیام ارسال می شود . و بازخورد این ارتباط هم بیشتر است .

استفاده کنندگان از رسانه های فردی از طریق صفحه مانیتور یا تلفن همراه با دیگران ارتباط نگارشی یا صوتی بر قرار میکنند افراد در محیط های اجتماعی به دلایل متعدد از جمله ، وجود چشم های ناظر والدین ، انواع کنترل های اجتماعی ، قانون ، خجالت ، بر خورد چهره به چهره و شناخته شدن ، واکنش و رفتار دیگران در برقراری ارتباط با افراد محتاط هستند .

ارتباطات بین فردی در فضای مجازی به طرزی متفاوت از فضای واقعی رخ می دهد . چرا که نشانه های مورد استفاده افراد در شکل دادن به برداشت هایشان از هم و ابزار هایی که از آنها در آفرینش این ادراکات بهره می گیرند با برداشت های موجود در فضای واقعی نا همسان می باشد و در واقع این فضا امکان شکل تازه ای از تعاملات دو سویه را بین افراد فراهم آورده است اما در هر حالی ورود افراد به این فضا و برقراری ارتباط با دیگران و حتی محیطی که فرد بعد از ورود به اینترنت به آن سر می زد به شدت متاثر از اهداف آنها از برقراری ارتباط می باشد که متعاقباًبر رفتار ارتباط گران نیز اثر شگرفی دارد .

اما در همین حال ، برخی از مشاهده گران ، به بر خط بودن تعاملات به عنوان مثال های آرمانشهری وجود روابط قوی ، بدون توجه به نژاد، جنسیت یا جغرافیا ، اشاره می کند . برای مثال گفته جان بری بارلو درباره تحول اجتماعی مثبت و ریشه ای که شبکه به همراه می آورد ، چنین است : « با توسعه اینترنت ، و با انحراف فزاینده از ارتباط بین کامپیوترهای شبکه ای ، ما در میانه عمده ترین تحول تکنولوژیکی از زمان کشف آتش هستیم... می خواهم بتوانم بطور کامل با آن آگاهی تعامل کنم که برای ارتباط با آگاهی من در تلاش است .. ما اینک به سرعت در حال ایجاد فضایی هستیم که در آن مردم این سیاره چنان نوعی از رابطه ارتباط را بتوانند داشته باشند . »

در عین حال بدبین ها از پیامد های روابط بر خط بر اجتماعات سنتی زندگی واقعی سخن می گویند . در نتیجه مفسر مجله تگزاس آقای جیم هایتاور هشدار می دهد : « چگونه این همه تحیر و گیجی ، ما را به طور الکترونیک بهم می پیوندد در حالیکه ما را با مشغول کردن هر چه بیشتربه کامپیوتر ها و صفحات نمایش ( به جای نگاه کردن صورت همنوع انسانی خود) از یکدیگر باز میدارد . » (دوران ،۱۳۸۱،۹۹)

در دسترس بودن و گسترش تلفن همراه و اینترنت و نفوذ بر ذهنیت افراد باعث گسترش زمان حال و نادیده گرفتن گذشته و آینده شده است . به عبارت دیگر کاربر هر لحظه خود را در زمان حال می بیند و بر این مبنا برنامه زندگی و تعاملات و ارتباطات چهره به چهره خود را تنظیم می کند . رسانه های فردی در غلبه انسان بر تنهایی و اثبات خود و بیان اعتماد بنفس پرداخته اند از این منظر هنگامی که در یک موقعیت اجتماعی فردی با تلفن همراه خود صحبت میکند و یا از اینترنت استفاده میکند در حقیقت به اطرافیان می فهماند که اواگر چه در این جمع تنها و گمنام است اما بیرون از این ، دارای روابط و شبکه اجتماعی است. و با استفاده از این رسانه های فردی از دیگر اعضای حاضر در اجتماع یا دوستان تاثیر نمی پذیرد .

تعداد صفحه : ۱۴۷

قیمت : ۱۴۷۰۰ تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت : **** serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

*** *** ***

پایان نامه بازدید : 10 جمعه 4 آبان 1397 زمان : 18:55
امتیاز :
نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

« نقد و بررسی تأثیر باورهای دینی در رشد و انحطاط مسلمین و مغرب زمین»

برای دریا فت درجه کارشناسی ارشد

در رشته فقه و معارف اسلامی

گرایش : کلام اسلامی

استاد راهنما : حجه الاسلام و المسلمین

سید رشید صمیمی

استاد مشاور: حجه الاسلام و المسلمین عبدالمجید ناصری

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

چکیده

پژوهش حاضر با عنوان « نقد و بررسی تاثیر باورهای دینی در رشد و انحطاط مسلمین و مغرب زمین» می باشد که در پنج فصل ارائه گردیده؛ و با نقد و بررسی تاریخی و سندی به دنبال یافتن جوابی برای این سوال است که، آیا دین و آموزه­های دینی توانسته دو تمدن اسلام و غرب را به سوی پیشرفت و یا انحطاط سوق دهد یا نه؛ و همچنین اگر آموزه­های دینی قدرت تاثیر­گذاری بر تمدن را داشته باشد، قدرت این آموزه ها کدام حیطه های تاریخ این دو تمدن شامل می شود ؟

برای پیدا کردن جواب، به کاوش در دو دین جهان شمول کنونی، یعنی مسیحیتی که دین اکثریت مغرب زمین محسوب می شود؛ و اسلام، که به عنوان یک دین شرقی، بیشترین پیروانش را در خاورمیانه دارد؛ خواهیم پرداخت. انتخاب این دو دین به علت شرایط ویژه­ای است که پیروان این دو دین به آن مبتلا شده اند؛ مسلمانان که دین خود را جدای از شریعت نمی دانند بعد از قرون متوالی پیشرفت، اکنون در عقب ماندگی علمی و اقتصادی به سر می برند و مغرب زمین که در زمان اوج مسلمین، چیزی نداشتند کمی بعد از افول مسلمین، پله­های صعود را شروع به ساختن نمودند.

برای پیدا کردن سوال­ها، نخست با توجه به شاخصه­های تمدن­سازی که ارائه خواهد شد، به جستجو در عرصه های رشد و انحطاط واقع شده در این دوتمدن بزرگ، خواهیم پرداخت. و سپس آموزه های تاثیرگذار در هر کدام از حیطه­های بررسی شده را مروری می کنیم؛ تا به نتیجۀ مورد نظر دست پیدا کنیم که:

ادیان الهی، به علت الهی بودنشان تا زمانی که حقیقت آموزه­هایش دچار تحریف نشده کاروان بشری را به سوی اعتلا سوق می دهد؛ اما وقتی انسان با سوء استفاده ها و برداشت های انحرافی خود حقایق را دچار تحریف نمود، از تأثیرگذاری آموزه ها جز اسمی بیشتر باقی نخواهد ماند .

لذا بر آنیم تا بعد از ذکر کلیات، دو فصل بعدی را به ذکر پیشرفت ها و انحطاط های صورت گرفته در حیطۀ تاریخی بعد از ظهور اسلام در این دو سرزمین بپردازیم؛ و در دو فصل آخر هم آموزه های تاثیر گذار دین اسلام و مسیحیت را برای پیشرفت در آن حیطه ها مشخص خواهیم کرد.

کلید واژه ها: مسلمین، مغرب زمین، آموزه های دینی، تمدن، پیشرفت، انحطاط

فهرست مطالب

تقدیم:.. .

قدردانی.. .

چکیده.. .

فهرست مطالب.. .

مقدمه.. .

فصل اول:

کلیات و مفاهیم

بیان مساله.. ۲

گفتار اول: کلیات. ۳

روش تحقیق:.. ۳

سوال اصلی:.. ۳

سوالات فرعی:.. ۳

هدف تحقیق:.. ۳

جهت نوآوری:.. ۴

قلمرو تحقیق:.. ۴

گفتار دوم: مفاهیم. ۴

الف- تمدن.. ۴

۱- معنای لغوی... ۵

۲- معنای اصطلاحی.. ۵

۳- مولفه های تمدن ساز.. ۶

ب-فرهنگ.. ۷

۱- لغت.. ۷

۲- اصطلاح.. ۸

ج- رابطۀ فرهنگ و تمدن.. ۹

د- باور.. ۹

ه- دین.. ۱۱

۱- معنای لغوی.. ۱۱

۲- معنای اصطلاحی.. ۱۲

۱) تعریف دین از نگاه غربیان.. ۱۲

۲) تعریف دین از دید متفکران اسلامی.. ۱۳

ز- باور دینی.. ۱۴

ک- تعامل فرهنگ، تمدن و باور دینی.. ۱۴

ل- پیشرفت.. ۱۵

م- انحطاط.. ۱۶

عوامل انحطاط.. ۱۶

ن- تأثیر جهان بینی در پیشرفت و انحطاط.. ۱۷

ح- مغرب زمین.. ۱۸

و- مسلمین.. ۱۹

فصل دوم:

حیطه های رشد و انحطاط مسلمین

گفتار اول: حیطه های رشد و شکوفایی. ۲۳

الف- فرهنگی- علمی.. ۲۴

۱- شکل گیری روحیه علم آموزی در بین مسلمین.. ۲۴

۲- عقلانیت متعامل با نقل.. ۲۵

۳- توجه به دستاوردهای فکری ملل و نحل دیگر.. ۲۶

۱) ترجمه و تقلید.. ۲۶

۲( بومی سازی.. ۲۷

۴- شکل گیری علوم و دانشمندان در اسلام.. ۲۸

۱) علوم اسلامی.. ۲۸

 1. قرائت.. ۲۸
 2. تفسیر.. ۲۹
 3. حدیث.. ۲۹
 4. فقه و اصول.. ۳۰
 5. عرفان نظری.. ۳۰
 6. کلام.. ۳۲

۲) علوم دیگر و دانشمندان مسلمان این عرصه.. ۳۲

 1. شیمی.. ۳۲
 2. مکانیک.. ۳۳
 3. ریاضیات.. ۳۴
 4. طب.. ۳۴
 5. نجوم.. ۳۵

۴- تأسیس مراکز علمی.. ۳۶

۱) بیت الحکمه.. ۳۶

۲) نظامیه.. ۳۷

۳) کتابخانه ها.. ۳۷

۴) حوزه های علمیه و دانشگاه ها.. ۳۸

ب- تربیتی- اخلاقی.. ۳۹

۱- تشکیل پایه های خانواده.. ۴۰

۲- عرفان عملی و عرفا.. ۴۰

۳- مسجد مرکز تربیت.. ۴۲

۴- سیرۀ عملی علمای این عرصه.. ۴۲

۱) کتب اخلاقی و دانشمندان این عرصه.. ۴۲

۲) استقلال فکری دانشمندان.. ۴۳

۵- اخلاق در بین مسلمین.. ۴۴

۱) مدارا.. ۴۴

۲) برابری.. ۴۴

۳) آزادی مذهب.. ۴۵

ج- اجتماعی- سیاسی.. ۴۵

۱- گسترش مناطق تحت تسلط.. ۴۵

۲- ثبات حاکمیت.. ۴۶

۳- سازمان های اداری و اجتماعی.. ۴۶

۱) دیوان.. ۴۷

۲) نهاد حسبه.. ۴۷

۳) تشکل های بین المللی جهان اسلام.. ۴۸

ج- اقتصادی.. ۴۸

۱- تجارت.. ۴۹

۲- منابع طبیعی.. ۵۰

۳- کشاورزی.. ۵۰

گفتار دوم: حیطه های انحطاط. ۵۱

الف- فرهنگی- علمی.. ۵۱

۱- از بین رفتن مراکز علمی و کتابخانه ها.. ۵۲

۲- تحجر.. ۵۳

۳- جریان های عقل گریز.. ۵۴

۱) تکفیر.. ۵۵

۲) بی فایده خواندن علوم طبیعی.. ۵۵

۴- درباری شدن علم.. ۵۶

۵- وضعیّت امروز علم و فرهنگ دربین مسلمین.. ۵۶

۱) بی سوادی عمومی.. ۵۶

۲) فرار مغزها.. ۵۷

ب- تربیتی- اخلاقی.. ۵۷

۱- سقوط اخلاقی.. ۵۷

۲- تخریب نهاد اخلاق در جامعه.. ۵۸

۲- تجمل گرایی.. ۶۰

۳- اباحیگری صوفیانه و کنار انداختن ظاهر شریعت.. ۶۱

ج- اجتماعی- سیاسی.. ۶۲

۱- غصب خلافت، اولین قدم انحراف.. ۶۳

۲-حکام فاسد.. ۶۴

۱) بحران مشروعیت.. ۶۵

۲) استبداد.. ۶۵

۳) ثروت اندوزی خلفا و امرا.. ۶۶

۴) ضعف سیاست و خیانت.. ۶۷

۵) حکام دست نشاندۀ امروز.. ۶۸

۶) جدایی مردم از حکام.. ۶۸

۳- شکل گیری جریان های تروریستی و تند رو.. ۶۹

۴- تجزیۀ ممالک اسلامی.. ۷۱

۵- هجوم دشمنان.. ۷۱

ج- اقتصادی.. ۷۲

۱- مسلمانان مصرف کننده.. ۷۳

۲-اقتصاد تک محصولی.. ۷۴

۳- نابرابری تراز تجاری.. ۷۴

فصل سوم:

حیطه های رشد و انحطاط مغرب زمین

گفتار اول: حیطه های رشد مغرب زمین. ۷۷

الف - فرهنگی- علمی.. ۷۸

۱- شکل گیری دانشگاه ها و نظام آموزش کارآمد.. ۷۸

۲- تغییر نظام آموزشی در غرب.. ۷۹

۱) سازمان حقوقی مستقل.. ۷۹

۲) جای دادن رسمی علوم طبیعی و عقلی در آموزش.. ۸۰

۳) نظام استاندارد ارزیابی و ارتقا علمی.. ۸۰

۳- انقلاب های علمی در غرب.. ۸۱

۱) نهضت ترجمه.. ۸۱

۲) واردات علم از مسلمانان.. ۸۳

۳) نهضت اصلاح دینی.. ۸۴

۴) کشفیات جدید علمی.. ۸۴

۵) انقلاب صنعتی.. ۸۵

۶) تربیت نیروهای ماهر.. ۸۶

اهداف نظام آموزشی غرب.. ۸۶

ب- تربیتی- اخلاقی.. ۸۷

۱- مسیحیان، همزیستان مسلمانان.. ۸۸

۲- نظم و انضباط اجتماعی.. ۸۹

۳- حقوق بشر.. ۸۹

۴- رشد اخلاق محیط زیستی.. ۹۰

۵- حقوق زنان.. ۹۱

ج- اجتماعی- سیاسی.. ۹۲

۱- نهضت های اصلاح طلبانه.. ۹۲

۱) پروتستانتیسم.. ۹۲

۲) دموکراسی خواهی.. ۹۳

۲- تاثیر انقلاب صنعتی بر سیاست و اجتماع.. ۹۳

۱- رشد جامعه مدنی.. ۹۴

۲- کشف قاره های جدید.. ۹۵

۳- شهر نشینی.. ۹۶

د- اقتصادی.. ۹۶

۱- تجارت.. ۹۷

۲- تشکیل اتحادیه ها و اصناف.. ۹۸

۳- رونق کشاورزی.. ۹۸

۴- ظهور بانکداری.. ۹۹

۵- نتایج اقتصادی انقلاب صنعتی.. ۹۹

گفتار دوم: حیطه های انحطاط. ۱۰۱

الف- فرهنگی- علمی.. ۱۰۱

۱- اومانیسم گرایی علمی.. ۱۰۲

۱) رنسانس.. ۱۰۲

۲) دانشمندان هنجار شکن.. ۱۰۳

۳) عقل گرایی افراطی.. ۱۰۵

۲- علم و بحران محیط زیست.. ۱۰۶

ب- تربیتی- اخلاقی.. ۱۰۷

۱- سکولاریزاسیون.. ۱۰۷

۱) بحران معنویت.. ۱۰۸

۲) مادی گرایی.. ۱۱۰

۳) قوانین ضد اخلاقی.. ۱۱۱

۲- فساد دستگاه دینی.. ۱۱۲

۱) فساد کلیسا.. ۱۱۲

۲) ظلم کلیسا.. ۱۱۳

۳- سست شدن بنیادهای اخلاق.. ۱۱۵

۱) سقوط ارزش ها.. ۱۱۵

۲) ضد ارزش ها ابزار تبلیغ کالا.. ۱۱۶

۳) شیوع بیمارى هاى جنسی.. ۱۱۷

۴) هم جنس گرایی.. ۱۱۷

۴- اومانیسم.. ۱۱۷

آزادی افسار گسیخته.. ۱۱۸

۵- بیگانگى انسانها.. ۱۱۹

۶- پوشاندن سقوط ارزشها با ماسک حقوق بشر.. ۱۲۰

ج- اجتماعی- سیاسی.. ۱۲۱

۱- بیماریهاى عصبى و روانى.. ۱۲۱

۲- افزایش نا امنی.. ۱۲۲

۳- ‫فروپاشی نهاد خانواده، عامل فساد جامعه.. ۱۲۳

۱) افزایش طلاق و بروز ناهنجاریهای اخلاقی.. ۱۲۴

۲) سردی روابط خانوادگی.. ۱۲۵

۳) ﻫﻢﺧﺎﻧﮕﻲ ﻳﺎ زﻧﺪﮔﻲ ﻣﺸﺘﺮک ﺑﺪون ازدواج ۱۲۶

۴) جریان های ضد خانواده.. ۱۲۷

۴- رهبانیت و عزلت اجتماعی.. ۱۲۸

۵- توحش.. ۱۲۹

۱) جنگ های صلیبی.. ۱۲۹

۲) جنگ های جهانی.. ۱۳۰

۳) استعمار و بهره کشی.. ۱۳۱

د- اقتصادی.. ۱۳۲

به هم بستگی اقتصاد بین المللی.. ۱۳۳

فصل چهارم:

باورهای دینی تاثیرگذاردر رشد و انحطاط مسلمین

گفتار اول: باورهای اعتقادی. ۱۳۶

الف- باورهای موثر در رشد.. ۱۳۷

۱- توحید.. ۱۳۷

۲) آرامش بخشی.. ۱۳۸

۳) پاسخ به احساس تنهایی.. ۱۳۸

۲- نبوت و امامت.. ۱۴۰

۱) نقش آموزشی.. ۱۴۰

۲) الگو دهی.. ۱۴۰

۳) انتظار در امتداد امامت.. ۱۴۱

۳- معاد.. ۱۴۱

۱) صبر.. ۱۴۲

۲) بازدارندگی.. ۱۴۲

۳) تشویق.. ۱۴۳

ب- باورهای موثر در انحطاط.. ۱۴۳

۱- درک نادرست از توکل.. ۱۴۴

۲- اهلبیت گریزی.. ۱۴۵

۳- اعتقاد به کفایت محبت اهل بیت.. ۱۴۶

۴- جبرگرایی.. ۱۴۷

گفتار دوم: باورهای اخلاقی. ۱۴۹

۱-در قبال خدا.. ۱۴۹

۱) شناخت خدا.. ۱۴۹

۲) عبادت و پرستش.. ۱۵۰

۲- در قبال خود.. ۱۵۰

۲) اصلاح نفس.. ۱۵۱

۲) خویشتن شناسی.. ۱۵۱

۳) حفظ سلامت و بهداشت جسم و روان.. ۱۵۲

۳- در قبال دیگران.. ۱۵۳

۱) روابط ایمانی.. ۱۵۳

 1. محبت.. ۱۵۳
 2. مساوات و برادری.. ۱۵۴
 3. امر به معروف و نهی از منکر.. ۱۵۴

۲) روابط انسانی.. ۱۵۵

عدل عمومی.. ۱۵۶

۳- در قبال محیط زیست.. ۱۵۷

۱) نگاه الهی به طبییعت.. ۱۵۸

۲) تاثیر طبیعت در انسان.. ۱۵۸

۳) منابع طبیعی و اعمار آن.. ۱۵۹

۴) مسولت اخلاقی نسبت به تمام موجودات.. ۱۵۹

۴) وظایف حکومت اسلامی در قبال محیط زیست.. ۱۶۰

گفتار سوم: باورهای عملی. ۱۶۰

الف- سیاسی.. ۱۶۱

۱- همگرایی دین و سیاست.. ۱۶۲

۲- همگرایی مردم ، حکومت و اسلام.. ۱۶۳

۳- حاکمیت قانون الهی.. ۱۶۳

۴- جهانی اندیشی.. ۱۶۴

ب- اجتماعی.. ۱۶۵

۱- روابط اجتماعی بر اساس برادری و برابری.. ۱۶۶

۲- تعاون.. ۱۶۶

۳- همبستگی.. ۱۶۷

۴- انضباط اجتماعی.. ۱۶۷

۵- اهتمام به خانواده.. ۱۶۸

۱) محبوبیت خانواده در اسلام.. ۱۶۸

۲) ازدواج سنت الهی.. ۱۶۸

۳) قبح تجرد.. ۱۶۹

ج- اقتصادی.. ۱۶۹

۱- رعایت اخلاق در اقتصاد.. ۱۷۰

۲- نفی فقر.. ۱۷۰

۴- کار و تلاش.. ۱۷۱

۱) کرامت کارگر در اسلام.. ۱۷۲

۲) کارگر در صف مجاهد.. ۱۷۲

د- علمی.. ۱۷۳

۱- اسلام دین علم و خرد.. ۱۷۳

۲-قرآن و دعوت به تجربه و حس.. ۱۷۵

۳- کسب علم و عبادت.. ۱۷۶

۴- عقل ابزاری اسلامی.. ۱۷۷

۵- ترغیب به علم آموزی.. ۱۷۸

۶- توصیه به استفاده از علوم سایرین.. ۱۷۹

۷- احترام به دانشمندان.. ۱۷۹

ب- باورها در انحطاط.. ۱۷۹

باورهای دنیا گریز.. ۱۸۰

احکام عملی. ۱۸۱

۱- احکام عبادی.. ۱۸۳

۱- احکام - مالی.. ۱۸۴

۳- احکام سیاسی.. ۱۸۵

۴- احکام جزایی.. ۱۸۶

۵- احکام خوردنیها.. ۱۸۷

۶- احکام خانواده.. ۱۸۷

فصل پنجم:

باورهای دینی تأثیرگذار در رشد و انحطاط مغرب زمین

گفتار اول: باورهای موثر در پیشرفت مغرب زمین.. ۱۸۹

الف- باورهای اعتقادی موثر در رشد.. ۱۸۹

۱- تثلیث.. ۱۹۰

۱) پدر.. ۱۹۱

۲) پسر.. ۱۹۱

۳) روح القدس.. ۱۹۱

 1. همراه همیشگی مردم.. ۱۹۲
 2. روح القد س ضامن اقتدار کلیسا.. ۱۹۲

۲- کتاب مقدس.. ۱۹۳

۱) اناجیل.. ۱۹۴

۲) اعمال و نامه های رسولان.. ۱۹۴

۳) مکاشفات.. ۱۹۵

۳- کلیسا.. ۱۹۵

نقش کلیسا در جامعه مسیحی.. ۱۹۶

۴- عیسی مسیح.. ۱۹۷

۱) الگوی بشری برای مردم.. ۱۹۷

۲) رستاخیز مسیح.. ۱۹۸

۳) امید به تشکیل حکومت جهانی.. ۱۹۹

۵- اعتقاد به آخرت.. ۱۹۹

ب- باورها ی اعتقادی موثر در انحطاط.. ۲۰۰

۱- نجات یا انتخاب پیشین.. ۲۰۰

۲- سه گانگی.. ۲۰۱

۳- عیسی بشری در مقام الوهیت.. ۲۰۱

شورای نیقیه مرجع اعلام الوهیت.. ۲۰۲

۴- آموزه انتخاب پیشین.. ۲۰۲

۵- اعتراف.. ۲۰۴

اثر نامطلوب.. ۲۰۴

گفتار دوم: باورهای اخلاقی.. ۲۰۵

الف- باورها در رشد.. ۲۰۶

۱) خدا به عنوان مالک طبیعت.. ۲۱۵

۲) خدا به عنوان شوهر طبیعت.. ۲۱۶

۳) خدای تجسم یافته در طبیعت.. ۲۱۷

ب- باورها در انحطاط.. ۲۱۷

۱- در قبال خدا.. ۲۱۷

۲- نسبت به خود.. ۲۱۸

۳- در قبال دیگران.. ۲۱۹

۴- در قبال محیط زیست.. ۲۱۹

گفتار سوم: باورهای عملی.. ۲۲۰

الف- باورها در رشد.. ۲۲۰

۱- سیاسی.. ۲۲۰

۱) آموزه نهضت ساز.. ۲۲۱

۲) ریشه بدبینی به سیاست مند بودن مسیحیت.. ۲۲۲

۲- ا جتماعی.. ۲۲۳

۱) حفظ انسجام جامعه.. ۲۲۳

۲) امور عام المنفعه.. ۲۲۴

۳) حمایت از خانواده.. ۲۲۴

 1. حجاب.. ۲۲۴
 2. اهمیت دادن به ازدواج و قبح طلاق.. ۲۲۵
 3. صیانت از کانون خانواده.. ۲۲۶
 4. قبح طلاق.. ۲۲۶
 5. قبح شهوت پرستی.. ۲۲۷
 6. قبح هم جنس گرایی.. ۲۲۷
 7. قبح سقط جنین.. ۲۲۸

۴) زهد و فروتنی.. ۲۲۸

۳- علم سازی آموزه ها.. ۲۲۹

۱) قابل شناخت بودن طبیعت.. ۲۳۰

 1. اعتقاد به هستی وقابل فهم بودن آن.. ۲۳۰
 2. اعتقاد به آفرینش.. ۲۳۰
 3. غلبه نظره تایید آمیز نسبت به طبیعت.. ۲۳۱

۲) نقش مذهب پروتستان در علم جدید.. ۲۳۱

۴- اقتصادی.. ۲۳۲

۱) احترام به کار.. ۲۳۲

۲) کار یک وظیفه الهی (Berfur).. 233

۳) آموزهی تقدیر.. ۲۳۴

ب- باورها در انحطاط.. ۲۳۶

۱ – سیاسی و اجتماعی.. ۲۳۶

۱) جدایی دین از سیاست.. ۲۳۶

۲) کلیسا و استعمار.. ۲۳۸

 1. کلیسا پیش قراول استعمار.. ۲۳۸
 2. کمک مالی استکبار به کلیسا.. ۲۳۹

۳) نگاه سرسختانه به زن.. ۲۴۰

۴) سختگیری بی جا در طلاق.. ۲۴۱

۵) تحسین تجرد.. ۲۴۱

ب- احکام عملی.. ۲۴۲

۳- علمی.. ۲۴۳

عقاید کلیسا، عامل افو ل علم.. ۲۴۳

۱) الهی نمایاندن انجیل ها.. ۲۴۴

۲) جدایی دنیا و آخرت.. ۲۴۴

۳) تصویر غیر صحیح از خداوند.. ۲۴۵

۴) قرار دادن مسایل علمی و آموزه های فلسفی در ردیف اصول عقاید مذهبی.. ۲۴۵

۴- اقتصادی.. ۲۴۶

۱) قبح ثروت.. ۲۴۶

۲) قبح تجارت.. ۲۴۷

خاتمه: جمع بندی و نتیجه گیری. ۲۴۸

مقدمه

متاسفانه انسان امروز، تمام آمال و آرزوهایش را در چیزی می بیند که از دستگاه های تبلیغاتی غرب، برایش پردازش می شود. رسانه های گستردۀ غرب، حصارهای افکار تمام مردم روی زمین را به تسخیر خود درآورده و می خواهد با ترویج انسان پرستی غربی، از انسانیت، همانند ماشینی برای رسیدن به افکارش بهره برداری کند.

گر چه تاریخ مغرب زمین بیانگر تمدنی که کاملا متاثر از مسیحیت و آموزه های آن باشد نیست؛ ولی با آغاز گرایشات فکری و علمی نوین مغرب زمین، همان پیروان راستین مسیحیت هم، دچار سردرگمی و تحول فکری فراوان گشت؛ چنان که مروجین دین مسیحیت در مقابل این هجوم علم و پیشرفت ظاهری که با مضامین دینی سازگاری نداشتند؛ ناچارا گاهی حوزه دین را از همۀ امور دنیوی سوا کردند و به صومعه ها پناه بردند تا در مقابل این سیل بنیان کن علوم به ظاهر ضد دینی مصون بمانند و گاه نیز با نظریه های تفریطی راه را برای ورود سکولاریسم در زندگی مردم آماده کردند و به هر طریق دین را به نوعی از زندگی واقعی انسان خارج نمودند.

اینک که غرب در رأس قله پیشرفتهای تکنولوژیکی واقع شده است، با ابزارهای مختلفی که در دست دارد به فکر جهانی سازی افکار افتاده؛ و قصد دارد، ذهن جهانیان را با فریاد « ما بی دینی اختیار کردیم و پیشرفت کردیم؛ پس ای جهانیان، بی دین باشید تا پیشرفت کنید» پر کرده است. دراین طرف دنیا، گروهی از مسلمین تحت تأثیر القائات آنها قرار گرفته اند و ابزاری

پایان نامه بازدید : 15 جمعه 4 آبان 1397 زمان : 18:52
امتیاز :
نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

دانشگاه آزاد اسلامی
واحد نیشابور
پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حسابداری

عنوان پایان نامه
تاثیر چرخه تبدیل وجه نقد بر عملکرد شرکت ها

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده
در این تحقیق سعی شده است، تاثیر چرخه تبدیل وجه نقد بر عملکرد شرکتهای پذیرفته شده در بورس
اوراق بهادار تهران مورد آزمون قرار میگیرد.
دوره تبدیل وجه نقد عبارت است از دوره وصول مطالبات بعلاوه دوره گردش موجودی کالا منهای دوره
تسویه بدهیها، همچنین برای اندازه گیری عملکرد از بازده سرمایه گذاریها استفاده شده است، بازده سرمایه
گذاری معیاری مهمی برای اندازه گیری عملکرد است و سود حاصل از سرمایه گذاریها را نشان
میدهد.برای این منظور از دو نسبت بازده مجموع داراییها و بازده حقوق صاحبان سهام برای ارزیابی بازده
سرمایه گذاری استفاده شده است.اطلاعات لازم برای محاسبه متغییرها از صورتهای مالی حسابرسی شده و
یادداشتهای پیوست آنها استخراج شده است.
جامعه ی آماری تحقیق حاضر را کلیه ی شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران شکل میدهد
که از این میان پس از بکارگیری روش حذفی۱۴۵ شرکت به عنوان نمونه آماری در طی سالهای ۱۳۸۶ تا
۱۳۹۰ به عنوان نمونه انتخاب شده است. برای تحلیل داده های شرکتهای مورد مطالعه، از نرم افزار SPSS
نسخه شماره ۱۹ بهره گرفته شد. پیش از تعیین روش آماری مناسب برای تحلیل، فرضیهی نرمال بودن
مشاهدات به صورت توصیفی با استفاده از رسم نمودار احتمال نرمال و نمودار هیستوگرام و همچنین به
صورت استنباطی با استفاده از آماره کلموگروف- اسمیرنف، بررسی میشود. برای تجزیه و تحلیل مشاهدات
و بررسی تایید یا رد فرضیات تحقیق ازروش های آماری همبستگی پیرسون و رگرسیون استفاده شده است.
نتیجه بررسی فرضیه اول تحقیق حاکی ازعدم وجود ارتباطی معنی دار بین متغیر مستقل طول دوره تبدیل
وجه نقد و متغیر وابستهنسبت بازده نرخ بازده حقوق صاحبان سهام میباشد. اما نتیجه بررسی فرضیه دوم
نشان داد که به بن طول دوره تبدیل وجه نقد و نرخ بازده داراییها رابطه معنی دار وجود دارد.
مقدمه
بسیاری از شرکتهای مطرح در سرتاسر دنیا میزان قابل توجهی از دارایی های خـود را در
قالب موجودی نقد، معادلات نقدی و اوراق بهادار قابل معامله نگهداری میکنند.
اما در این میان آنچه که برای سهامداران از اهمیت زیادی برخوردار است این است که آیـا
نگهداری مبلغ قابل توجهی موجودی نقد منجر به افزایش عملکرد شرکت میشود یا خیر؟ به بیـانی
دیگر آیا نگهداشت انبوه وجه نقد، ثروت سهامداران را افزایش میدهد یا خیر؟برای پاسخ به سـوال
فوق باید آثار چرخه تبدیل وجه نقد چنین شرکتهایی را مورد بررسی قرار داد.
ارزیابی و عملکرد شرکتها همواره مورد توجه سهامداران، سرمایه گذاران، اعتباردهندگان
مالی، نظیر بانکها و مؤسسات مالی، بستانکاران و به خصوص مدیران بوده است. ارزیابی عملکـرد
از لحاظ مالی با دو شاخص قدرت نقدینگی و سودآوری تعیین مـیشـود. سـودآوری بـه اصـطلاح
علامت مریض نبودن بنگاه اقتصادی و قدرت نقدینگی، علامت ادامه حیات بنگـاه اقتصـادی اسـت.
اگر چه هر دو اینها با اهمیت هستند، اما نقدینگی از اهمیت بیشتری برخوردار است. شـرکتهای بـا
سودآوری پایین یا حتی غیر سودآور، مدت بیشتری میتوانند در خدمت اقتصاد قـرار گیرنـد، ولـی
شرکتهای بدون نقدینگی امید به حیات کمتری دارند (نمازی و همکاران،۱۳۸۸ ).
استفاده بهینه از موجودی نقد نگهداری شده نیز از سوی دیگر از اهمیت زیادی برخـوردار
است. به عبارتی دیگر برخی از مدیران ممکن است این موجودی نقد را صرف هزینه های تحقیق و
توسعه نمایند و شرکت را چشم انداز رشد مناسبی همراه سازند. برخی دیگر از مدیران ممکن است
اقدام به افزایش سود نقدی سهام خود کنند. تمامی چنین تصـمیماتی عملکـرد عملیـاتی شـرکت را
تحت تاثیر خود قرار میدهد(انصاری و کریمی،۱۳۸۷ ).
با عنایت به مباحث ذکر شده هدف از انجام این پژوهش بررسی تاثیر چرخه تبـدیل وجـه
نقد بر عملکرد شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران میباشد.
تعداد صفحه :۸۸
قیمت : ۱۴۷۰۰ تومان

***

----

پشتیبانی سایت : serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

*** **** ***

پایان نامه بازدید : 6 جمعه 4 آبان 1397 زمان : 18:50
امتیاز :
نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق ‐ کنترل

عنوان:

بررسی کنترل فازی تطبیقی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چکیده:
در این سمینار، ابتدا به بررسی اصول اولیه تئوری فازی و اجزا سازنده یک سیستم فازی پرداخته و اصول اولیه طراحی کنترلرهای فازی را مورد بررسی قرار داد هایم و نحوه ترکیب آن با روشهای دیگر کنترلی را تشریح نموده ایم. در ادامه انواع رو شهای کنترل تطبیقی را مورد بررسی قرار داده و اصول اولیه طراحی کنترلرهای تطبیقی را مورد بررسی قرار دادیم. ساختارهای مختلف کنترلرهای تطبیقی را تشریح نموده و انواع کاربرد آ نها را در صنعت بیان نموده ایم و به بررسی انواع روشهای ترکیب اصول تئوری فازی و کنترلرهای تطبیقی پرداخته و انواع کنترلرهای فازی تطبیقی و همچنین تطبیقی فازی را مورد بررسی قرار دادیم.
در ادامه به بررسی عوامل نامعینی در سیستم ها پرداخته و انواع روش های کنترل مود لغزشی را معرفی کرده و روند طراحی این نوع کنترلرها را تشریح نموده و نهایتاً نحوه ترکیب آن با کنترلرهای فازی را بیان کردیم.
مقدمه:
همانگونه که می دانیم، سیستم های فیزیکی پیچیده را یا اصلاً نمی توان مدل نمود و یا مدل سازی نادقیقی از سیستم خواهیم داشت و به عبارتی با مدل های ریاضی نادقیق مواجه خواهیم بود چرا که مجبور به بسیاری ساده سازی ها و ایده آل سازی ها خواهیم بود. این ساده سازی ها ما را منتهی می کند به اینکه یک مقدار عدم دقت، ابهام و نایقینی را در فاز مدلسازی ریاضی بپذیریم و این ها را نمی توان از دنیای مدل سازی سیست مهای فیزیکی حذف نمود، همانگونه که اصطکاک و خاصیت غیرخطی بودن را نم یتوان حذف نمود. در این گونه مواقع تکنیک های آنالیز و کنترل مبتنی بر مدل، چه ساده مثل کنترل کننده های کلاسیک و چه پیچیده مثل کنترل کننده های غیرخطی، جهت کنترل موثر این سیستم ها کارایی ندارند. جهت غلبه بر این مشکل مجبور به استفاده از روش های غیرکلاسیک مانند کنترلرهای فازی هستیم. بدین منظور در این سمینار به بررسی کامل کنترلرهای فازی و همچنین نحوه ترکیب آ نها با روشهای کنترل تطبیقی خواهیم پرداخت. مطالب ارائه شده در این سمینار به شرح زیر می باشند:
در فصل اول، به بررسی تئوری فازی پرداخته و اجزای سازنده یک سیستم فازی را مورد بررسی قرار می دهیم. اصول اولیه طراحی کنترلرهای فازی را مورد بررسی قرار داده و نحوه ترکیب آن با روش های دیگر کنترلی را تشریح خواهیم کرد و نهایتاً پایداری آن را مورد بررسی قرار می دهیم.
در فصل دوم به بررسی انواع روش های تطبیقی خواهیم پرداخت و اصول اولیه طراحی کنترلرهای تطبیقی را مورد بررسی قرار می دهیم. ساختارهای مختلف کنترلرهای تطبیقی را تشریح نموده و انواع کاربرد آن ها را در صنعت بیان خواهیم کرد.
در فصل سوم به تشریح انواع روش های ترکیب تئوری فازی با اصول کنترلرهای تطبیقی پرداخته و روند طراحی کنترلرهای تطبیقی فازی و همچنین فازی تطبیقی را به تفصیل مورد بررسی قرار می دهیم و نمونه هایی از کاربرد این رو شها را در صنعت بیان خواهیم نمود.
نهایتاً در فصل چهارم به بررسی کنترلرهای مود لغزشی پرداخته و سطوح لغزشی را مورد بررسی قرار داده و نحوه ترکیب آن با کنترلرهای فازی را مورد بررسی قرار می دهیم.
فصل اول: تئوری فازی
۱-۱- مقدمه
واژه فازی در فرهنگ لغت آکسفورد به معنای "مبهم، گنگ، نادقیق، گیج، مغشوش، درهم و نامشخص" تعریف شده است. تئوری فازی به وسیله پروفسور لطفی زاده در سال ۱۹۶۵ در مقاله ای به نام "مجموعه های فازی" معرفی گردید. قبل از کار بر روی تئوری فازی، لطفی زاده یک شخص برجسته در تئوری کنترل بود. او مفهوم "حالت" که اساس تئوری کنترل مدرن را شکل می دهد، توسعه داد. در اوائل دهه ۶۰ او فکر کرد که تئوری کنترل کلاسیک بیش از حد بر روی دقت تاکید داشته و از این رو با سیستم های پیچیده نمی تواند کار کند. در سال ۱۹۶۲ چیزی را بدین مضمون برای سیستم های بیولوژیک نوشت: "ما اساساً به نوع جدیدی ریاضیات نیازمندیم، ریاضیات مقادیر مبهم یا فازی که توسط توزیع های احتمالات قابل توصیف نیستند." پس از آن وی ایده اش را در مقاله "مجموعه های فازی" تجسم بخشید.
منطق فازی معتقد است که ابهام در ماهیت علم است. برخلاف دیگران که معتقدند که باید تقریب ها را دقیق تر کرد تا بهره وری افزایش یابد. لطفی زاده معتقد است که باید به دنبال ساختن مدل هایی بود که ابهام را به عنوان بخشی از سیستم مدل کند.
منطق فازی یک سیستم منطقی بی نهایت مقداره است با هدف فراهم آوردن مدلی برای استدلالات و استنتاجات انسانی که بیشتر دارای طبیعتی تقریبی اند تا دقیق و به عبارتی شاخه ای از ریاضیات است که به کامپیوترهای متداول این امکان را می دهد تا بتوان انواع مختلف ابهامات و عدم قطعیت هایی که در زندگی روزمره با آن مواجهیم را شبیه سازی کند.
همانگونه که می دانیم هر چیزی در دنیای واقعی را نمی توان در طبقات بسیار جدا از هم، آن گونه که تئوری مجموعه های کلاسیک قرار می دهد، تقسیم نمود، به همین دلیل در دنیای فازی مرزهای اختصاص یافته به اعداد، گسترده تر گردیده اند، به گونه ای که مثلاً عدد ۰/۵ را می توان تا حدی عدد صفر محسوب کرد (در حالی که در دنیای کلاسیک فقط عدد صفر می تواند معرف صفر بودن باشد) و این کمک می کند که بتوانیم بهتر خطای اندازه گیری (عدم قطعیت حاصل از اندازه گیری) را مدل کنیم و سیستم تصمیم گیر مثل کنترل کننده، بتواند هموارتر رفتار نماید و به خطای مشاهده کمتر حساس شود. لازم به ذکر است که این تئوری، دارای روش های محاسباتی خاص خود می باشد که تا حدی با محاسبات معمول دنیای کلاسیک متفاوت بوده که در متن حاضر به اختصار مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
تعداد صفحه : ۱۴۷
قیمت : ۱۴۷۰۰ تومان

***

----

پشتیبانی سایت :

**** serderehi@gmail.com

پایان نامه بازدید : 15 جمعه 4 آبان 1397 زمان : 18:48
امتیاز :
نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

عنوان : نقش برنامه های پزشکی شبکه های سیمای جمهوری اسلامی ایران در ارتقاء آگاهی های بهداشتی و پزشکی ساکنان منطقه ۱۳ تهران در سال ۱۳۹۱

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران مرکزی

دانشکده روان شناسی و علوم اجتماعی، گروه علوم اجتماعی

پایان نامه تحصیلی جهت دریافت درجه کارشناسی ارشد (M.A)

گرایش:جمعیت شناسی

عنوان:

نقش برنامه های پزشکی شبکه های سیمای جمهوری اسلامی ایران در ارتقاء آگاهی های بهداشتی و پزشکی ساکنان منطقه ۱۳ تهران در سال ۱۳۹۱

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

فهرست مطالب

عنوان صفحه

فصل اول : کلیات پژوهش

۱-۱ مقدمه............................................................................................................................... ۲

۲-۱ بیان مسئله........................................................................................................................ ۵

۳-۱ اهمیت موضوع................................................................................................................. ۷

۴-۱ اهداف............................................................................................................................ ۱۰

۵-۱ فرضیه ها........................................................................................................................ ۱۱

۶-۱ تعاریف ......................................................................................................................... ۱۱

فصل دوم : ادبیات و پیشینه پژوهش

۱-۲ تاریخچه موضوع در جهان و ایران..................................................................................... ۱۴

۲-۲ تاریخچه تکنولوژی آموزشی ............................................................................................ ۱۹

۱-۲-۲ سه رخداد مهم ............................................................................................................ ۲۱

۲-۲- ۲ تاریخچه استفاده از ابزار و وسایل آموزشی در ایران ...................................................... ۲۲

۳-۲ نقش رسانه ها در بهبود وضعیت بهداشت ......................................................................... ۲۴

۴-۲ برنامه های پزشکی سیما .................................................................................................. ۲۶

۵-۲ نقش رسانه های جمعی در ارتقای بهداشت جامعه ............................................................. ۳۰

۶-۲ دیدگاه جهانی درباره بهداشت و پزشکی الکترونیکی.......................................................... ۳۷

۷-۲ دیدگاه ملی درباره بهداشت و پزشکی الکترونیک............................................................... ۳۹

۸-۲ نمودار تحلیلی پژوهش..................................................................................................... ۴۶

۹-۲ پیشینه تحقیق .................................................................................................................. ۴۷

۱-۹-۲ پیشینه داخلی ............................................................................................................. ۴۷

۲-۹-۲ پیشینه خارج از کشور ................................................................................................. ۴۸

فصل سوم : روش پژوهش

۱-۳ مقدمه ............................................................................................................................ ۵۱

۲-۳ روش پژوهش ................................................................................................................ ۵۳

۳-۳ جامعه آماری .................................................................................................................. ۵۴

۴-۳ حجم نمونه .................................................................................................................... ۵۴

۵-۳ روش نمونه گیری ........................................................................................................... ۵۴

۶-۳ ابزار پژوهش .................................................................................................................. ۵۵

۷-۳ اعتبار و پایایی پژوهش ................................................................................................... ۵۶

۸-۳ نحوه تجزیه و تحلیل داده ها ............................................................................................ ۶۰

فصل چهارم : تجزیه و تحلیل داده ها

۱-۴ مقدمه ............................................................................................................................ ۶۲

۲-۴ آمار توصیفی .................................................................................................................. ۶۳

۳-۴ آمار استنباطی ................................................................................................................. ۸۵

فصل پنجم : بحث و نتیجه گیری

۱-۵ بحث و نتیجه گیری......................................................................................................... ۹۵

۲-۵ محدودیت ها و مشکلات پژوهش.................................................................................... ۹۹

۳-۵ پیشنهادات پژوهش ......................................................................................................... ۹۹

منابع فارسی.......................................................................................................................... ۱۰۲

منابع انگلیسی........................................................................................................................ ۱۰۴

پیوست

فهرست جداول

جدول۱-۴: توزیع فراوانی جمعیت نمونه بر حسب اطلاع از پخش برنامه های پزشکی

و بهداشتی از تلویزیون جمهوری اسلامی ................................................................................ ۶۳

جدول۲-۴ : توزیع فراوانی جمعیت نمونه بر حسب تماشای برنامه های پزشکی بهداشتی تلویزیون ۶۴

جدول۳-۴ : توزیع فراوانی جمعیت نمونه به تفکیک جنسیت ..................................................... ۶۵

جدول۴-۴: توزیع فراوانی جمعیت نمونه بر اساس وضعیت زناشویی........................................... ۶۶

جدول۵-۴ : توزیع فراوانی جمعیت نمونه به تفکیک مدت اقامت در منطقه ۱۳............................. ۶۷

جدول۶-۴ : توزیع فراوانی جمعیت نمونه بر اساس سطح تحصیلات .......................................... ۶۸

جدول۷-۴ : توزیع فراوانی جمعیت نمونه بر اساس فعالیت اقتصادی .......................................... ۶۹

جدول۸-۴ : توزیع فراوانی جمعیت نمونه بر اساس تعداد افراد خانوار ........................................ ۷۰

جدول۹-۴ : توزیع فراوانی جمعیت نمونه بر اساس علاقه مندی به دیدن برنامه های پزشکی

بهداشتی سیمای جمهوری اسلامی ایران ................................................................................... ۷۱

جدول۱۰-۴ : توزیع فراوانی جمعیت نمونه بر اساس کسب آگاهی های پزشکی بهداشتی

از سیمای جمهوری اسلامی ایران ........................................................................................... ۷۲

جدول۱۱-۴ : توزیع فراوانی جمعیت نمونه بر اساس برآورده شدن نیازهای پزشکی بهداشتی

از برنامه های پزشکی بهداشتی سیمای جمهوری اسلامی ایران .................................................. ۷۳

جدول ۱۲-۴ : توزیع فراوانی جمعیت نمونه بر اساس رضایت از تعداد روزهای پخش

برنامه های پزشکی بهداشتی سیمای جمهوری اسلامی ایران ....................................................... ۷۴

جدول ۱۳-۴ : توزیع فراوانی جمعیت نمونه بر اساس رضایت از طول مدت برنامه های

پزشکی بهداشتی سیمای جمهوری اسلامی ایران ...................................................................... ۷۵

جدول ۱۴-۴ : توزیع فراوانی جمعیت نمونه بر اساس رضایت از ساعات پخش برنامه های

پزشکی بهداشتی سیمای جمهوری اسلامی ایران ...................................................................... ۷۶

جدول ۱۵-۴ : توزیع فراوانی جمعیت نمونه در مورد رضایت از فهمیدن و درک برنامه های

پزشکی بهداشتی سیمای جمهوری اسلامی ایران ...................................................................... ۷۷

جدول ۱۶-۴ : توزیع فراوانی جمعیت نمونه در مورد اهمیت و ضرورت وجود برنامه های

پزشکی بهداشتی سیمای جمهوری اسلامی ایران ...................................................................... ۷۸

جدول ۱۷-۴ : توزیع فراوانی جمعیت نمونه در مورد نقش برنامه های پزشکی بهداشتی

سیمای جمهوری اسلامی ایران در بهداشت دوران بارداری زنان ................................................ ۷۹

جدول ۱۸-۴ : توزیع فراوانی جمعیت نمونه در مورد نقش برنامه های پزشکی بهداشتی

سیمای جمهوری اسلامی ایران در بهبود مراقبت از نوزادان ....................................................... ۸۰

جدول ۱۹-۴ : توزیع فراوانی جمعیت نمونه در مورد نقش برنامه های پزشکی بهداشتی

سیمای جمهوری اسلامی ایران در آگاهی رسانی به زنان در جهت تعداد مطلوب فرزند ............... ۸۱

جدول ۲۰-۴ : توزیع فراوانی جمعیت نمونه در مورد نقش برنامه های پزشکی بهداشتی

سیمای جمهوری اسلامی ایران در بهبود گذران دوران سالمندی ................................................ ۸۲

جدول ۲۱-۴ : توزیع فراوانی جمعیت نمونه در مورد نقش برنامه های پزشکی بهداشتی

سیمای جمهوری اسلامی ایران در کاهش حوادث حین کار ....................................................... ۸۳

جدول ۲۲-۴ : توزیع فراوانی جمعیت نمونه در مورد نقش برنامه های پزشکی بهداشتی

سیمای جمهوری اسلامی ایران در نگهداری از بیماران .............................................................. ۸۴

جدول۲۳-۴ : توزیع برآورده شدن نیازهای پزشکی بر اساس میزان تماشای برنامه های

پزشکی بهداشتی سیما............................................................................................................ ۸۵

جدول۲۴-۴ : توزیع آگاهی های حاصل از برنامه های پزشکی بهداشتی بر اساس جنسیت............. ۸۶

جدول ۲۵-۴ : توزیع آگاهی های حاصل از برنامه های پزشکی بهداشتی بر اساس

ساعت و روز پخش برنامه....................................................................................................... ۸۷

جدول ۲۶-۴: توزیع آگاهی های حاصل از برنامه های پزشکی بهداشتی بر اساس سطح تحصیلات. ۸۸

جدول۲۷-۴ : توزیع آگاهی های حاصل از برنامه های پزشکی بهداشتی بر اساس

مدت زمان پخش برنامه ها...................................................................................................... ۸۹

جدول۲۸-۴ : تأثیر برنامه های پزشکی بهداشتی سیما در مراقبت از افراد نیازمند .......................... ۹۰

جدول ۲۹-۴: توزیع بهداشت دوران بارداری بر حسب آگاهی های حاصل

از برنامه های پزشکی بهداشتی................................................................................................ ۹۱

جدول۳۰-۴ : توزیع داشتن تعداد فرزند مطلوب بر حسب آگاهی های حاصل

از برنامه های پزشکی بهداشتی................................................................................................. ۹۲

جدول۳۱-۴ : توزیع کاهش حوادث حین کار بر حسب آگاهی های حاصل

از برنامه های پزشکی بهداشتی................................................................................................ ۹۳

فهرست نمودار ها

نمودار ۱-۴: توزیع فراوانی جمعیت نمونه بر حسب اطلاع از پخش برنامه های پزشکی

و بهداشتی از تلویزیون جمهوری اسلامی................................................................................... ۶۳

نمودار ۲-۴ : توزیع فراوانی جمعیت نمونه بر حسب تماشای برنامه های پزشکی بهداشتی تلویزیون ۶۴

نمودار۳-۴ : توزیع فراوانی جمعیت نمونه به تفکیک جنسیت...................................................... ۶۵

نمودار ۴-۴: توزیع فراوانی جمعیت نمونه بر اساس وضعیت زناشویی ........................................ ۶۶

نمودار ۵-۴ : توزیع فراوانی جمعیت نمونه به تفکیک مدت اقامت در منطقه ۱۳............................ ۶۷

نمودار ۶-۴ : توزیع فراوانی جمعیت نمونه بر اساس سطح تحصیلات ......................................... ۶۸

نمودار ۷-۴ : توزیع فراوانی جمعیت نمونه بر اساس فعالیت اقتصادی.......................................... ۶۹

نمودار ۸-۴ : توزیع فراوانی جمعیت نمونه سخ دهندگان بر اساس تعداد افراد خانوار.................... ۷۰

نمودار۹-۴ : توزیع فراوانی جمعیت نمونه بر اساس علاقه مندی به دیدن برنامه های

پزشکی بهداشتی سیمای جمهوری اسلامی ایران ........................................................................ ۷۱

نمودار۱۰-۴ : توزیع فراوانی جمعیت نمونه بر اساس کسب آگاهی های

پزشکی بهداشتی از سیمای جمهوری اسلامی ایران..................................................................... ۷۲

نمودار ۱۱-۴ : توزیع فراوانی جمعیت نمونه سخ دهندگان بر اساس برآورده شدن نیازهای پزشکی بهداشتی از برنامه های پزشکی بهداشتی سیمای جمهوری اسلامی ایران ........................................................................ ۷۳

نمودار ۱۲-۴ : توزیع فراوانی جمعیت نمونه بر اساس رضایت از تعداد روزهای پخش برنامه های پزشکی بهداشتی سیمای جمهوری اسلامی ایران............................................................................................................ ۷۴

نمودار ۱۳-۴: توزیع فراوانی جمعیت نمونه بر اساس رضایت از طول مدت برنامه های پزشکی بهداشتی سیمای جمهوری اسلامی ایران ......................................................................................................................... ۷۵

نمودار ۱۴-۴ : توزیع فراوانی جمعیت نمونه بر اساس رضایت از ساعات پخش برنامه های پزشکی بهداشتی سیمای جمهوری اسلامی ایران ........................................................................................................... ۷۶

نمودار ۱۵-۴: توزیع فراوانی جمعیت نمونه در مورد رضایت از فهمیدن و درک برنامه های پزشکی

بهداشتی سیمای جمهوری اسلامی ایران ................................................................................... ۷۷

نمودار ۱۶-۴ : توزیع فراوانی جمعیت نمونه در مورد اهمیت و ضرورت وجود برنامه های پزشکی

بهداشتی سیمای جمهوری اسلامی ایران ................................................................................... ۷۸

نمودار ۱۷-۴ : توزیع فراوانی جمعیت نمونه در مورد نقش برنامه های پزشکی

بهداشتی سیمای جمهوری اسلامی ایران در بهداشت دوران بارداری زنان ................................... ۷۹

نمودار ۱۸-۴ : توزیع فراوانی جمعیت نمونه در مورد نقش برنامه های پزشکی

بهداشتی سیمای جمهوری اسلامی ایران در بهبود مراقبت از نوزادان .......................................... ۸۰

نمودار ۱۹-۴ : توزیع فراوانی جمعیت نمونه در مورد نقش برنامه های پزشکی

بهداشتی سیمای جمهوری اسلامی ایران در آگاهی رسانی به زنان در جهت تعداد مطلوب فرزند ... ۸۱

نمودار ۲۰-۴ : توزیع فراوانی جمعیت نمونه در مورد نقش برنامه های پزشکی

بهداشتی سیمای جمهوری اسلامی ایران در بهبود گذران دوران سالمندی..................................... ۸۲

نمودار ۲۱-۴: توزیع فراوانی جمعیت نمونه در مورد نقش برنامه های پزشکی بهداشتی

سیمای جمهوری اسلامی ایران در کاهش حوادث حین کار ....................................................... ۸۳

نمودار ۲۲-۴ : توزیع فراوانی جمعیت نمونه در مورد نقش برنامه های پزشکی

بهداشتی سیمای جمهوری اسلامی ایران در نگهداری از بیماران ................................................. ۸۴

چکیده

این پژوهش با هدف بررسی نقش برنامه های پزشکی شبکه های سیمای جمهوری اسلامی ایران در ارتقاء آگاهی های بهداشتی و پزشکی ساکنان منطقه ۱۳ تهران پرداخته است . جامعه آماری پژوهش عبارت است از کلیه ساکنین منطقه سیزده تهران در سال ۱۳۹۱ می باشد که تعداد آن ها تا آخرین سرشماری ۲۴۲۵۷۵ نفر می باشد. حجم نمونه بر اساس فرمول یامانی ۳۹۹ نفر می باشد که برای اطمینان بیشتر حجم نمونه را ۴۰۰ می گیریم. روش نمونه گیری در این پژوهش نمونه گیری تصادفی طبقه ای متناسب با حجم می باشد. ابزار استفاده شده در این پژوهش استفاده از پرسشنامه که شامل ۲۸ سوال یا گویه است. واز آمارهای توصیفی و استنباطی جهت تجزیه و تحلیل داده ها استفاده شده است که یافته های زیر را نشان می دهد :

تماشای برنامه های پزشکی بهداشتی شبکه های سیمای جمهوری اسلامی ایران آگاهی های پزشکی بهداشتی ساکنان را برآورده می سازد.

آگاهی کسب شده از برنامه های پزشکی بهداشتی شبکه های سیمای جمهوری اسلامی بر حسب جنسیت تناسب دارد.

پخش برنامه های پزشکی بهداشتی شبکه های سیمای جمهوری اسلامی از نظر ساعت و روز پخش مناسب نیست .

تفاوت در سطح تحصیلات موجب تفاوت در کسب آگاهی های پزشکی و بهداشتی از برنامه های پزشکی بهداشتی شبکه های شبکه های سیمای جمهوری اسلامی می شود .

مدت زمان پخش برنامه های پزشکی بهداشتی شبکه های سیمای جمهوری اسلامی در ارتقا آگاهی های پزشکی ساکنان منطقه ۱۳ تهران و همچنین برنامه های پزشکی بهداشتی شبکه های سیمای جمهوری اسلامی ایران در مراقبت از افراد نیازمند( نوزادان، زنان باردار و سالمندان) تأثیر دارد.

کسب آگاهی های بدست آمده از برنامه های پزشکی بهداشتی شبکه های سیمای جمهوری اسلامی ایران در بهداشت دوران بارداری و نیز داشتن تعداد مطلوب فرزند تأثیر دارد .

کلید واژه:برنامه­های پزشکی شبکه­های سیمای جمهوری اسلامی ایران- آگاهی­های بهداشتی و پزشکی

فصل اول

کلیات پژوهش

۱-۱ مقدمه

بهداشت و سلامت مجموعه دانش و هنر پیشگیری از بیماری و تأمین، حفظ و ارتقای تندرستی و توانمندی بشر با استفاده از تلاش دسته جمعی است که منجر به توسعه جامعه می شود. این مفهوم در حوزه زندگی انسان گسترش یافته و به طریقی ضامن سلامت فرد و جامعه به شمار می رود.

از اینرو از دیدگاه جهانی مطابق تعریف استانداردی که سازمان جهانی بهداشت (WHO)[1] از سلامتی ارائه کرده است، میدان رسالت ها، سیاست ها و وظایف و فعالیت های بهداشت عمومی، جهان شمول گردیده و از فرد به سمت جامعه پیشروی می کند.

از دیدگاه فوق، سلامت عبارتست از تأمین رفاه کامل جسمی، روانی و اجتماعی که معنای آن تنها به نبودن بیماری و نقص عضو، محدود نشده بلکه شامل سه محور جسم، روان و جامعه می شود و لذا هرگونه نقض و آسیبی که به هر یک از محورهای سه گانه وارد شود، تعادل فرد را بر هم زده و منجر به نبود سلامت می شود ( کازنو، ۱۳۸۱، ترجمه ساروخانی و محسنی ).

از لحاظ تاریخی، بذر بهداشت که حدود ۳۹۰۰ سال قبل از میلاد مسیح کاشته شد و در ۱۹۴۶ بعد از میلاد به عالی ترین ثمره خود که تصویب اساسنامه سازمان جهانی بهداشت بود دست یافت و بدینوسیله هدف غائی بهداشت، تأمین، حفظ و ارتقای سلامت بشری اعلام شد.

عمده ترین شاهراه تأمین و تضمین توسعه پایدار جوامع بشری برقراری کیفی سلامت افراد جامعه است. لذا رسالت و وظیفه اصلی بهداشت عمومی، استقرار تندرستی جامع و فراگیر و با کیفیت تک تک افراد جامعه است.

ایران با جمعیت تقریباً ۷۵ میلیون نفری یکی از کشورهای پر جمعیت خاورمیانه است. ایران در مواجهه با مشکلات معمول کشورهای از نظر جمعیت شناسی جوان منطقه است که تاکنون همگام با رشد، درخواستهای زیادی برای خدمات عمومی متنوع داشته است.

جمعیت به زودی به سن کافی برای تشکیل خانواده جدید می رسند که سطح رشد جمعیت و بعد از آن نیاز به زیر بنای سلامت عمومی و خدمات را افزایش می دهد.

سازمان بهداشت جهانی در آخرین گزارش خود عملکرد سطح سیستم بهداشتی در ایران را پنجاه و هشتمین سطح بهداشتی و عملکرد کلی سیستم سلامتی در ایران را رتبه ۹۳ در میان دولتهای جهان اعلام کرد ( سازمان جهانی بهداشت، ۱۳۸۴ ).

وضعیت بهداشتی در ایران نسبت به دو دهه قبل بهبود یافته است. ایران به واسطه برپایی شبکه وسیع خدمات بهداشتی اولیه توانست خدمات پیش گیری بهداشت عمومی را عرضه کند , در نتیجه سطح مرگ و میر مادر و کودک به طور قابل توجهی کاهش یافته و جالب اینکه متوسط طول عمر زندگی از زمان تولد افزایش یافته است. مرگ و میر نوزادان و کودکان زیر ۵ سال در سال ۲۰۰۰ در مقایسه با سال ۱۹۷۰ که از هر ۱۰۰۰ نوزاد ۱۲۲ نفر و از ۱۰۰۰ کودک زیر ۵ سال ۱۹۱ نفر می میرند، به ترتیب ۶/۲۸ و ۶/۳۵ از هزار تولد زنده کاهش یافته است. همچنین امید به زندگی از ۷۰۰۰۰ درصد در سال ۲۰۰۰ به ۱۴/۷۴ درصد در سال ۲۰۱۰ رسیده است.

شایان ذکر است که یکی از عوامل مؤثر بر بهداشت عمومی، آموزشهایی است که از طریق رسانه ها و به خصوص رسانه ملی داده می شود و سلامت فرد و جامعه را تحت تأثیر قرار می دهد.

آموزش سلامت آن بخش از مراقبت های بهداشتی است که بر تأثیر عوامل رفتاری بر سلامت تکیه نموده و با مردمی آغاز می شود که سالم بوده و علاقه مند به توسعه معیارهای سلامت فردی و اجتماعی هستند و به آنها در گسترش شیوه های زندگی مؤثر در حفظ و ارتقای سلامت کمک می کند. آموزش سلامت ترکیبی از تجارب یادگیری تسهیل کننده اتخاذ داوطلبانه رفتار سالم است که منجر به تأمین، حفظ و ارتقای سلامت شده و ترکیبی از حمایت های آموزشی، ساختاری، اقتصادی و محیطی برای تعالی رفتار سالم است ( حلم سرشت، ۱۳۸۳ ).

آموزش دهندگان سلامت، پیشگامانی هستند که همیشه طالب درک جدیدی از رفتار انسانی و راه های جدید کاربرد دانش خویش بمنظور حل مشکلات فردی و اجتماعی می باشند. تمام مراقبین سلامت و بیش از آن، تمام فعالان توسعه پایدار، آموزش دهنده سلامت هستند و این افتخاری است که توسعه و تقویت آن نیازمند برنامه ریزی دقیق برای توسعه آموزش سلامت متکی بر شواهد و مبتنی بر جامعه می باشد.

بدون شک تلویزیون رسانه ای گیرا و جذاب است و به آسانی بیننگان را خود جلب می کند و نیازی نیست بیننده حتما با سواد باشد تا پیام آن را درک کند و در مقایسه با رادیو از جهت بعد بصری دارای مزیت مضاعفی است هر چند که هزینه آن بیشتر است ولی از بعد آموزشی و اثر بخشی بسیار قویتر است ( تامپسون[۲]، ۱۳۸۳، ترجمه اوحدی ).

تلویزیون ثابت کرده است که وسیله ارتباطی نیرومندی است که با تکیه بر توانمندی های خود تأثیرات فراوانی بر همه جامعه دارد. اگر امروزه تعریف تلویزیون آموزشی را منحصر به آن دسته از برنامه های تلویزیونی کنیم که فقط در قالب نظام آموزشی رسمی می گنجد. ممکن است برنامه ای بصورت آموزش غیر مستقیم باشد و در وضعیتی رسمی پخش شود.

در نهایت می توان مطرح کرد در این روزها که مفاهیمی چون سلامت و بهداشت در عصر آلودگی هوا، فست فودها، کامپیوتر و پشت میز نشینی های اداری رو به افزایش است، وسایل ارتباطی و رسانه ها اگر تنها ابزارهای جلوگیری از معضلات ناشی از این عوامل نباشند قطعاً مهمترین پل های ارتباطی بین متخصصان و مسئولان بهداشتی و مردم برای انتقال صحیح و به موقع پیام های بهداشتی به شکل جذاب و تأثیر گذار هستند. نقش رسانه ها در انتقال صحیح پیام در جامعه بویژه انتشار آگاهی های به موقع، بی دلیل است و رسانه ها در صورت ایفای نقش مناسب در زمان مناسب با نیاز سنجی و آگاهی از فنون صحیح ارتباط با مخاطب می توانند نقش مؤثری را برای آگاهی بخشی به مردم از بیماری های مختلف و نحوه مقابله با آنها ایفا کنند. رسانه ها می توانند مسائلی را که پذیرش آن از نظر مردم قابل قبول تر است به شیوه های مختلف در جامعه به نحوی تأثیرگذار و ماندگار بازگو کنند.

۲-۱ بیان مسئله

افزایش روز افزون جمعیت جهان و تلاش همه جانبه محافل علمی و اجرایی برای ارتقاء شناخت دقیق تر سلامتی و مفاهیم مربوط به موجب برنامه ریزی های گوناگون دربخش های مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ... شده است. نگاهی به آمارهای بهداشتی نشان می دهد که علیرغم توسعه چشمگیر خدمات بهداشتی، درمانی طی دهه های اخیر، افراد زیادی به علت عدم آگاهی، اطلاعات نادرست یا عدم امکانات کافی در سراسر جهان خصوصاً کشورهای در حال توسعه آسیب می بینند. آمارها نشان می دهد. سالانه بیش از نیم میلیون زن باردار به علت عدم شناخت کافی در این زمینه جان خود را به علت عوارض بارداری از دست می دهند ( سازمان جهانی بهداشت ، ۱۳۹۱) لذا نباید فراموش کرد که در دنیای امروز با وجود پیشرفت تکنولوژی در تمامی عصرها و با تمامی شرایط ایده آلی که برای رفاه انسان پیش بینی می شود، رشد پیش از حد جمعیت نامتناسب با امکانات موجود موجب کاهش امید به زندگی، افزایش مرگ و میر، کاهش بهداشت باروری شده است. بنابراین برخورداری از سلامت کامل حق همه مردم است و تمام دولت ها مسئول کمک به مردم برای حفظ و ارتقاء سلامتی آنها هستند، بدون تردید سلامت و توسعه در حین این که دو مفهوم مستقل از هم هستند اما کاملاً ارتباط تنگاتنگ و وابسته به یکدیگر دارند بطوری که تحقیق یکی از آنها بدون دیگری امکان پذیر نخواهد شد و داشتن جسم و روح سالم یکی از زیر بناهای مهم توسعه همه جانبه هر جامعه ای را تشکیل می دهد و وجود خلل در هر یک از ابعاد روحی، روانی، جسمی و اجتماعی سلامت، فرآیند توسعه را کند خواهد کرد و به جرأت می توان ادعا کرد که بدون تأمین سلامت مردم یک جامعه، توسعه یافتگی دشوار بوده یا بهتر بگویم تحقق نخواهد یافت (قدوسیان و همکاران ، ۱۳۹۰ ).

علاوه بر این که مسئولان و دولت باید راهکارها و برنامه هایی در جهت تحقق زمینه های زندگی سالم و ایده آل برای مردم ایجاد کنند. توجه به مقوله های سلامت نظیر موضوعات پیشگیرانه بیماری ها در رسانه های جمعی بخصوص تلویزیون نیز می تواند با صرف هزینه اندک، در افزایش آگاهی های مردم بیشترین اثر را روی ارتقای سلامت جامعه داشته باشد طوری که با بحث و بررسی روی شیوه های صحیح زندگی، آموزش راه های پیشگیری از ابتلا به بیماری و روش های غربالگری بیماری، افراد را نسبت به سلامت خود حساس کنند و همچنین مسائل و چالش های موجود در عرصه سلامت را با رعایت شرایط و خط قرمزهای فرهنگی جامعه به شیوه ای که پذیرش آن برای مردم قابل قبول است بیان کنند ( شجاعی زاده، ۱۳۷۹ ).

امروزه تنها ۲۵ درصد تأمین سلامت جامعه در اختیار جامعه پزشکی قرار دارد و مابقی موارد مستلزم افزایش سواد و آگاهی عمومی جامعه است.

البته در حال حاضر صدا و سیما با تهیه و تولید برنامه های سلامت محور نظیر برنامه دکتر سلام، سلامت باشید، ورزش و سلامتی که در فصل آخربصورت فهرست آمده است. گام های بسیار ارزنده و مفیدی را در جهت بالا بردن آگاهی ها و اطلاعات بهداشتی و سلامتی جامعه برداشته است، اما هنوز این برنامه ها آن طور که باید برای مردم و جامعه مؤثر باشد موفق عمل نکرده است. به باور کارشناسان برخی خلاها و کاستی هایی نظیر درمانگرایی و نگاه تک محوری به حوزه سلامت، عدم نپرداختن به نیازهای اساسی بهداشت جامعه، علمی و تخصصی نبودن شیوه بیان متخصصان، محدود و مناسب نبودن زمان پخش برنامه ها و فیلتر برخی بیماری ها مثل بیماری های مقاربتی موجب شده از کیفیت و بازخوردی که باید چنین برنامه هایی به دنبال داشته باشد، کاسته شود.

صدا و سیما با ساختن این برنامه های آموزشی بهداشتی، در راستای استراتژی های وزارت بهداشت در زمینه پیشگیری و کنترل بیماری و افزایش سلامت که همان افزایش آگاهی و اطلاع رسانی به عموم جامعه است قدم گذاشته است. این نوع برنامه ها یکی از شیوه های اطلاع رسانی است که افراد بیمار را دعوت می کند و از آنها می خواهد با دکتر ارتباط داشته باشند و افراد سالم چگونه سلامتی خود را حفظ کنند و در همین زمینه، محتوایی کلی برنامه های تلویزیون مورد تأیید این وزارتخانه است. وزارت بهداشت در تلاش است که اطلاعات جامع بهداشتی را به روش های مختلف مثل بخش گفت و گو های ویژه با صدا و سیما همکاری کند ( آصف زاده، ۱۳۸۰ ).

پزشکان آموزش روش های پیشگیرانه بیماری ها را مقدم بر درمان می دانند به اعتقاد آنان مردم نیاز دارند در حیطه های مختلف بیماری، دانسته های خود را از مقوله هایی نظیر عوامل ایجاد کننده، روش های پیشگیری، کنترل، تعریف دقیق بیماری و اقدامات تشخیصی برای مبتلایان این که چه راهکارهای درمانی در پیش رو دارند بالا ببرند.

برنامه سلامت صدا و سیما باید به نوعی طراحی شود که همگام با نیازهای جامعه باشد با مراجعه به جدول معضلات بهداشتی کل جامعه که از طریق وزارتخانه منتشر می شود، می توان مشکلات بهداشتی مهم در سطح جامعه را شناسایی کرد؛ مشکلاتی که نیازمند به افزایش آگاهی به عموم باشیم، بخصوص معظلاتی که روش های پیشگیری دارند که از طریق خانواده ها قابل اجراست. از طرفی یک سری بیماری ها شیوع نسبتاً بالایی دارد، مثل بیماری های قلبی، دیابت و بیماری های مزمن تنفسی و سرطان ها که ریشه در رفتار و الگوی نامناسب زندگی مردم دارد. بنابراین اگر اطلاعات مردم را در خصوص عوامل ایجاد کننده این بیماری ها بالا برده و سطح زندگی درست را به آنها آموزش داد، می توان با اصلاح الگوی زندگی مردم به میزان قابل توجهی از بار بیماری ها کم و از شیوع آنها جلوگیری شود ( محسنی، ۱۳۸۳ ).

با توجه به موارد یاد شده این سؤال مطرح می شود که آیا برنامه های پزشکی شبکه های سیمای جمهوری اسلامی ایران در بالا بردن سطح آگاهی های پزشکی بهداشتی ساکنان منطقه ۱۳ تهران تأثیر داشته است؟

[۱] . World Health Organization

[۲] -Tompson

تعداد صفحه : ۱۵۸

قیمت : ۱۴۷۰۰ تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت : **** serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

*** *** ***

پایان نامه بازدید : 15 جمعه 4 آبان 1397 زمان : 18:46
امتیاز :
نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

متن کامل پایان نامه با فرمت ورد

پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته فقه و الهیات

موضوع:

« نقد و بررسی تأثیر باورهای دینی در رشد و انحطاط مسلمین و مغرب زمین»

برای دریا فت درجه کارشناسی ارشد

در رشته فقه و معارف اسلامی

گرایش : کلام اسلامی

استاد راهنما : حجه الاسلام و المسلمین

سید رشید صمیمی

استاد مشاور: حجه الاسلام و المسلمین عبدالمجید ناصری

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

چکیده

پژوهش حاضر با عنوان « نقد و بررسی تاثیر باورهای دینی در رشد و انحطاط مسلمین و مغرب زمین» می باشد که در پنج فصل ارائه گردیده؛ و با نقد و بررسی تاریخی و سندی به دنبال یافتن جوابی برای این سوال است که، آیا دین و آموزه­های دینی توانسته دو تمدن اسلام و غرب را به سوی پیشرفت و یا انحطاط سوق دهد یا نه؛ و همچنین اگر آموزه­های دینی قدرت تاثیر­گذاری بر تمدن را داشته باشد، قدرت این آموزه ها کدام حیطه های تاریخ این دو تمدن شامل می شود ؟

برای پیدا کردن جواب، به کاوش در دو دین جهان شمول کنونی، یعنی مسیحیتی که دین اکثریت مغرب زمین محسوب می شود؛ و اسلام، که به عنوان یک دین شرقی، بیشترین پیروانش را در خاورمیانه دارد؛ خواهیم پرداخت. انتخاب این دو دین به علت شرایط ویژه­ای است که پیروان این دو دین به آن مبتلا شده اند؛ مسلمانان که دین خود را جدای از شریعت نمی دانند بعد از قرون متوالی پیشرفت، اکنون در عقب ماندگی علمی و اقتصادی به سر می برند و مغرب زمین که در زمان اوج مسلمین، چیزی نداشتند کمی بعد از افول مسلمین، پله­های صعود را شروع به ساختن نمودند.

برای پیدا کردن سوال­ها، نخست با توجه به شاخصه­های تمدن­سازی که ارائه خواهد شد، به جستجو در عرصه های رشد و انحطاط واقع شده در این دوتمدن بزرگ، خواهیم پرداخت. و سپس آموزه های تاثیرگذار در هر کدام از حیطه­های بررسی شده را مروری می کنیم؛ تا به نتیجۀ مورد نظر دست پیدا کنیم که:

ادیان الهی، به علت الهی بودنشان تا زمانی که حقیقت آموزه­هایش دچار تحریف نشده کاروان بشری را به سوی اعتلا سوق می دهد؛ اما وقتی انسان با سوء استفاده ها و برداشت های انحرافی خود حقایق را دچار تحریف نمود، از تأثیرگذاری آموزه ها جز اسمی بیشتر باقی نخواهد ماند .

لذا بر آنیم تا بعد از ذکر کلیات، دو فصل بعدی را به ذکر پیشرفت ها و انحطاط های صورت گرفته در حیطۀ تاریخی بعد از ظهور اسلام در این دو سرزمین بپردازیم؛ و در دو فصل آخر هم آموزه های تاثیر گذار دین اسلام و مسیحیت را برای پیشرفت در آن حیطه ها مشخص خواهیم کرد.

کلید واژه ها: مسلمین، مغرب زمین، آموزه های دینی، تمدن، پیشرفت، انحطاط

فهرست مطالب

تقدیم:.. .

قدردانی.. .

چکیده.. .

فهرست مطالب.. .

مقدمه.. .

فصل اول:

کلیات و مفاهیم

بیان مساله.. ۲

گفتار اول: کلیات. ۳

روش تحقیق:.. ۳

سوال اصلی:.. ۳

سوالات فرعی:.. ۳

هدف تحقیق:.. ۳

جهت نوآوری:.. ۴

قلمرو تحقیق:.. ۴

گفتار دوم: مفاهیم. ۴

الف- تمدن.. ۴

۱- معنای لغوی... ۵

۲- معنای اصطلاحی.. ۵

۳- مولفه های تمدن ساز.. ۶

ب-فرهنگ.. ۷

۱- لغت.. ۷

۲- اصطلاح.. ۸

ج- رابطۀ فرهنگ و تمدن.. ۹

د- باور.. ۹

ه- دین.. ۱۱

۱- معنای لغوی.. ۱۱

۲- معنای اصطلاحی.. ۱۲

۱) تعریف دین از نگاه غربیان.. ۱۲

۲) تعریف دین از دید متفکران اسلامی.. ۱۳

ز- باور دینی.. ۱۴

ک- تعامل فرهنگ، تمدن و باور دینی.. ۱۴

ل- پیشرفت.. ۱۵

م- انحطاط.. ۱۶

عوامل انحطاط.. ۱۶

ن- تأثیر جهان بینی در پیشرفت و انحطاط.. ۱۷

ح- مغرب زمین.. ۱۸

و- مسلمین.. ۱۹

فصل دوم:

حیطه های رشد و انحطاط مسلمین

گفتار اول: حیطه های رشد و شکوفایی. ۲۳

الف- فرهنگی- علمی.. ۲۴

۱- شکل گیری روحیه علم آموزی در بین مسلمین.. ۲۴

۲- عقلانیت متعامل با نقل.. ۲۵

۳- توجه به دستاوردهای فکری ملل و نحل دیگر.. ۲۶

۱) ترجمه و تقلید.. ۲۶

۲( بومی سازی.. ۲۷

۴- شکل گیری علوم و دانشمندان در اسلام.. ۲۸

۱) علوم اسلامی.. ۲۸

 1. قرائت.. ۲۸
 2. تفسیر.. ۲۹
 3. حدیث.. ۲۹
 4. فقه و اصول.. ۳۰
 5. عرفان نظری.. ۳۰
 6. کلام.. ۳۲

۲) علوم دیگر و دانشمندان مسلمان این عرصه.. ۳۲

 1. شیمی.. ۳۲
 2. مکانیک.. ۳۳
 3. ریاضیات.. ۳۴
 4. طب.. ۳۴
 5. نجوم.. ۳۵

۴- تأسیس مراکز علمی.. ۳۶

۱) بیت الحکمه.. ۳۶

۲) نظامیه.. ۳۷

۳) کتابخانه ها.. ۳۷

۴) حوزه های علمیه و دانشگاه ها.. ۳۸

ب- تربیتی- اخلاقی.. ۳۹

۱- تشکیل پایه های خانواده.. ۴۰

۲- عرفان عملی و عرفا.. ۴۰

۳- مسجد مرکز تربیت.. ۴۲

۴- سیرۀ عملی علمای این عرصه.. ۴۲

۱) کتب اخلاقی و دانشمندان این عرصه.. ۴۲

۲) استقلال فکری دانشمندان.. ۴۳

۵- اخلاق در بین مسلمین.. ۴۴

۱) مدارا.. ۴۴

۲) برابری.. ۴۴

۳) آزادی مذهب.. ۴۵

ج- اجتماعی- سیاسی.. ۴۵

۱- گسترش مناطق تحت تسلط.. ۴۵

۲- ثبات حاکمیت.. ۴۶

۳- سازمان های اداری و اجتماعی.. ۴۶

۱) دیوان.. ۴۷

۲) نهاد حسبه.. ۴۷

۳) تشکل های بین المللی جهان اسلام.. ۴۸

ج- اقتصادی.. ۴۸

۱- تجارت.. ۴۹

۲- منابع طبیعی.. ۵۰

۳- کشاورزی.. ۵۰

گفتار دوم: حیطه های انحطاط. ۵۱

الف- فرهنگی- علمی.. ۵۱

۱- از بین رفتن مراکز علمی و کتابخانه ها.. ۵۲

۲- تحجر.. ۵۳

۳- جریان های عقل گریز.. ۵۴

۱) تکفیر.. ۵۵

۲) بی فایده خواندن علوم طبیعی.. ۵۵

۴- درباری شدن علم.. ۵۶

۵- وضعیّت امروز علم و فرهنگ دربین مسلمین.. ۵۶

۱) بی سوادی عمومی.. ۵۶

۲) فرار مغزها.. ۵۷

ب- تربیتی- اخلاقی.. ۵۷

۱- سقوط اخلاقی.. ۵۷

۲- تخریب نهاد اخلاق در جامعه.. ۵۸

۲- تجمل گرایی.. ۶۰

۳- اباحیگری صوفیانه و کنار انداختن ظاهر شریعت.. ۶۱

ج- اجتماعی- سیاسی.. ۶۲

۱- غصب خلافت، اولین قدم انحراف.. ۶۳

۲-حکام فاسد.. ۶۴

۱) بحران مشروعیت.. ۶۵

۲) استبداد.. ۶۵

۳) ثروت اندوزی خلفا و امرا.. ۶۶

۴) ضعف سیاست و خیانت.. ۶۷

۵) حکام دست نشاندۀ امروز.. ۶۸

۶) جدایی مردم از حکام.. ۶۸

۳- شکل گیری جریان های تروریستی و تند رو.. ۶۹

۴- تجزیۀ ممالک اسلامی.. ۷۱

۵- هجوم دشمنان.. ۷۱

ج- اقتصادی.. ۷۲

۱- مسلمانان مصرف کننده.. ۷۳

۲-اقتصاد تک محصولی.. ۷۴

۳- نابرابری تراز تجاری.. ۷۴

فصل سوم:

حیطه های رشد و انحطاط مغرب زمین

گفتار اول: حیطه های رشد مغرب زمین. ۷۷

الف - فرهنگی- علمی.. ۷۸

۱- شکل گیری دانشگاه ها و نظام آموزش کارآمد.. ۷۸

۲- تغییر نظام آموزشی در غرب.. ۷۹

۱) سازمان حقوقی مستقل.. ۷۹

۲) جای دادن رسمی علوم طبیعی و عقلی در آموزش.. ۸۰

۳) نظام استاندارد ارزیابی و ارتقا علمی.. ۸۰

۳- انقلاب های علمی در غرب.. ۸۱

۱) نهضت ترجمه.. ۸۱

۲) واردات علم از مسلمانان.. ۸۳

۳) نهضت اصلاح دینی.. ۸۴

۴) کشفیات جدید علمی.. ۸۴

۵) انقلاب صنعتی.. ۸۵

۶) تربیت نیروهای ماهر.. ۸۶

اهداف نظام آموزشی غرب.. ۸۶

ب- تربیتی- اخلاقی.. ۸۷

۱- مسیحیان، همزیستان مسلمانان.. ۸۸

۲- نظم و انضباط اجتماعی.. ۸۹

۳- حقوق بشر.. ۸۹

۴- رشد اخلاق محیط زیستی.. ۹۰

۵- حقوق زنان.. ۹۱

ج- اجتماعی- سیاسی.. ۹۲

۱- نهضت های اصلاح طلبانه.. ۹۲

۱) پروتستانتیسم.. ۹۲

۲) دموکراسی خواهی.. ۹۳

۲- تاثیر انقلاب صنعتی بر سیاست و اجتماع.. ۹۳

۱- رشد جامعه مدنی.. ۹۴

۲- کشف قاره های جدید.. ۹۵

۳- شهر نشینی.. ۹۶

د- اقتصادی.. ۹۶

۱- تجارت.. ۹۷

۲- تشکیل اتحادیه ها و اصناف.. ۹۸

۳- رونق کشاورزی.. ۹۸

۴- ظهور بانکداری.. ۹۹

۵- نتایج اقتصادی انقلاب صنعتی.. ۹۹

گفتار دوم: حیطه های انحطاط. ۱۰۱

الف- فرهنگی- علمی.. ۱۰۱

۱- اومانیسم گرایی علمی.. ۱۰۲

۱) رنسانس.. ۱۰۲

۲) دانشمندان هنجار شکن.. ۱۰۳

۳) عقل گرایی افراطی.. ۱۰۵

۲- علم و بحران محیط زیست.. ۱۰۶

ب- تربیتی- اخلاقی.. ۱۰۷

۱- سکولاریزاسیون.. ۱۰۷

۱) بحران معنویت.. ۱۰۸

۲) مادی گرایی.. ۱۱۰

۳) قوانین ضد اخلاقی.. ۱۱۱

۲- فساد دستگاه دینی.. ۱۱۲

۱) فساد کلیسا.. ۱۱۲

۲) ظلم کلیسا.. ۱۱۳

۳- سست شدن بنیادهای اخلاق.. ۱۱۵

۱) سقوط ارزش ها.. ۱۱۵

۲) ضد ارزش ها ابزار تبلیغ کالا.. ۱۱۶

۳) شیوع بیمارى هاى جنسی.. ۱۱۷

۴) هم جنس گرایی.. ۱۱۷

۴- اومانیسم.. ۱۱۷

آزادی افسار گسیخته.. ۱۱۸

۵- بیگانگى انسانها.. ۱۱۹

۶- پوشاندن سقوط ارزشها با ماسک حقوق بشر.. ۱۲۰

ج- اجتماعی- سیاسی.. ۱۲۱

۱- بیماریهاى عصبى و روانى.. ۱۲۱

۲- افزایش نا امنی.. ۱۲۲

۳- ‫فروپاشی نهاد خانواده، عامل فساد جامعه.. ۱۲۳

۱) افزایش طلاق و بروز ناهنجاریهای اخلاقی.. ۱۲۴

۲) سردی روابط خانوادگی.. ۱۲۵

۳) ﻫﻢﺧﺎﻧﮕﻲ ﻳﺎ زﻧﺪﮔﻲ ﻣﺸﺘﺮک ﺑﺪون ازدواج ۱۲۶

۴) جریان های ضد خانواده.. ۱۲۷

۴- رهبانیت و عزلت اجتماعی.. ۱۲۸

۵- توحش.. ۱۲۹

۱) جنگ های صلیبی.. ۱۲۹

۲) جنگ های جهانی.. ۱۳۰

۳) استعمار و بهره کشی.. ۱۳۱

د- اقتصادی.. ۱۳۲

به هم بستگی اقتصاد بین المللی.. ۱۳۳

فصل چهارم:

باورهای دینی تاثیرگذاردر رشد و انحطاط مسلمین

گفتار اول: باورهای اعتقادی. ۱۳۶

الف- باورهای موثر در رشد.. ۱۳۷

۱- توحید.. ۱۳۷

۲) آرامش بخشی.. ۱۳۸

۳) پاسخ به احساس تنهایی.. ۱۳۸

۲- نبوت و امامت.. ۱۴۰

۱) نقش آموزشی.. ۱۴۰

۲) الگو دهی.. ۱۴۰

۳) انتظار در امتداد امامت.. ۱۴۱

۳- معاد.. ۱۴۱

۱) صبر.. ۱۴۲

۲) بازدارندگی.. ۱۴۲

۳) تشویق.. ۱۴۳

ب- باورهای موثر در انحطاط.. ۱۴۳

۱- درک نادرست از توکل.. ۱۴۴

۲- اهلبیت گریزی.. ۱۴۵

۳- اعتقاد به کفایت محبت اهل بیت.. ۱۴۶

۴- جبرگرایی.. ۱۴۷

گفتار دوم: باورهای اخلاقی. ۱۴۹

۱-در قبال خدا.. ۱۴۹

۱) شناخت خدا.. ۱۴۹

۲) عبادت و پرستش.. ۱۵۰

۲- در قبال خود.. ۱۵۰

۲) اصلاح نفس.. ۱۵۱

۲) خویشتن شناسی.. ۱۵۱

۳) حفظ سلامت و بهداشت جسم و روان.. ۱۵۲

۳- در قبال دیگران.. ۱۵۳

۱) روابط ایمانی.. ۱۵۳

 1. محبت.. ۱۵۳
 2. مساوات و برادری.. ۱۵۴
 3. امر به معروف و نهی از منکر.. ۱۵۴

۲) روابط انسانی.. ۱۵۵

عدل عمومی.. ۱۵۶

۳- در قبال محیط زیست.. ۱۵۷

۱) نگاه الهی به طبییعت.. ۱۵۸

۲) تاثیر طبیعت در انسان.. ۱۵۸

۳) منابع طبیعی و اعمار آن.. ۱۵۹

۴) مسولت اخلاقی نسبت به تمام موجودات.. ۱۵۹

۴) وظایف حکومت اسلامی در قبال محیط زیست.. ۱۶۰

گفتار سوم: باورهای عملی. ۱۶۰

الف- سیاسی.. ۱۶۱

۱- همگرایی دین و سیاست.. ۱۶۲

۲- همگرایی مردم ، حکومت و اسلام.. ۱۶۳

۳- حاکمیت قانون الهی.. ۱۶۳

۴- جهانی اندیشی.. ۱۶۴

ب- اجتماعی.. ۱۶۵

۱- روابط اجتماعی بر اساس برادری و برابری.. ۱۶۶

۲- تعاون.. ۱۶۶

۳- همبستگی.. ۱۶۷

۴- انضباط اجتماعی.. ۱۶۷

۵- اهتمام به خانواده.. ۱۶۸

۱) محبوبیت خانواده در اسلام.. ۱۶۸

۲) ازدواج سنت الهی.. ۱۶۸

۳) قبح تجرد.. ۱۶۹

ج- اقتصادی.. ۱۶۹

۱- رعایت اخلاق در اقتصاد.. ۱۷۰

۲- نفی فقر.. ۱۷۰

۴- کار و تلاش.. ۱۷۱

۱) کرامت کارگر در اسلام.. ۱۷۲

۲) کارگر در صف مجاهد.. ۱۷۲

د- علمی.. ۱۷۳

۱- اسلام دین علم و خرد.. ۱۷۳

۲-قرآن و دعوت به تجربه و حس.. ۱۷۵

۳- کسب علم و عبادت.. ۱۷۶

۴- عقل ابزاری اسلامی.. ۱۷۷

۵- ترغیب به علم آموزی.. ۱۷۸

۶- توصیه به استفاده از علوم سایرین.. ۱۷۹

۷- احترام به دانشمندان.. ۱۷۹

ب- باورها در انحطاط.. ۱۷۹

باورهای دنیا گریز.. ۱۸۰

احکام عملی. ۱۸۱

۱- احکام عبادی.. ۱۸۳

۱- احکام - مالی.. ۱۸۴

۳- احکام سیاسی.. ۱۸۵

۴- احکام جزایی.. ۱۸۶

۵- احکام خوردنیها.. ۱۸۷

۶- احکام خانواده.. ۱۸۷

فصل پنجم:

باورهای دینی تأثیرگذار در رشد و انحطاط مغرب زمین

گفتار اول: باورهای موثر در پیشرفت مغرب زمین.. ۱۸۹

الف- باورهای اعتقادی موثر در رشد.. ۱۸۹

۱- تثلیث.. ۱۹۰

۱) پدر.. ۱۹۱

۲) پسر.. ۱۹۱

۳) روح القدس.. ۱۹۱

 1. همراه همیشگی مردم.. ۱۹۲
 2. روح القد س ضامن اقتدار کلیسا.. ۱۹۲

۲- کتاب مقدس.. ۱۹۳

۱) اناجیل.. ۱۹۴

۲) اعمال و نامه های رسولان.. ۱۹۴

۳) مکاشفات.. ۱۹۵

۳- کلیسا.. ۱۹۵

نقش کلیسا در جامعه مسیحی.. ۱۹۶

۴- عیسی مسیح.. ۱۹۷

۱) الگوی بشری برای مردم.. ۱۹۷

۲) رستاخیز مسیح.. ۱۹۸

۳) امید به تشکیل حکومت جهانی.. ۱۹۹

۵- اعتقاد به آخرت.. ۱۹۹

ب- باورها ی اعتقادی موثر در انحطاط.. ۲۰۰

۱- نجات یا انتخاب پیشین.. ۲۰۰

۲- سه گانگی.. ۲۰۱

۳- عیسی بشری در مقام الوهیت.. ۲۰۱

شورای نیقیه مرجع اعلام الوهیت.. ۲۰۲

۴- آموزه انتخاب پیشین.. ۲۰۲

۵- اعتراف.. ۲۰۴

اثر نامطلوب.. ۲۰۴

گفتار دوم: باورهای اخلاقی.. ۲۰۵

الف- باورها در رشد.. ۲۰۶

۱) خدا به عنوان مالک طبیعت.. ۲۱۵

۲) خدا به عنوان شوهر طبیعت.. ۲۱۶

۳) خدای تجسم یافته در طبیعت.. ۲۱۷

ب- باورها در انحطاط.. ۲۱۷

۱- در قبال خدا.. ۲۱۷

۲- نسبت به خود.. ۲۱۸

۳- در قبال دیگران.. ۲۱۹

۴- در قبال محیط زیست.. ۲۱۹

گفتار سوم: باورهای عملی.. ۲۲۰

الف- باورها در رشد.. ۲۲۰

۱- سیاسی.. ۲۲۰

۱) آموزه نهضت ساز.. ۲۲۱

۲) ریشه بدبینی به سیاست مند بودن مسیحیت.. ۲۲۲

۲- ا جتماعی.. ۲۲۳

۱) حفظ انسجام جامعه.. ۲۲۳

۲) امور عام المنفعه.. ۲۲۴

۳) حمایت از خانواده.. ۲۲۴

 1. حجاب.. ۲۲۴
 2. اهمیت دادن به ازدواج و قبح طلاق.. ۲۲۵
 3. صیانت از کانون خانواده.. ۲۲۶
 4. قبح طلاق.. ۲۲۶
 5. قبح شهوت پرستی.. ۲۲۷
 6. قبح هم جنس گرایی.. ۲۲۷
 7. قبح سقط جنین.. ۲۲۸

۴) زهد و فروتنی.. ۲۲۸

۳- علم سازی آموزه ها.. ۲۲۹

۱) قابل شناخت بودن طبیعت.. ۲۳۰

 1. اعتقاد به هستی وقابل فهم بودن آن.. ۲۳۰
 2. اعتقاد به آفرینش.. ۲۳۰
 3. غلبه نظره تایید آمیز نسبت به طبیعت.. ۲۳۱

۲) نقش مذهب پروتستان در علم جدید.. ۲۳۱

۴- اقتصادی.. ۲۳۲

۱) احترام به کار.. ۲۳۲

۲) کار یک وظیفه الهی (Berfur).. 233

۳) آموزهی تقدیر.. ۲۳۴

ب- باورها در انحطاط.. ۲۳۶

۱ – سیاسی و اجتماعی.. ۲۳۶

۱) جدایی دین از سیاست.. ۲۳۶

۲) کلیسا و استعمار.. ۲۳۸

 1. کلیسا پیش قراول استعمار.. ۲۳۸
 2. کمک مالی استکبار به کلیسا.. ۲۳۹

۳) نگاه سرسختانه به زن.. ۲۴۰

۴) سختگیری بی جا در طلاق.. ۲۴۱

۵) تحسین تجرد.. ۲۴۱

ب- احکام عملی.. ۲۴۲

۳- علمی.. ۲۴۳

عقاید کلیسا، عامل افو ل علم.. ۲۴۳

۱) الهی نمایاندن انجیل ها.. ۲۴۴

۲) جدایی دنیا و آخرت.. ۲۴۴

۳) تصویر غیر صحیح از خداوند.. ۲۴۵

۴) قرار دادن مسایل علمی و آموزه های فلسفی در ردیف اصول عقاید مذهبی.. ۲۴۵

۴- اقتصادی.. ۲۴۶

۱) قبح ثروت.. ۲۴۶

۲) قبح تجارت.. ۲۴۷

خاتمه: جمع بندی و نتیجه گیری. ۲۴۸

مقدمه

متاسفانه انسان امروز، تمام آمال و آرزوهایش را در چیزی می بیند که از دستگاه های تبلیغاتی غرب، برایش پردازش می شود. رسانه های گستردۀ غرب، حصارهای افکار تمام مردم روی زمین را به تسخیر خود درآورده و می خواهد با ترویج انسان پرستی غربی، از انسانیت، همانند ماشینی برای رسیدن به افکارش بهره برداری کند.

گر چه تاریخ مغرب زمین بیانگر تمدنی که کاملا متاثر از مسیحیت و آموزه های آن باشد نیست؛ ولی با آغاز گرایشات فکری و علمی نوین مغرب زمین، همان پیروان راستین مسیحیت هم، دچار سردرگمی و تحول فکری فراوان گشت؛ چنان که مروجین دین مسیحیت در مقابل این هجوم علم و پیشرفت ظاهری که با مضامین دینی سازگاری نداشت

پایان نامه بازدید : 9 جمعه 4 آبان 1397 زمان : 18:44
امتیاز :
نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

عنوان : بررسی و اولویت بندی روشهای تبلیغاتی موثر در جذب گردشگران خارجی به ایران

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

۱ـ۱ بیان مسأله:

با رشد بیش از پیش شهرنشینی و زندگی ماشینی، برای گریز از زندگی مدرن و یافتن زمان فراغت انسان بر آن شد تا سفر را به عنوان امری واقع تجربه کند. در این میان پیشرفت چشمگیر صنعت حمل و نقل و ارتباطات امر سفر را در چارچوب وسیله‌ی نقلیه‌ی ایمن و شبکه‌ی راه‌های وسیع و گسترده آسان نمود.

بدین ترتیب صنعتی شدن جوامع همراه با افزایش درآمد مردم از یک سو و مهیا شدن اوقات فراغت برای تجدید نیرو وگسترش نوآوری‌های تکنولوژیکی از سوی دیگر زمینه را برای سفر به نقاط دور و نزدیک با هدف استفاده مطلوب از زمان فراغت، کنجکاوی در مورد طبیعت،شناخت فرهنگ و تاریخ ملت‌ها فراهم آورد. در نتیجه گردشگری به طور گسترده بر بستری از فن آوری های ارتباطی شکل گرفت.

صنعت گردشگری در پنجاه سال گذشته رشد روزافزون و مستمری داشته است. اکنون نیز شتابان به سمت آینده در حرکت است.این جابجایی عظیم گردشگران بر روی کره‌ی زمین یکی از منابع مهم درآمدی جهان به حساب می‌آید همچنین به عنوان گسترده‌ترین صنعت خدماتی جهان حائز جایگاه ویژه‌ای است؛ این صنعت با تأسیس امکانات و زیرساختهای ویژه فرصت‌های شغلی بیشماری را برای کشور میزبان بوجود می‌آورد.

بدین ترتیب گردشگری که در ابتدا بعنوان یک پدیده‌ی فرهنگی- اجتماعی مطرح شده بود کم‌کم بعنوان عاملی مهم در رشد و توسعه‌ی اقتصادی شناخته شد. صلح، امنیت، دموکراسی، آزادی وپیشرفت‌های فرهنگی اجتماعی نیز از دیگر پیامدهای مثبت این صنعت عظیم به شمار می‌آیند.

وجود این همه آثار و منافع موجب شد تا گردشگری مورد توجه بسیاری از کشورها قرار گرفته، با برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری های کلان سود سرشاری را نصیب خود نمایند و برای کسب عواید بیشتر در رقابتی تنگاتنگ با یکدیگر قرار گیرند. اسپانیا، آمریکا، فرانسه، چین وایتالیا از کشورهای صاحب نام در این صنعت هستند.

((جهانگردی پدیده‌ای است چند بعدی که عوامل مختلفی چون شرایط عمومی کشور، ثبات اقتصادی و اجتماعی، امنیت داخلی، تقویت و گسترش زمینه های مختلف خدماتی از قبیل سیستم حمل و نقل، توسعه‌ی هتل‌ها، مراکز تفریحی و... در موفقیت آن سهم بسزایی دارند.)) (رستمی،۱۳۸۸)

اما در کنار این عوامل، بازاریابی و تبلیغات از شاخص‌های اصلی و مهم در رشد و گسترش گردشگری هستند.تبلیغات یکی از شیوه‌های مهم و مؤثر در اطلاع رسانی می‌باشد و میلیون‌ها نفر را به خود جذب کرده است. در تحولات عمومی جهان، در همه‌ی امور جاری فعالیت‌های بشری و در تمام تار و پود زندگی انسان رخنه کرده است. نه تنها معرفی کالاها و خدمات بلکه رقابت‌های تجاری نیز بدون تبلیغات مؤثر و گسترده میسر نیست.

در واقع تبلیغات ابزار مهمی برای ارتباط با بازار و جامعه و نفوذ در دل و فکر مخاطبان به منظور تأثیرگذاری و تغییردر تصمیم و رفتار آنان است. تبلیغ وسیله‌ای است برای تأثیر و تغییر. تغییری که تبلیغ ایجاد می‌کند، تغییر در نگرش، بینش، دانش، روش و رفتارهای انواع مخاطبان است. (روستا، ۱۳۸۸) ارقام سرسام آوری که در این زمینه هزینه می‌شود، به واقع اعجاب‌انگیز است و نشانه‌ی اهمیت اقتصادی این امر می‌باشد.

ضرورت وجود تبلیغات در صنعت گردشگری نیز همچون دیگر صنایع به خوبی احساس می‌شود. تبلیغات مستقیم و غیرمستقیم به عنوان بخش عمده‌ای از فرایند ارتباطات جهانی نقش اساسی در ایجاد شناخت و گسترش جهانگردی در میان ملت‌ها ایفا خواهد کرد.

تبلیغات با استفاده از ابزار مناسب انگیزه‌ی انسان برای سفرو تغییر در محیط زندگی را فراهم می‌آورد. تبلیغات زمینه‌ی شناخت و اطلاع‌رسانی کمی و کیفی گردشگران از مقاصد گردشگری، جاذبه‌ها و خصوصیات ملل مختلف، خدمات موجود و ترغیب به مسافرت را برای گردشگران فراهم می‌سازد.(رستمی،۱۳۸۸ )

رادیو، تلویزیون، روزنامه، مجله، تبلیغات محیطی، اینترنت، شبکه‌های ماهواره‌ای و... از جمله رسانه‌ها و ابزار مهم تبلیغاتی محسوب می‌شوند اما در این میان ظهور و گسترش شبکه‌های تلویزیونی ـ ماهواره‌ای و اطلاع‌رسانی جهانی همچون اینترنت تأثیر شگرفی بر گردشگری گذاشته است این تکنولوژی ها مردم را قادر ساختند تا به شکلی مستقیم، بی‌واسطه و سریع با آداب و رسوم، سنت‌ها، شرایط اجتماعی و خدمات موجود در کشورهای دیگر آشنا شوند.

ایران به علت برخورداری از شرایط متنوع آب و هوایی، تاریخ و تمدن کهن، آثار باستانی، چشم‌اندازهای زیبا، هنر اصیل و صدها امتیاز فرهنگی و... طبق اعلام سازمان یونسکو جزء یکی از ده کشور اول جهان از نظر ظرفیت‌های گردشگری به شمار می‌رود. با این حال کشور ما هنوز نتوانسته جایگاه مناسبی را در صنعت گردشگری بین‌المللی از آن خود کند براستی چه عواملی موجب شده تا ایران نتواند آنگونه که شایسته است در عرصه‌ی توریسم بین‌المللی بدرخشد؟

نتایج حاصل از تجارب کشورهای صاحب‌نام در این صنعت نشان می دهد که یکی از عوامل اساسی رکود گردشگری در ایران عدم اطلاع‌رسانی و تبلیغات مناسب در عرصه‌ی بین‌المللی است. فقدان تبلیغات مناسب موجب شده تا کشور ایران علیرغم دارا بودن توانمندی‌های بسیار برای جهانیان ناشناخته بماند. از این روی دغدغه‌ی پژوهشگر بر این است تا به بررسی تأثیر تبلیغات در جذب گردشگران خارجی به ایران بپردازد و شیوه‌ها و ابزار مناسب در این زمینه را شناسایی نماید. امید است نتایج حاصل از این پژوهش موجب ایجاد تحول، رشد و شکوفایی صنعت گردشگری و در نتیجه توسعه‌ی اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کشور عزیزمان ایران گردد.

۱-۲ اهمیت موضوع:

صنعت گردشگری در هزاره‌ی سوم یکی از بزرگ‌ترین فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دنیا به شمار می‌رود. این صنعت در شش دهه‌ی گذشته رشدی مداوم و متنوع را تجربه کرده تا به یکی از پردرآمدترین و بزرگ‌ترین بخش‌های اقتصادی در حال رشد در جهان تبدیل شده است همچنین به عنوان صنعت بدون دودتوجه بسیاری از کشورها را به خود جلب کرده است. گردشگری بین‌المللی بخشی از صنعت گردشگری است که مربوط به تجارت‌ها، خدمات و درآمدهای حاصل از گردشگرانی است که از کشورهای دیگر خارج از محل اقامت خود بازدید می‌کنند. خاستگاه اصلی گردشگری، کشورهای صنعتی پیشرفته می‌باشد به طوری که بیشترین تعداد گردشگران بین‌المللی و درآمد ایجاد شده مربوط به هفت کشور بزرگ صنعتی دنیا می‌باشد.

«برطبق آمار سازمان جهانی گردشگری[۱] کل گردشگران دنیا در سال ۱۹۵۰ میلادی بیست و پنج میلیون نفر و در سال ۲۰۱۳ میلادی حدود یک میلیاردو دویست میلیون نفر برآورد شده است همچنین درآمدهای حاصل از گردشگری در سال ۱۹۸۰ بالغ بر صد و پنج میلیارد دلار بوده که این رقم در سال ۲۰۱۳ میلادی به یکهزار و دویست وپنجاه میلیارد دلار آمریکا رسیده است.

گردشگری امروزه یکی از عمده‌ترین دسته‌های تجارت بین‌المللی می‌باشد. مجموع درآمد حاصل از صادرات گردشگری بین‌المللی با احتساب مسافران گذری در سال ۲۰۱۳، بالغ بر ۴/۱ تریلیون دلار آمریکا بوده است ؛ یعنی حدود سه میلیارد دلار آمریکا در هر روز. صادرات گردشگری ۳۰ درصد از صادرات خدمات تجاری و ۶ درصد از کل صادرات کالاها و خدمات را به خود اختصاص داده است. در بعد جهانی صنعت گردشگری بعد از صنایع سوخت، مواد شیمیایی و محصولات خودروسازی رتبه‌ی چهارم رابه خود اختصاص داده است.») گزارش هایلایت ۲۰۱۳ سازمان جهانی گردشگری (این اعداد و ارقام نشان ‌دهنده ی اهمیت فراوان اقتصادی و اجتماعی بزرگ‌ترین جابجایی بشری است.در حقیقت گردشگری کلید توسعه ی اقتصادی در قلمرو ملی وبین المللی است. کسب ارز خارجی،افزایش تولید ناخالص ملی، ایجادفرصت های شغلی بسیاروکمک به سرعت گردش پول از عواید اقتصادی این صنعت می باشد هچنین زمانی که سود فعالیت های دیگر بخش های اقتصادی در حال کاهش باشد،گردشگری جایگزین مناسبی برای آنها و راهبردی برای توسعه است.

این پدیده در کشورهای در حال توسعه یا کمتر توسعه یافته نیز که غالباً متکی به اقتصاد تک محصولی هستند از اهمیت خاصی برخوردار است چرا که روند توسعه‌ی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی این کشورها را تسهیل نموده، موجبات اشتغالزایی و افزایش درآمد مردم، کاهش فقر و افزایش رفاه اجتماعی را برای مردم فراهم می آورد. این صنعت از لحاظ فرهنگی نیز حائز اهمیت است. گردشگری آسان‌ترین و مؤثرترین راه برای گفتگوی فرهنگ‌ها است و نیز بعنوان عاملی مهم برای ایجاد تفاهم میان ملت‌ها و گسترش صلح و امنیت بین‌المللی به شمار می‌رود. افزایش سطح دانش، فرهنگ و آگاهی مردم کشور میزبان نیز از دیگر آثار مثبت گردشگری است.

درآمد سرشار حاصل از آن به همراه عواید بی شماردیگر این صنعت بسیاری از کشورهای جهان را برآن داشته تا باتوجه به توانمندی‌های بالقوه و بالفعل خود سعی نمایند از این فعالیت بین‌المللی بهره‌ی هرچه بیشتری ببرند و در صحنه‌ی ژئوپولیتیک سرمایه بایکدیگربه جدال مسالمت‌آمیز بپردازند لذا با سرمایه‌گذاری‌های کلان، برنامه‌ریزی‌های بلندمدت، برقراری روابط با همه‌ی کشورها و ایجاد زیرساخت‌ها ی مناسب سعی می‌کنند تا جریان سرمایه را به سوی خود هدایت نمایند و مقام بالاتری در این ماراتن همگانی بدست آورند.

اما در این میان ایران علیرغم استعداد والایی که در زمینه‌ی جاذبه‌های گردشگری دارد، سهم بسیار ناچیزی از درآمد گردشگری جهانی را به خود اختصاص داده است.

توجه به صنعت گردشگری برای کشوری چون ایران از چند نقطه نظر حائز اهمیت است:

۱- ایران از جمله کشورهایی است که با اقتصاد تک محصولی به درآمدهای حاصل از صادرات نفت خام اتکاء شدیدی داشته و دارد. این شرایط باعث شده تا با تغییر قیمت نفت جهانی سایر متغیرهای کلان اقتصادی نیز دچار نوسانات شدیدی بشود اما برای رهایی از وابستگی و تنوع بخشی به اقتصاد ملی گردشگری می‌تواند یک فعالیت اقتصادی جایگزین و پرسود باشد.

۲- این ثروت خدادادی (نفت) همچون دیگر منابع کم‌کم روبه پایان است چندی دیگر برنامه سازان اقتصادی کشورهای تک محصولی ادامه‌ی روند فعلی اقتصاد منهای نفت را به صورت تحمیلی خواهند پذیرفت .کشور ما ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست بنابراین باید بدنبال منابع مالی دیگری برای رسیدن به توسعه اقتصادی باشیم.

۳- باتوجه به جوان بودن جمعیت کشور ما و نرخ بالای بیکاری (بخصوص قشر تحصیلکرده) اقتصاد ایران به شدت نیازمند ایجاد فرصت‌های جدید شغلی است که صنعت گردشگری این امکان را به خوبی فراهم می‌کند.

۴- صنعت و کشاورزی به عنوان دو عامل مهم تأمین کننده‌ی اقتصاد کشورها همیشه مورد توجه قرار دارند و کشورهای صنعتی همواره از این دو بازوی اقتصادی بهره‌های فراوان برده‌اند اما هرکدام از این صنایع محاسن و معایبی را به دنبال دارد. در دنیای رقابتی آینده کشوری موفقتر خواهد بود که بتواند از صنعتی با کمترین درجه‌ی معایب و بالاترین درجه‌ی محاسن برای رشد همه جانبه‌ی کشور خود استفاده کند. گردشگری به عنوان صنعتی با معایب کمتر و محسنات بیشمار، توجه بسیاری از کشورها را برای توسعه‌ی اقتصادی به خود جلب کرده است.

۵-کشور ایران بعنوان سرچشمه‌ی تمدن و غنای فرهنگی در این صنعت نقش کمرنگی را در سطح جهان داراست که متأسفانه با ایجاد تصویر غلط در ذهن جهانیان چهره واقعی کشور ایران با این همه غنای فرهنگی مخدوش شده است. در اینجا با توسل به صنعت گردشگری و جذب گردشگر می‌توان میراث فرهنگی، اجتماعی و هنری کشور را به جهانیان معرفی کرد.

۶- گسترش این صنعت در ایران می‌تواند بار مالی عظیمی که بر دوش دولت می‌باشد را کاسته و برای مردم مناطق توریستی ایجاد درآمد کرده موجب رشد و فعالیت واحدهای خدماتی مانند مراکز اقامتی، رستوران‌ها، مراکز تفریحی شده و در نتیجه‌ی دریافت عوارض یا مالیات‌هاو عواید مراکزی مانند موزه‌ها، تفریحگاه‌ها و سایر محل‌ها منجر به افزایش درآمد عمومی دولت می گردد.

برای دستیابی به اهداف توسعه توجه به گردشگری ضروری است. دو عامل بازاریابی و تبلیغات نیز در رشد گردشگری نقش کلیدی و اساسی رادارا هستند. ارتباط میان تبلیغات و گردشگری ارتباطی ناگسستنی و پیچیده است تبلیغات موجب گسترش و ارتقاء سطح کمی و کیفی گردشگری می‌شود.

پر واضح است که ایران نیز برای اینکه از عواید سرشار گردشگری بی‌نصیب نماند باید به تبلیغ فراملی توانمندی‌های بالقوه و بالفعل خود بپردازد.

جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی، طبیعت متنوع، امکانات رفاهی، تسهیلات حمل و نقل، غذاها و رستوران‌ها مهم‌ترین زمینه‌های این نوع تبلیغات هستند.

امروزه با گسترش روزافزون ارتباطات رسانه‌ای می‌توان از رسانه‌ها بخصوص رسانه‌های نوین در ابعاد گسترده برای توسعه‌ی صنعت گردشگری یاری جست. رسانه‌ها باتوجه به قدرت، اهمیت و توان خود به معرفی، شناسایی و ترغیب گردشگران برای سفر به مناطق خاص می‌پردازند.

لازمه اثرگذاری تبلیغات جهانی گردشگری آشنایی با ملل مختلف، فرهنگ، ارزشهاوباورها، اعتقادات، قوانین اخلاقی و رفتاری آنان است نیز برای دستیابی به اهداف توسعه گردشگری فراملی لازم است تا تبلیغات در زمینه‌ی گردشگری به شکلی علمی و حرفه ای نهادینه شود.

۱-۳ ضرورت تحقیق:

« نگاهی به تاریخ گسترش جهانگردی در قرن بیستم نشان می‌دهد که پس از جنگ جهانی دوم جهانگردی به ویژه در اروپا از رشد صعودی و مداوم برخوردار شده است. از دید اقتصاددانان این رشد و تداوم که از مسافرت و انتقال بخشی از قدرت خرید مردم کشورهای مختلف به یکدیگر و به ویژه انتقال قدرت خرید از کشورهای مرفه به کشورهای فقیرتر ناشی می‌شود، به عنوان منبعی برای درآمد پدیدار شده است که می‌توان از آن به سود اقتصاد ملی کشورهای میزبان بهره گرفت. براساس این دیدگاه گسترش صنعت گردشگری در هر کشور بخشی از گسترش ظرفیت‌های اقتصادی و افزایش کمی و کیفی موقعیت‌های شغلی و صنعتی است. بنابراین سهم آن را در توسعه‌ی ملی نمی‌توان نادیده انگاشت. این صنعت توان آن را دارد که همواره با جلب جهانگردان بدون نیاز اساسی اولیه به سرمایه‌گذاری‌های کلان درآمد ایجاد کند و سودآور باشد.» (رستمی، ۱۳۸۸)

درآمدهای ناشی از آن در بسیاری از کشورها به ویژه کشورهایی که متکی به اقتصاد تک محصولی هستند مانند ایران نقطه‌ی امیدی برای بهبود وضعیت ارزی، افزایش درآمد و ایجاد زمینه‌های مختلف اشتغال به شمار می‌رود.

با عنایت به این موارد در سال‌های اخیر بسیاری از کشورها از جمله اسپانیا، ترکیه، چین، اندونزی، مالزی و تونس با استفاده مناسب از صنعت گردشگری، توانسته‌اند موقعیت اقتصادی خود را بهبود بخشند و در پرتو تحقیقات و رفع کاستی‌ها فرایند توسعه را تسهیل کنند.

برای کشور ایران که پس از پشت سرگذاشتن جنگ تحمیلی هشت ساله و با توجه به زیان‌های بیشمار اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی حاصل از آن گام‌هایی در راه توسعه‌ی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه در قالب برنامه‌های اقتصادی پنج ساله برداشته است، توجه به صنعت گردشگری برای رسیدن به اهداف توسعه ضروری است چرا که گردشگری یکی از زمینه‌های توسعه‌ی اقتصادی کشور می‌باشد. توجه به این بخش از فرایند توسعه و تأثیر درآمدهای صنعت جهانگردی و نیز افزایش ظرفیت‌های اقتصادی و اشتغال منجر به توسعه‌ای می‌شود که ما امروزه به دنبال آن هستیم.

«تاریخ گردشگری ایران نشان می دهد که بعد از انقلاب تا سال ۱۳۷۰، این صنعت در کشور ما با نوعی رکود مواجه بوده است اما به تدریج بر تعداد گردشگران خارجی افزوده شد.»( جهانگردی و توسعه، مرکز تحقیقات و مطالعات سیاحتی وزارت ارشاد،۱۸۶)

از آن سال تاکنون گردشگری در ایران با افت و خیزهایی همراه بود به طوریکه هنوز هم ایران نتوانسته موجودیت خود را در عرصه‌ی گردشگری بین المللی به نحو شایسته‌ای اعلام نماید. عوامل متعددی در این زمینه مؤثر هستندمانند: مخدوش سازی چهره‌ی انقلاب و ایران در خارج از کشور، عدم انطباق جهانگردان برخی کشورها با فرهنگ اسلامی‌ما، کمبود امکانات مالی برای توسعه و تجهیز تأسیسات مورد نیاز گردشگری، عدم تبلیغات و اطلاع رسانی مناسب در خارج از کشور و... اما در این میان بازاریابی، تبلیغات و اطلاع‌رسانی از ضروریات گردشگری است و این ضرورت از آنجا ناشی می‌شود که امروزه تبلیغات در جهان حرف اول را می‌زند. هیچیک از مؤسسات و سازمان‌های تولیدی و خدماتی در جهان حتی با برخورداری از مزیت‌های نسبی بسیار نمی‌توانند در عرصه‌ی تجارت جهانی به موفقیت‌های در خور دست یابند مگر با تبلیغات مناسب. تبلیغات نوعی سرمایه‌گذاری است که اگر به خوبی تهیه و اجرا شود دستاوردهای ارزشمندی به همراه خواهد داشت. تحولات و تغییرات مستمر در بازارهای جهانی گردشگری نشان می‌دهد کشورهایی در این بازار ارتقاء می‌یابند که از هرگونه فرصتی برای تبلغیات مناسب، علمی و اثرگذار استفاده نموده و توانائی‌های خود را به گوش جهانیان برسانند در غیر این صورت جایگاه خود را به تدریج از دست می‌دهند و محکوم به انزوای اقتصادی ـ اجتماعی می‌شوند.

باتوجه به مواردی که ذکر شد لزوم تبلیغات در زمینه‌ی گردشگری باتوجه به زمینه‌های موضوعی آن از جمله خدمات حمل و نقل، خدمات رفاهی، صنایع دستی و هنری، نقاط دیدنی و باستانی و... برای کشور ما بیش از پیش احساس می‌شودزیرا تبلیغات گردشگری علاوه بر این که در زمینه شناخت و ارایه اطلاعات به گردشگران یاری می‌رساند، مستقیماً در مخاطبان خارجی ایجاد انگیزه می‌کند که این خود منجر به جذب گردشگر می‌شود. همچنین در زمینه معرفی ایران به عنوان کشوری با فرهنگ، امن و صلح دوست که داعیه ی گفتگوی تمدن ها را دارد بسیار حائز اهمیت است.

اکنون زمان درست اندیشیدن و خوب گام برداشتن است. برای ایجاد تحول در صنعت توریسم کشور انجام تحقیقات در زمینه‌های مختلف گردشگری از ضروریات است. یکی از این زمینه‌ها پژوهش در مورد نقش و تأثیر تبلیغات در جذب گردشگران خارجی به ایران است.

یافته‌های حاصل از این پژوهش می‌تواند با ارائه‌ی تصویری روشن از گردشگری در ایران به معرفی شیوه‌ها و ابزار مناسب جهت شناخت هرچه بهتر ایران و جاذبه‌های بی‌نظیر آن، ایجاد نگرش مثبت در گردشگران نسبت به کشور و مردم ایران، امکانات و مسائل رفاهی ـ امنیتی و بازاریابی مناسب بپردازد. نتایج حاصل از این پژوهش قطعاً دولت را در سیاستگذاری و برنامه‌ریزی‌های کلان اقتصادی و در نتیجه دستیابی به اهداف توسعه‌ی گردشگری که همانا افزایش گردشگر و سودآوری سرشار حاصل از آن است یاری می رساند. سازمان میراث فرهنگی و گردشگری که متولی اصلی امر گردشگری در ایران است از طریق نتایج این پژوهش می‌تواند به نقاط قوت و ضعف تبلیغات در گردشگری آگاه شود و با شناخت درست و پی‌بردن به اهمیت تبلیغات در این امر از شیوه‌ها و ابزار مناسب در جهت اطلاع‌رسانی و بازاریابی در سطح جهانی بپردازد.

همچنین وزارت امور خارجه به عنوان دروازه‌بان صنعت توریسم در خارج از کشور، با بهره گیری از این یافته‌ها می‌تواند با شیوه‌ی مناسبی به معرفی توانائی‌های ایران به عنوان کشوری امن و صلح جو بپردازد که این خود زمینه جذب گردشگر خارجی را فراهم می نماید.

بخش خصوصی چون مراکز تفریحی و اقامتی گردشگری، هتل‌ها، موزه‌ها، آژانش‌های مسافرتی، شرکت‌های حمل و نقل و... که در ارتباط با این صنعت هستند می‌توانند بازاریابی و تبلیغات خود را منطبق با یافته‌های حاصل از این پژوهش نمایندودر نتیجه به افزایش بازدهی در کار خود دست یابند.

در یک نگاه کلی می‌توان گفت پژوهش حاضر به عنوان یک تحقیق کاربردی می‌تواند تأثیرات مثبتی در جذب گردشگر خارجی به ایران، توسعه‌ی صنعت گردشگری و در نتیجه رشد و توسعه ی اقتصادی کشور داشته باشد.

۱.U.N.W.T.O

تعداد صفحه : ۲۱۳

قیمت : ۱۴۷۰۰ تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت : serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

*** *** ***

پایان نامه بازدید : 12 جمعه 4 آبان 1397 زمان : 18:43
امتیاز :
نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

دانلود متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته روانشناسی

گرایش : تربیتی

عنوان : بررسی رابطه بین جهت گیری مذهبی و سلامت روان با کیفیت زندگی وعملکرد تحصیلی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس

دانشگاه آزاد اسلامی

پردیس علوم و تحقیقات هرمزگان

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته روانشناسی(M.A)

گرایش تربیتی

موضوع :

بررسی رابطه بین جهت گیری مذهبی و سلامت روان با کیفیت زندگی وعملکرد تحصیلی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس

استاد راهنما:

دکترسیدعبدالوهاب سماوی

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

فهرست مطالب:

-۱. مقدمه ......................................................................................................... ...........................۳

۱-۲. بیان مسأله ............................................................................................... ...........................۵

۱-۳. اهمیت و ضرورت تحقیق........................................................................... ...........................۷

۱-۴. اهداف تحقیق............................................................................................ .........................۱۰

۱-۵.سوالات تحقیق........................................................................................... .........................۱۰

۱-۶. فرضیه‏ های تحقیق ................................................................................... .........................۱۱

۱-۷.متغیرهای تحقیق.......................................................................................... .........................۱۱

۱-۸.تعاریف مفهومی و عملیاتی متغیرها.............................................................. .........................۱۱

۱-۸-۱-۱. جهت گیری مذهبی .......................................................................... .........................۱۱

۱-۸-۱-۲. سلامت روانی................................................................................... .........................۱۱

۱-۸-۱-۳.کیفیت زندگی.................................................................................... .........................۱۲

۱-۸-۱-۴.عملکرد تحصیلی................................................................................ .........................۱۲

فصل دوم: مبانی نظری و پیشینه پژوهشی

۱-۲. مقدمه........................................................................................................ .........................۱۴

۲-۲. بررسی نظریه های جهت گیری مذهبی........................................................ .........................۱۴

۲-۲-۱. اعتقادات مذهبی و سلامت روانی.......................................................... .........................۱۵

۲-۲-۲. مطالعات انجام شده در ایران ............................................................... .........................۲۷

۲-۳. بررسی نظریه های سلامت روان................................................................. .........................۳۳

۲-۳-۱. مفهوم بهنجاری و نابهنجاری ................................................................. .........................۳۶

۲-۳-۲. وضعیت سلامت روان........................................................................... .........................۳۷

۲-۳-۳.معیار سلامت روانی...............................................................................................................۳۷

۲-۳-۴.بهداشت روانی از دیدگاههای مختلف...................................................................................۳۸

۲-۳-۴-۱.بهداشت روانی از دیدگاه روانکاوان..................................................................................۳۸

۲-۳-۴-۲. بهداشت روانی از دیدگاه رفتارگرایان .............................................................................۳۹

۲-۳-۴-۳.بهداشت روانی از دیدگاه شناخت گرایان..........................................................................۴۰

۲-۳-۴-۴. بهداشت روانی از دیدگاه گشتالتیون.................................................................................۴۱

۲-۳-۴-۵.بهداشت روانی از دیدگاه انسان گرایان..............................................................................۴۱

۲-۳-۵. اجزاء ارتقاء سلامت روان ...................................................................................................۴۲

۲-۳-۵-۱.کنارآمدن........................................................................................... .........................۴۳

۲-۳-۵-۲.مدیریت تنش و استرس...................................................................... .........................۴۳

۲-۳-۵-۳.خودپنداره و هویت...........................................................................................................۴۵

۲-۳-۵-۴.عزت نفس........................................................................................................................۴۶

۲-۳-۵-۵.رشد خود..........................................................................................................................۴۷

۲-۳-۵-۶.استقلال.............................................................................................................................۴۹

۲-۳-۶.راهبردهای بهداشت روان از دیدگاه اسلام.............................................................................۵۰

۲-۴.کیفیت زندگی............................................................................................................................۵۴

۲-۴-۱.تاریخچه کیفیت زندگی.........................................................................................................۵۴

۲-۴-۲.تعریف کیفیت زندگی............................................................................................................۵۶

۲-۴-۳.اندازه گیری کیفیت زندگی....................................................................................................۵۸

۲-۴-۴.ابعاد کیفیت زندگی...............................................................................................................۵۹

۲-۴-۵.مبانی نظری کیفیت زندگی.....................................................................................................۶۰

۲-۴-۶.مولفه های کیفیت زندگی......................................................................................................۶۲

۲-۴-۷.سه اصل کیفیت زندگی.........................................................................................................۶۳

۲-۴-۷-۱.چندبعدی بودن.................................................................................................................۶۳

۲-۴-۷-۲.ذهنی بودن........................................................................................................................۶۴

۲-۴-۷-۳.پویا بودن..........................................................................................................................۶۴

۲-۴-۸..عوامل موثر بر کیفیت زندگی...............................................................................................۶۴

۲-۴-۹.مدل های کیفیت زندگی........................................................................................................۶۴

۲-۴-۹-۱.مدل فلس و پری...............................................................................................................۶۴

۲-۴-۹-۲.مدل لی و همکاران...........................................................................................................۶۵

۲-۵.عملکرد تحصیلی......................................................................................................................۶۸

۲-۵-۱.هدف....................................................................................................................................۶۹

۲-۵-۲.عزت نفس............................................................................................................................۷۰

۲-۵-۲-۱.عزت نفس و عملکرد تحصیلی..........................................................................................۷۰

۲-۵-۳.انگیزه....................................................................................................................................۷۴

۲-۵-۴.الگوهای انگیزش...................................................................................................................۷۶

فصل سوم: روش پژوهش

۳-۱.مقدمه .......................................................................................................................................۸۶

۳-۲.روش تحقیق..............................................................................................................................۸۶

۳-۳. جامعه و نمونه آماری................................................................................................................۸۷

۳-۴.ابزار تحقیق...............................................................................................................................۸۸.

۳-۴-۱. پرسشنامه جهت گیری مذهبی...............................................................................................۸۸

۳-۴-۲.پرسشنامه سلامت عمومی گلدبرگ و هلر................................................ .........................۸۹

۳-۴-۳.مقیاس کوتاه ارزیابی کیفیت زندگی سازمان بهداشت جهانی.................... .........................۹۲

۳-۵.روش اجرا.................................................................................................................................۹۴

۳-۶.روش های تجزیه و تحلیل داده ها............................................................... .........................۹۵

فصل چهارم :یافته های پژوهش

۴-۱. مقدمه ......................................................................................................................................۹۷

۴-۲. یافته های توصیفی....................................................................................................................۹۷

۴-۳. بررسی داده های جمعیت شناختی............................................................................................۹۸

۴-۴.یافته های استنباطی..................................................................................................................۱۰۰

فصل پنجم: بحث و نتیجه گیری

۵-۱.مقدمه......................................................................................................... .......................۱۰۴

۵-۲. نتیجه گیری................................................................................................ .......................۱۰۴

۵-۳. محدودیت های پژوهش............................................................................. .......................۱۰۶

۵-۴. پیشنهادهای پژوهش ..............................................................................................................۱۰۷

منابع ................................................................................................................. .......................۱۰۸

فهرست جدول ها

جدول ۱-۴- فراوانی و درصد دانشجویان به تفکیک جنسیت .............................................................۹۸

جدول ۲-۴ فراوانی و درصد دانشجویان به تفکیک تاهل.....................................................................۹۸

جدول ۳-۴ - فراوانی و درصد دانشجویان به تفکیک مذهب.............................................................۹۹

جدول۴-۴- میانگین و انحراف استاندارد متغیرهای پیش بین و ملاک .............................................. ۹۹

جدول ۵-۴.ماتریس همبستگی متغیرهای پیش بین و ملاک..............................................................۱۰۰

جدول ۶-۴. مقدار R، ۲R ، B، بتا و آزمون معنی داری در مدل اول مورد مطالعه..........................۱۰۱

جدول ۷-۴- مقدار R، ۲R ، B، بتا و آزمون معنی داری در مدل دوم مورد مطالعه..........................۱۰۲

چکیده

این مطالعه به منظور بررسی بررسی رابطه بین جهت گیری مذهبی و سلامت روان با کیفیت زندگی وعملکرد تحصیلی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس انجام شده است. این مطالعه از نوع توصیفی است. جهت گردآوری داده ها از پرسشنامه جهت گیری مذهبی آلپورت وراس[۱](،۱۹۵۰)، پرسشنامه سلامت عمومی گلدبرگ و هلر(GHQ)-فرم ۲۸ سوالی و فرم کوتاه پرسشنامه کیفیت زندگی- ۲۵سوالی سازمان بهداشت جهانی(WHOQOL-BREF)استفاده شد. جامعه ی آماری پژوهش حاضر، دربردارنده۲۹۵ نفر از دانشجویان رشته های پزشکی و دندانپزشکی مشغول به تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس ، در سال تحصیلی۹۳-۹۲، که درمهرماه سال تحصیلی ۹۲-۱۳۹۱و قبل از آن به تحصیل اشتغال داشته اند؛ می باشد. برای تحلیل داده ها در بخش استنباطی از روش آماری تحلیل رگرسیون چند متغیره استفاده شد.در مدل رگرسیون از آزمون F برای تعیین معنی داری مدل و از آزمون آماریT جهت تعیین معنی داری ضرایب بتا استفاده شد. تحلیلها حاکی از آن است که در این نمونه به طور متوسط میزان جهت گیری مذهبی در میان دانشجویان مورد مطالعه، برابر با ۵۶/۳۵بار در طول یک ماه گذشته بوده است. متغیرهای سلامت روان و جهت گیری مذهبی کسب شده ،بیشترین مقدار ضریب همبستگی را به صورت مثبت با کیفیت زندگی و متغیر جهت گیری مذهبی،کمترین مقدار ضریب همبستگی به صورت مثبت با متغیر عملکرد تحصیلی(متغیر ملاک) دارند.دیگر متغیرها دارای میزان همبستگی بین این دو مقدار، با متغیر ملاک هستند. مدل کلی مورد مطالعه، حدود۲۲ درصد از واریانس متغیر ملاک را تبیین می کند. نتایج این تحلیل نشان می دهد که جهت گیری مذهبی با مقدار بتای ۳۱۶/۰به طور مثبت و معنی دار و سلامت روان، با بتای۲۸۷/۰- به طور منفی و معنی دار کیفیت زندگی دانشجویان را تبیین می کنند. و از طرف دیگر با بررسی رابطه جهت گیری مذهبی و سلامت روان به عنوان متغیرهای پیش بین با عملکرد تحصیلی به عنوان متغیرملاک ، مشاهده شد که مدل مورد مطالعه، حدود ۴ درصد از واریانس متغیر ملاک را تبیین می کند. جهت گیری مذهبی با مقدار بتای۰۱۴/۰ به طور معنی داری عملکرد تحصیلی را تبیین نمی کند در حالی که سلامت روان با مقدار بتای ۱۹۰/۰- به طورمنفی و معنی دار عملکرد تحصیلی را تبیین می کنند.

-۱-مقدمه:

اهمیت معنویت و رشد معنوی انسان در چند دهه گذشته به صورتی روزافزون توجه روان‌شناسان و متخصصان بهداشت روانی را به خود جلب کرده است. پیشرفت علم روان‌شناسی از یک سو و ماهیت پویا و پیچیده جوامع نوین از سوی دیگر، باعث شده است که نیازهای معنوی بشر در برابر خواسته‌ها و نیازهای مادی قد علم کنند و اهمیت بیشتری بیابند. مردم جهان، امروزه بیش از پیش به معنویت و مسائل معنوی گرایش دارند و روان‌شناسان و روان‌پزشکان هم به طور روزافزون درمی‌یابند که در همه موارد برای درمان اختلالات روانی، استفاده از روش‌های متعارف کافی نیست. (شهیدی و شیرافکن، ۱۳۸۲) نیاز انسان به دین قدمتی به عمر تاریخ دارد؛ زیرا بشر از همان آغاز زندگی خود به حامی مقتدر و تکیه‌گاهی نیرومند احساس نیاز می‌کرده است. موضوع دین مورد بحث روان‌شناسان و محققان پیشگامی همچون جیمز (۱۹۲۹)، فروید(۱۹۰۷)، یونگ (۱۹۶۱ ـ ۱۸۷۵) و دیگران بوده است. همچنین مطالعات و نظریه‌پردازی در زمینه‌های مختلف مذهبی به گذشته‌های دور برمی‌گردد؛ ولی مطالعه مذهب از دیدگاه روان‌شناختی از حدود ۱۰۰ سال پیش آغاز گردیده است.(بهرامی احسان، ۱۳۸۳) اعتقاد بر این است که در ایمان به خدا، نیروی خارق‌العاده‌ای وجود دارد که نوعی قدرت معنوی به انسان متدین می‌بخشد و در تحمل سختی‌های زندگی او را کمک کرده و از نگرانی و اضطرابی که بسیاری از مردم در معرض ابتلای به آن هستند دور می‌سازد. ویلیام جیمز، یکی از پیشگامان طرح این واقعیت در روان‌شناسی، معتقد است: «ایمان بدون شک مؤثرترین درمان اضطراب است؛ ایمان نیرویی است که باید برای کمک به انسان در زندگی وجود داشته باشد. فقدان ایمان، زنگ خطری است که ناتوانی انسان را در برابر سختی‌های زندگی اعلام می‌دارد».

ایمان، انجام دستورات مذهبی، و حضور در مراسم‌های مذهبی از عواملی هستند که می‌توانند در درمان و پیش‌گیری از ابتلا به بیماری‌های روانی اعم از نوروزهای خفیف یا سایکوزهای شدید به کار رود (داویدیان، ۱۳۷۶). به نظر بنیامین راش «مذهب آن‌قدر برای پرورش سلامت روح اهمیت دارد که هوا برای تنفس» (به نقل از: جیمز، ۱۳۷۶). مذهب به انسان کمک می‌کند تا معنای حوادث زندگی، بخصوص حوادث دردناک و اضطراب‌انگیز را بفهمد. در دنیای کنونی که تبلیغ برخی از جوامع غربی و نیز دشمنان داخلی و خارجی در اثبات دین گریزی و جدایی دین از عرصه زندگی اجتماعی و سیاسی (پلورالیسم) مطرح شده است ،بیان تاثیر نگرش و جهت گیری مذهبی در پیشرفتهای اجتماعی که یکی از جنبه های آن تحصیل می باشد ،در استحکام گرایش مردم به دین و پیروی از فرامین الهی به خصوص با استعانت از فرامین دین مبین اسلام ،یاری کننده خواهد بودو اگر جامعه آماری دانشجویان که فرهیختگان جامعه می باشند ،به این سمت گرایش یابند خود می توانند پیامبرانی باشند برای تبلیغ و گرایش به سمت مذهب و پیروی از دستورات آن.دین به مؤمنان و معتقدان خود می‌آموزد که چگونه با مجموعه عظیم جهان که پیش از فرد شکل گرفته و قوانین خود را بر او تحمیل می‌کند سازگاری یابد. این سازگاری، دل‌گرمی و خرسندی مطبوعی را در روان فرد ایجاد می‌کند. برخلاف عقاید گذشته که دین را مانع پیشرفت عقل می‌شناختند و آن را مانع استواری اخلاق راستین می‌دانستند، اگر دستورات دین کامل اجرا شوند، هم اخلاق راستین ایجاد می‌شود و هم نظم اجتماعی و سیاسی شکل می‌گیرد (کاسیرز۲، ترجمه موفق،۱۳۷۰).

برخلاف چندین دهه قبل که انسان را موجودی سه بعدی متشکل از زیست، روان و اجتماع می‌دانستند، بعد چهارمی هم بدان اضافه نموده‌اند و آن بعد روحی و یا معنوی است (طهماسبی و کمانگیری، ۱۳۷۵). در حقیقت، ترکیب انسان، رفتار انسان، سلامت انسان، بیماری انسان و سایر افعال و حالاتی که بر انسان حادث می‌گردد ناشی از یک بعد خاص نیست، بلکه تمام ابعاد چهارگانه با ترکیب و تأثیر متقابل بر هم، حالاتی را بر انسان حکمفرما می‌نماید.

امروزه مفهوم کیفیت زندگی یک شاخص اساسی سلامت محسوب می شود. کیفیت زندگی و به تبع آن سلامت روانی جزء جدایی ناپذیردر افراد پویا است. بستر های فیزیکی و اجتماعی که افراد بویژه نوجوانان در آن زندگی می کنند بر تجربیات اجتماعی سلامت روانی رشد و سازگاری آنها تاثیر می گذارد.

کیفیت زندگی یکی از بنیادی ترین مفاهیم مطرح در روان شناسی مثبت نگر است.تغییر عقیده از اینکه فقط پیشرفت های علمی ،پزشکی و تکنولوژی می تواند زندگی را بهبود بخشد،به این باور که بهزیستی فردی ،خانوادگی ،اجتماعی و جامعه از ترکیب این پیشرفت ها به همراه ارزش ها و ادراکات فرد از بهزیستی و شرایط محیطی به وجود می آید،از منابع اولیه گرایش به کیفیت زندگی است(اسکالاک و همکاران[۲]،۲۰۰۲).

از طرف دیگر ،کیفیت زندگی نیروی قدرتمندی در راستای هدایت،حفظ و پیش برد سلامت و تندرستی در جوامع و فرهنگ های مختلف می باشد (تستا[۳] و سیمسون[۴]،۱۹۹۶).سازمان بهداشت جهانی چهار بعد سلامت جسمی،روانی،روابط اجتماعی و محیط زندگی را برای کیفیت زندگی در نظر گرفته است(رحیمی و خیر،۲۰۰۷).

سلامت روان شامل توانائی زندگی کردن همراه با شادی ، بهره وری و بدون وجود درد سراست .سلامت روان نیازی اساسی،برای بهبود کیفیت زندگی انسان،امری حیاتی است(سازمان جهانی بهداشت [۵]، ۲۰۰۱).سلامت روان با ویژگی های توانمند ساز درونی یا منافع درونی فرد،ارتباط دارد.

سلامت یا بهداشت روانی عنوانی است که دیدگاه ها و موضوعات مختلف مانند عدم وجود علائم ناتوان کننده ، یکپارچگی کارکردی روانشناختی ،سلوک مؤثر در زندگی شخصی و اجتماعی ، احساسات مرتبط با بهزیستی اخلاقی و معنوی و مانند آن را در بر می گیرد. سلامت روان یعنی هماهنگی بین ارزش ها ، علاقه

ها و نگرش ها در حوزه عمل افراد و درنتیجه برنامه ریزی واقع بینانه برای زندگی و تحقق هدفمند مفاهیم زندگی است . سلامت روان در قیاس با سلامت جسم نیست بلکه به دیدگاه و سطح روانشناختی ارتباطات فرد و محیط اشاره دارد . بخش مرکزی سلامت ، سلامت روان است ، زیرا تمام تعاملات مربوط به سلامتی به وسیله روان انجام می شود

تعداد صفحه : ۱۲۳

قیمت : ۱۴۷۰۰ تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت : serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

*** **** ***

پایان نامه بازدید : 6 جمعه 4 آبان 1397 زمان : 18:41
امتیاز :
نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته حسابداری

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد دامغان

دانشکده حسابداری

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد در رشته حسابداری

عنوان:

بررسی اثر بخشی سازمانی و ارزیابی مزایای جایگزینی حسابداری بر مبنای تعهدی به جای حسابداری بر مبنای نقدی ازنظر کاربران امورمالی در دانشگاه علوم پزشکی سمنان

بهار۱۳۹۴

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده و استاد راهنما در سایت درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده و استاد راهنما موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده:

هدف از این پژوهش، "بررسی اثر بخشی سازمانی و ارزیابی مزایای جایگزینی حسابداری بر مبنای تعهدی به جای حسابداری بر مبنای نقدی از نظر کاربران امورمالی در دانشگاه علوم پزشکی سمنان" می باشد. در راستای رسیدن به این هدف سوالاتی مطرح و متعاقب آن پنج فرضیه مطرح شد. روش پژوهش به کار گرفته شده توصیفی پیمایشی و از جهاتی کاربردی می باشد. جهت جمع آوری اطلاعات از پرسشنامه با ۲۵ سوال اصلی و طیف لیکرت استفاده شد که روایی آن توسط استاد محترم راهنما و اساتید محترم حسابداری دانشگاه تهران و اعضای دیوان محاسبات، تایید و پایایی آن با آلفای کرونباخ به مقدار۸۳/۰سنجیده شد که مطلوب می باشد جهت تجزیه و تحلیل داده ها از آمار توصیفی جهت جمعیت شناختی و آمار استنباطی جهت آزمون داده ها استفاده گردید. در آمار استنباطی جهت یافتن ارتباط معنی دار بین متغیرهای وابسته و مستقل از همبستگی پیرسون استفاده شد که نتایج آن برای هر متغیر به این شرح می باشد. بین بهای تمام شده و حسابداری تعهدی همبستگی به میزان۷۲۹/. بین بودجه ریزی عملیاتی و حسابداری تعهدی همبستگی به میزان۵۰۶/. بین پاسخگویی مدیران و حسابداری تعهدی همبستگی به میزان ۶۱۸/. بین تصمیم گیری بهینه و حسابداری تعهدی همبستگی به میزان۶۸۹/. و بین اثر بخشی سازمانی و حسابداری تعهدی همبستگی به میزان ۶۲۳/. است. همچنین برای تطابق توزیع نمونه ها از آزمون کولموگروف اسمیرنوف و برای مقایسه میانگین مولفه های پژوهش از آزمون T-TESTو برای مقایسه میانگین مولفه های پژوهش بر حسب رشته تحصیلی،تحصیلات،سمت شغلی و سابقه کار از آزمون آنالیز واریانس((ANOVA استفاده گردید که این امر با نرم افزارSPSS22صورت پذیرفت. نتایج به دست آمده حاکی از این است که اجرای حسابداری تعهدی و جایگزینی آن به جای حسابداری نقدی در دانشگاه علوم پزشکی سمنان باعث بهبود پاسخگویی مدیران، تصمیمات بهینه آنها و بودجه ریزی عملیاتی و اثر بخشی سازمانی و در نهایت تعیین بهای تمام شده خدمات و فعالیتها می شود.

واژگان کلیدی: حسابداری بر مبنای تعهدی، بهای تمام شده کالا و خدمات، تصمیم گیری بهینه، پاسخگویی بهینه، اثر بخشی سازمانی، بودجه ریزی عملیات

فهرست مطالب

عنوان صفحه

فصل اول: کلیات تحقیق 1

 • مقدمه.........................................................................................................................................................۲
 • بیان مسئله و علل گزینش موضوع پژوهش.......................................................................................۴
 • اهمیت پژوهش.........................................................................................................................................۸
 • اهداف پژوهش..........................................................................................................................................۹
 • فرضیه های پژوهش................................................................................................................................۱۰
 • متغیرهای پژوهش...................................................................................................................................۱۰
 • روش پژوهش............................................................................................................................................۱۱
 • جمع آوری داده ها و ابزار اندازه گیری...............................................................................................۱۱
 • قلمرو پژوهش...........................................................................................................................................۱۱

۱-۱۰-تعریف واژه ها و اصطلاحات بکار رفته در پژوهش.............................................................................۱۲

۱-۱۰-۱- حسابداری نقدی................................................................................................................................۱۲

۱-۱۰-۲- پاسخگویی مدیران............................................................................................................................۱۲

۱-۱۰-۳- بودجه ریزی عملیاتی.......................................................................................................................۱۳

۱-۱۰-۴- بهای تمام شده خدمات و فعالیتها................................................................................................۱۴

۱-۱۰-۵- تصمیم گیری بهینه..........................................................................................................................۱۴

۱-۱۰-۶- حسابداری تعهدی کامل..................................................................................................................۱۴

۱-۱۰-۷- اثر بخشی سازمانی.............................................................................................................................۱۵

فصل دوم :ادبیات تحقیق.......................................................................................................................................۱۶

۲-۱- مقدمه..............................................................................................................................................................۱۷

۲-۲- بخش اول: حسابداری تعهدی به عنوان حسابداری برتر...................................................................۱۸

۲-۲-۱- مفاهیم حسابداری تعهدی...................................................................................................................۱۸

۲-۲-۲-تاریخچه حسابداری تعهدی..................................................................................................................۱۸

۲-۲-۳-مفهوم حسابداری نقدی..........................................................................................................................۲۲

۲-۲-۳-۱-ایرادات و نارسایی های روش نقدی................................................................................................۲۲

۲-۲-۴-مزایای حسابداری تعهدی.....................................................................................................................۲۳

۲-۲-۵- ارجحیت های روش حسابداری تعهدی بر روش حسابداری نقدی.............................................۲۴

۲-۳- بخش دوم: مسئولیت پاسخگویی............................................................................................................۲۵

۲-۳-۱- مفاهیم مسئولیت پاسخگویی.............................................................................................................۲۵

۲-۳-۲- سطوح مسئولیت پاسخگویی...............................................................................................................۲۷

۲-۳-۳-رابطه حسابداری تعهدی با مسئولیت پاسخگویی...........................................................................۲۸

۲-۳-۴-مبانی گزارشگری مالی دولت و مسئولیت پاسخگویی.....................................................................۳۰

۲-۳-۵- معیار اندازه گیری و مسئولیت پاسخگویی.......................................................................................۳۰

۲-۴-بخش سوم: بودجه و بودجه ریزی عملیاتی............................................................................................۳۴

۲-۴-۱- مفاهیم بودجه ریزی عملیاتی....................................................................................................................۳۴

۲-۴-۲- تاریخچه بودجه ریزی عملیاتی ................................................................................................................۳۴

۲-۴-۳-اهداف بودجه ریزی عملیاتی ......................................................................................................................۳۶

۲-۴-۴-مزایای بودجه ریزی عملیاتی.....................................................................................................................۴۱

2-4-5-رابطه حسابداری تعهدی و بودجه ریزی عملیاتی..................................................................................۴۲

۲-۴-۵-۱-ناسازه ها و تضادها..................................................................................................................................۴۴

۲-۵- بخش چهارم: هزینه یابی بر مبنای فعالیت.................................................................................................۴۵

۲-۵-۱- مفاهیم هزینه یابی بر مبنای فعالیت......................................................................................................۴۶

۲-۵-۲-تاریخچه هزینه یابی بر مبنای فعالیت.....................................................................................................۴۶

۲-۵-۳- اهداف روش هزینه یابی بر مبنای فعالیت.............................................................................................۴۸

۲-۵-۴-فرایند روش هزینه یابی بر مبنای فعالیت..............................................................................................۴۹

۲-۵-۵- ضرورت استفاده از هزینه یابی بر مبنای فعالیت................................................................................۵۰

۲-۵-۶- مراحل هزینه یابی بر مبنای فعالیت....................................................................................................۵۱

۲-۵-۶-۱-مرحله اول: مشخص کردن فعالیت ها و هدف کمی آنها..............................................................۵۲

۲-۵-۶-۲-مرحله دوم: جمع آوری و تعیین هزینه ها......................................................................................۵۲

2-5-6-3-مرحله سوم: ردیابی و برقراری ارتباط بین هزینه های مستقیم و فعالیتها ...........................۵۳

۲-۵-۶-۴-مرحله چهارم: ردیابی و برقراری ارتباط بین هزینه های غیر مستقیم و فعالیتها..................۵۳

۲-۵-۶-۵- جمع هزینه های مستقیم و هزینه های غیر مستقیم.......................................................................۵۴

۲-۵-۷- نقاط ضعف و قوت هزینه یابی بر مبنای فعالیت.....................................................................................۵۴

۲-۵-۸-هزینه یابی در دانشگاه علوم پزشکی سمنان..............................................................................................۵۴

۲-۶- بخش پنجم: حسابداری تعهدی ونقش آن در تصمیم گیری های بهتر مدیران.....................................۵۵

۲-۶-۱-مفاهیم تصمیم گریری....................................................................................................................................۵۷

۲-۶-۲- مفاهیم گزارشگری مالی................................................................................................................................۵۷

۲-۶-۳- تاریخچه اهداف گزارشگری مالی جهت انجام تصمیمات بهینه مدیران..............................................۵۷

۲-۶-۴- خصوصیات کیفی اطلاعات مالی.................................................................................................................۵۸

۲-۶-۵-رابطه بین خصوصیات کیفی اطلاعات مالی................................................................................................۶۰

۲-۶-۶- خصوصیات کیفی مرتبط با محتوای اطلاعات..........................................................................................۶۰

۲-۶-۶-۱-مربوط بودن.................................................................................................................................................۶۰

۲-۶-۶-۲- قابل اتکا بودن...........................................................................................................................................۶۰

۲-۶-۷-خصوصیات کیفی مرتبط با ارائه اطلاعات...................................................................................................۶۱

۲-۶-۷-۱-قابل مقایسه بودن.......................................................................................................................................۶۱

۲-۶-۷-۲-قابل فهم بودن.............................................................................................................................................۶۱

۲-۶-۸-محدودیتهای حاکم بر خصوصیات کیفی اطلاعات مالی.........................................................................۶۲

۲-۶-۹-ارتباط بین گزارشگری مالی و حسابداری تعهدی.....................................................................................۶۲

۲-۶-۱۰-گزارشگری مالی در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی سمنان................................................۶۳

۲-۷-بخش ششم: اثر بخشی سازمانی........................................................................................................................۶۵

۲-۷-۱- مفاهیم اثر بخشی سازمانی............................................................................................................................۶۵

۲-۷-۲-رویکردهای اثر بخشی سازمانی.....................................................................................................................۶۵

۲-۷-۲-۱-رویکرد نیل به هدف...................................................................................................................................۶۵

۲-۷-۲-۲- رویکرد سیستمی......................................................................................................................................۶۶

۲-۷-۲-۳- رویکرد عوامل استراتژیک........................................................................................................................۶۶

۲-۷-۲-۴- رویکرد ارزشهای رقابتی..........................................................................................................................۶۷

۲-۸- پیشینه تحقیق.....................................................................................................................................................۶۷

۲-۸-۱-پژوهشهای درون کشوری...............................................................................................................................۶۷

۲-۸-۲- پژوهشهای برون کشوری..............................................................................................................................۷۳

۲-۸-۳-نقد تحقیقات گذشته.......................................................................................................................................۷۵

۲-۹-نتیجه گیری............................................................................................................................................................۷۷

۲-۱۰-خلاصه فصل دوم................................................................................................................................................۷۸

فصل سوم:روش شناسی تحقیق....................................................................................................................................۸۰

۳-۱-مقدمه.......................................................................................................................................................................۸۱

۳-۲-جامعه آماری...........................................................................................................................................................۸۱

۳-۳-روش نمونه گیری..................................................................................................................................................۸۲

۳-۳-۱-حجم نمونه........................................................................................................................................................۸۴

۳-۴- نوع تحقیق.............................................................................................................................................................۸۵

۳-۴-۱- هدف تحقیق......................................................................................................................................................۸۵

۳-۴-۲-نحوه گردآوری داده ها و اطلاعات..................................................................................................................۸۵

۳-۵-رویکرد تحقیق.........................................................................................................................................................۸۷

۳-۶-استراتژی تحقیق.....................................................................................................................................................۸۸

۳-۷-قلمرو تحقیق............................................................................................................................................................۸۸

۳-۸-ابزار و شیوه جمع آوری اطلاعات........................................................................................................................۸۹

۳-۸-۱-روش کتابخانه ای...............................................................................................................................................۸۹

۳-۸-۲-پرسشنامه.............................................................................................................................................................۸۹

۳-۸-۲-۱-اجزای پرسشنامه..........................................................................................................................................۹۰

۳-۸-۳-کتابخانه................................................................................................................................................................۹۱

۳-۸-۴- مصاحبه...............................................................................................................................................................۹۱

۳-۹- روایی ابزار اندازه گیری.........................................................................................................................................۹۴

۳-۱۰-پایایی.......................................................................................................................................................................۹۵

۳-۱۱-متغیرهای پژوهش و مدل مفهومی...................................................................................................................۹۷

۳-۱۲- روش تجزیه و تحلیل.........................................................................................................................................۹۸

۳-۱۲-۱-آمار توصیفی.....................................................................................................................................................۹۹

۳-۱۲-۲-آمار استنباطی..................................................................................................................................................۹۹

۳-۱۲-۲-۱-ضریب همبستگی پیرسون......................................................................................................................۹۹

۳-۱۲-۲-۲-آزمون کولمو گراف-اسمیرنوف..........................................................................................................۱۰۰

۳-۱۲-۲-۳-آزمون T-TEST.........................................................................................................................................100

۳-۱۲-۲-۴-آزمون تحلیل واریانسANOVA............................................................................................................100

۳-۱۳-تعریف عملیاتی متغیرها.................................................................................................................................۱۰۱

فصل چهارم: یافته های تحقیق..................................................................................................................................۱۰۴

۴-۱-مقدمه......................................................................................................................................................................۱۰۵

۴-۲- بخش اول: آمار توصیفی.....................................................................................................................................۱۰۶

۴-۲-۱-قسمت اول: ویژگیهای جمعیت شناختی پاسخ دهندگان.....................................................................۱۰۶

۴-۲-۲-قسمت دوم: وضعیت متغیر مستقل..............................................................................................................۱۱۳

۴-۲-۳- قسمت سوم: وضعیت متغیرهای وابسته...................................................................................................۱۱۴

۴-۳- بخش دوم: آمار استنباطی................................................................................................................................۱۱۶

۴-۳-۱-همبستگی پیرسون...........................................................................................................................................۱۱۶

۴-۳-۱-۱-آزمون فرضیه اول پژوهش........................................................................................................................۱۱۶

۴-۳-۱-۲-آزمون فرضیه دوم پژوهش.......................................................................................................................۱۱۷

۴-۳-۱-۳-آزمون فرضیه سوم پژوهش......................................................................................................................۱۱۹

۴-۳-۱-۴-آزمون فرضیه چهارم پژوهش...................................................................................................................۱۲۰

۴-۳-۱-۵-آزمون فرضیه پنجم پژوهش....................................................................................................................۱۲۱

۴-۳-۲- آزمون کولموگروف-اسمیرنوف برای تطابق توزیع نمونه ها.................................................................۱۲۲

۴-۳-۳-آزمون تی مستقل برای مقایسه میانگین مولفه های پژوهش................................................................۱۲۳

۴-۳-۳-۱-مقایسه میانگین مولفه های پژوهش بر حسب جنسیت...................................................................۱۲۳

۴-۳-۴-آزمون آنالیز واریانس(( ANOVA .................................................................................................................124

فصل پنجم:بحث و نتیجه گیری...............................................................................................................................۱۲۸

۵-۱-مقدمه......................................................................................................................................................................۱۲۹

۵-۲-مروری بر نتایج به دست آمده از تحقیق..........................................................................................................۱۲۹

۵-۲-۱- تحلیل نتایج به دست آمده از آزمون همبستگی ....................................................................................۱۳۰

۵-۳-پیشنهادها...............................................................................................................................................................۱۳۲

۵-۳-۱-پیشنهادها مبنتی بر نتایج پژوهش...............................................................................................................۱۳۳

۵-۳-۲-پیشنهاد برای پژوهشهای آتی.......................................................................................................................۱۳۴

۵-۴-محدودیتهای تحقیق.............................................................................................................................................۱۳۵

۵-۵-بحث و نتیجه گیری..............................................................................................................................................۱۳۶

فهرست مراجع..................................................................................................................................................................۱۳۶

پیوستها.............................................................................................................................................................................۱۴۱

فهرصت جداول

جدول ۳-۱..........................................................................................................................................................................۸۴

جدول۳-۲............................................................................................................................................................................۹۱

جدول۳-۳............................................................................................................................................................................۹۲

جدول۳-۴...........................................................................................................................................................................۹۷

جدول۴-۱.........................................................................................................................................................................۱۰۶

جدول۴-۲.........................................................................................................................................................................۱۰۷

جدول۴-۳........................................................................................................................................................................۱۰۸

جدول۴-۴........................................................................................................................................................................۱۰۹

جدول۴-۵........................................................................................................................................................................۱۱۱

جدول۴-۶.........................................................................................................................................................................۱۱۲

جدول۴-۷........................................................................................................................................................................۱۱۴

جدول۴-۸.......................................................................................................................................................................۱۱۴

جدول۴-۹.......................................................................................................................................................................۱۱۴

جدول۴-۱۰......................................................................................................................................................................۱۱۵

جدول۴-۱۱.....................................................................................................................................................................۱۱۵

جدول۴-۱۲.....................................................................................................................................................................۱۱۵

جدول۴-۱۳......................................................................................................................................................................۱۱۷

جدول۴-۱۴.....................................................................................................................................................................۱۱۸

جدول۴-۱۵......................................................................................................................................................................۱۱۵

جدول۴-۱۶......................................................................................................................................................................۱۲۰

جدول۴-۱۷......................................................................................................................................................................۱۲۱

جدول۴-۱۸......................................................................................................................................................................۱۲۲

جدول۴-۱۹......................................................................................................................................................................۱۲۳

جدول۴-۲۰......................................................................................................................................................................۱۲۴

جدول۴-۲۱......................................................................................................................................................................۱۲۵

جدول۴-۲۲......................................................................................................................................................................۱۲۶

جدول ۴-۲۳....................................................................................................................................................................۱۲۶

جدول۵-۱........................................................................................................................................................................۱۳۱

جدول۵-۲.........................................................................................................................................................................۱۳۲

فهرست نمودارها

نمودار۴-۱........................................................................................................................................................................۱۰۶

نمودار۴-۲.......................................................................................................................................................................۱۰۸

نمودار۴-۳......................................................................................................................................................................۱۰۹

نمودار۴-۴......................................................................................................................................................................۱۰۹

نمودار۴-۵......................................................................................................................................................................۱۳۲

فهرست شکلها

شکل۲-۱.........................................................................................................................................................................۵۰

شکل۲-۲.........................................................................................................................................................................۶۴

شکل۳-۱.........................................................................................................................................................................۹۸

فصل اول

کلیات تحقیق

۱-۱-مقدمه

پس از انقلاب اسلامی و بخصوص در دهه اخیر در کشورمان، افزایش سطح آگاهی شهروندان در مورد حقوق مربوطه شان، از جمله حق پاسخ خواهی از مقامات دولتی در مورد چگونگی مصرف منابع عمومی و درخواست آنها مبنی بر کنترل و نظارت سازمانهای دولتی باعث شده تا مقامات متوجه این موضوع شوند که اعتماد شهروندان را تنها از طریق انجام وظیفه پاسخگویی مناسب و شفاف، در مورد امور مالی و عملیاتی سازمانها، می توانند بدست آورند. یکی از ابزارهای مهم در تحقق وظیفه پاسخگویی به گونه ای مناسب، توجه به نظام حسابداری و دریافت گزارشهای مالی شفاف و کارا می باشد. که این نوع گزارشگری زمانی محقق می شود که نظام حسابداری دچار تحول شود همچنین لازم است مبنای صحیحی انتخاب شود تا صورتهای مالی براساس اهداف تعیین شده و همچنین نیازهای استفاده کنندگان ارائه گردد. تا قرن شانزدهم تمام بخش ها (خصوصی و دولتی) از حسابداری نقدی استفاده می کردند، بطوریکه بعد از آن حسابداری دولتی همچنان بر مبنای نقدی ادامه یافت. اما بخش خصوصی در پاسخ به فشارهای اقتصادی مبادرت به ایجاد "اصول عمومی پذیرفته شده حسابداری" (GAAP)[1] نمود،که حسابداری تعهدی نیز از آن جمله است. مبنای حسابداری که تاکنون در اکثر سازمانهای دولتی ایران مورد استفاده قرارگرفته، مبنای نقدی است که بر دریافت و پرداخت وجه نقد تاکید دارد. اما به علت کاستیهای این روش، که مهمترین آنها تمرکز بر جریان نقدی و عدم تطابق هزینه ها و درآمدها است نمی تواند مبنای صحیحی برای سیستم حسابداری باشد. به همین دلیل کشورهای در حال توسعه، طی دهه های اخیر متوجه ضرورت اجرای حسابداری تعهدی شده اند. ارائه اطلاعات دقیق درخصوص درآمدها و هزینه های دستگاههای دولتی در گزارشهای مالی و مقایسه ارقام واقعی با ارقام پیش بینی شده در بودجه سالانه، تصویر شفافی از عملکرد آنها جهت قضاوت آگاهانه واحدهای نظارت کننده اعم از دولت، ناظرین مستقل و سایر استفاده کنندگان اطلاعات مالی و امکان ارزیابی دقیقتر گروههای مزبور، فراهم می کند. (محمدی و همکاران، ۱۳۹۲)

بسیاری از دولتها، فرایند تغییر مبنای حسابداری نقدی به تعهدی را به عنوان بخشی از دستور کار مدیریت نوین بخش عمومی، با رویکرد "شبه تجاری[۲]" و "مبتنی بر عملکرد[۳]" تلقی می کنند. طرفداران این نظریه ، استدلال می کنند که حسابداری تعهدی، اطلاعات مناسبتری را برای تصمیم گیری های مدیریتی فراهم کرده، و در نهایت حسابداری تعهدی موجب کارآمدتر و موثرتر شدن بخش عمومی می گردد. فرایند تغییر از مبنای نقدی به تعهدی برای اداره های دولتی مرکزی بریتانیا در اوایل دهه ۱۹۹۰ شروع شد و در مدت حدود ۱۰ سال حسابداری تعهدی استقرار یافت. در آن زمان، نشانه های روشنی وجود داشت که تغییرات مشابه در کشورهای دیگر از جمله ایرلند نیز رخ دهد. اما در لحظه ورود به این تغییر رویکرد، عوامل موثر بر استقرار مبنای تعهدی مانند عمل گرایی، نبود تمایل عمومی، فشارهای ایدئولوژیکی و سیاسی و تفاوتهای فرهنگی، مانع از پیاده سازی نظام حسابداری مبتنی بر مبنای تعهدی به جای حسابداری نقدی شد. (هیلمن وکولونی[۴]،۲۰۱۱)

با وجود روند رو به رشد پذیرش حسابداری تعهدی در سراسر جهان نحوه پذیرش آن در کشورهای مختلف متفاوت بوده است از نظر کریستیانز و ری نیرز[۵](۲۰۰۹) این تفاوتها در سه سطح محتوا، مدت و زمان انتقال از مبنای حسابداری نقدی به تعهدی و نحوه پذیرش حسابداری تعهدی مشاهده می شود. همچنین نتایج پژوهش های تجربی نشان دهنده این است که دلایل مدیریتی و کنترلی مهمترین عامل حرکت از مبنای حسابداری نقدی به تعهدی در ایالات متحده آمریکا، انگلستان، استرالیا و زلاندنو بوده است. ایالات متحده آمریکا، حرکت تدریجی به سمت حسابداری تعهدی را از مدتها پیش آغاز کرد. کانادا در سال۲۰۰۲ حسابداری تعهدی را در بخش عمومی بکار گرفت و انگلستان در سال۲۰۰۶ این روش را به طور کامل در بخش عمومی اجرایی کرد.(تودور[۶]،۲۰۰۸)

با وجود انجام برخی اصلاحات در نظام حسابداری و گزارشگری بخش عمومی در بسیاری از سازمانهای دولتی ایران، کماکان برای ثبت رویدادهای مالی از مبنای حسابداری نقدی تعدیل شده استفاده می شود. در حسابداری بر مبنای نقدی درآمدها و هزینه ها در زمان مبادله وجه نقد ثبت می شود. بنابراین صورتهای مالی مبتنی بر حسابداری نقدی به صورت سنتی منابع دریافت وجه نقد و تخصیص به مخارج نقدی را نشان می دهد و آن را با مخارج بودجه شده مقایسه می کند. (باباجانی،۱۳۸۵)

به طور کلی در بررسی چارچوب کلی عملکرد مالی در بخش عمومی نیاز به نظریه پردازی و تغییر دیدگاه های مالی به وضوح احساس می شود. ساختارهای پیچیده سازمانی، الزام به پیش بینی محاسبه بهای تمام شده و ارزیابی هزینه و درآمد در فعالیتهای بخش دولتی، نیاز به ارائه راهکارهای نوین و متعاقب آن، پیاده سازی حسابداری تعهدی کامل در بخش دولتی را دو چندان کرده است. (نسباک[۷]،۲۰۱۱)

 • بیان مسئله و علل گزینش موضوع پژوهش

تغییرات زیادی در نحوه اداره دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی دولتی موجب گردیده که نیاز به اطلاعات مالی شفاف و با کیفیت به منظور انجام تصمیم گیری های بهینه توسط مدیران و ارتقاء سطح "مسئولیت پاسخگویی[۸]" آنها، ضرورت پیدا نماید. در سال های اخیر، دولت ها و نهادهای نظارتی در سراسر جهان، اقدامات زیادی برای اطمینان از بهبود سیستم نگهداری سوابق حسابداری، مطابق با شیوه های حسابداری قابل قبول، انجام دادند و تلاش برای بهبود این جنبش بین المللی و تغییر سیستم حسابداری از حسابداری نقدی به تعهدی در سراسر جهان انجام گرفته است. بسیاری از سازمان ها در بخش عمومی همچنان به اجرای سیستم حسابداری بر مبنای نقدی می پردازند. متاسفانه، حسابداری بر مبنای نقدی نمیتواند به عنوان یک مبنای صحیح برای اندازه گیری مناسب، مورد استقاده قرار گیرد. در این مبنا عملکرد و سوابق اقتصادی، زمانی مشخص می شود که پول نقد، رد و بدل گردد.) تئودور و موتیو[۹]، (2013

بکارگیری سامانه های اطلاعاتی جدید، در دستیابی به اهداف بلند مدت سازمانی، از جایگاه ویژه ای برخوردار است .هدف از اجرا و پیاده سازی یک سامانه جدید، بکارگیری فن آوری های جدید برای بهبود کیفیت اطلاعات در سطح کل سازمان و ایجاد بستر مناسبتری برای تصمیم گیری مدیریت می باشد. در کشور ما نیز به عنوان نخستین گام در جهت دستیابی به اهداف بالا بر اساس بند "الف" ماده 49 قانون برنامه چهارم توسعه، مقرر گردیده است: "دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی دولتی وهمچنین فرهنگستانهای تخصصی که دارای مجوز از شورای گسترش آموزش عالی و وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سایر مراجع قانونی ذیربط می باشند، صرفا بر اساس آیین نامه ها و مقررات اداری، مالی، استخدامی و تشک

پایان نامه بازدید : 11 جمعه 4 آبان 1397 زمان : 18:40
امتیاز :
نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

دانلود متن کامل پایان نامه پیش بینی رضایت زناشویی براساس خودکار آمدی و خلاقیت در میان زوجین مراجعه کننده به مراکز مشاوره شهر کرمانشاه

عنوان

پیش بینی رضایت زناشویی براساس خودکار آمدی و خلاقیت در میان زوجین مراجعه کننده به مراکز مشاوره شهر کرمانشاه

استاد

جناب آقای دکتر عارفی

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

فصل اول

مقدمه پژوهش

 • بیان مسأله

ازدواج به عنوان مهمترین و عالیترین رسم اجتماعی برای دستیابی به نیازهای عاطفی و امنیتی افراد بزرگسال و به عنوان حفظ بقاء نسل بشری تا زدیرباز همواره مورد تاکید بوده است. ازدواج را میتوان یکی از مهمترین تصمیم گیریها در زندگی هر فرد دانست و رضایتمندی از ازدواج یکی از اصلی­ترین عوامل تعیین کنندۀ کیفیت زندگی و سلامت روانی هر فرد میباشد(نجاتی، ۱۳۷۶) رضایت زناشویی پیوندی دوستانه همراه با تفاهم و درک یکدیگر و تعاملی منطقی میان نیازهای مادی و معنوی همسران است. رضایت زناشویی بنیادی ترین ستون سلامت روانی افراد در خانواده است که از عاملهای گوناگونی مانند وضع مالی، سن ازدواج و... اثر می پذیرد (سینهاومکرجی،۱۹۹۰). هرچه شخص در ازدواج خود با شریک، زندگیش احساس کند که هزینه های زیاد یپرداخت کرده است، به طور کلی از آن شخص و ازدواج با او رضایت کمتری خواهد داشت . برعکس هرچه بیشتر فکر کند در ازدواج با شریک زندگی خود مزایای بیشتری بدست آورده است از او و زندگی مشترکشان رضایت بیشتری خواهد داشت (استیلز،۲۰۰۴). جامعه­ترین دیدگاه در زمینۀ رضایت زناشویی وعوامل تشکیل دهندۀ آن توسط اولسون (اولسون،۲۰۰۰) ارائه شده است. دراین چهارچوب، رضایت زناشویی دارای عوامل تشکیل دهندۀ زیر است: ۱)موضوعات شخصیتی: درک شخص از رفتار ها و ویژگی ها و سطح رضایت یا عدم رضایت او از این موضوعات را ارزیابی میکند. ارتباط زناشویی[۱]: احساسات، اعتقاد ات و نگرشهای شخص نسبت به میزان و چگونگی روابط زناشویی را می سنجد. حل تعارض [۲]نشانگر نگرشها، احساسات و اعتقادات همسر در به وجود آوردن یا حل تعارض و نیز روشهای زوجین در پایان دادن به جرو بحث­ها­ میباشد مدیریت مالی: [۳] علایق و نگرشهای زن و شوهر را در زمینۀ شیوه اداره ومدیریت مسایل اقتصادی خانوادهای نشان میدهد. اوقات فراغت[۴] : ترجیحات شخصی هر کدام از زوجین ، برای چگونگی گذراندن اوقات فراغت است. روابط جنسی[۵]: احساسات و نگرانی های فرد را درباره روابط جنسی و صمیمیت عاطفی با همسر ارزیابی میکند . ازدواج و فرزندان[۶]: نگرشها و احساسات شخصی را درباره داشتن فرزند، توافق در مورد تعداد و نحوه تربیت فرزندان ارزیابی میکند. خانواده و دوستان[۷] :احساسات و علایق مربوط به روابط با خویشاوندان و اقوام همسر و دوستان را ارزیابی میکند. جهت گیری معنوی[۸]: نگرشها، احساسات وعلایق فرد را درباره اعتقادات اعمال مذهبی در زندگی زناشویی ارزیابی میکند.(ثنایی،۱۳۷۹). در ارتباط با عوامل موثر و تأثیر گذار بر رضایت زناشویی میتوان به آیتمهای زیر اشاره کرد

۱:عتماد و صداقت (پاتریک،۱۹۹۵) ۲-درک همسر وتفاهم (سیلیمن[۹]،۲۰۰۱). ۳- محبت(بهرامی،۱۳۸۳). همکاری بین زوجین (شعرباف،۱۳۷۹). صمیمیت بین زوجین،(هاک و همکاران،۲۰۰۳).توجه و علاقه (اولسون،۲۰۰۰)،مسائل مالی و اقتصادی (ماریو[۱۰] و همکاران،۲۰۰۸). طول دوره ازدواج (سیف،۱۳۸۵). فرزندان(سرمدی،۱۳۸۵).در این میان خودکارآمدی به واسطه ­ی انگیزه­ی درونی موجب می شود که فردبه طور خود انگیخته در محیط تلاش کند و به باورهای کارآمدی خود دست یابد. طبیعت همچون معلمی نامرئی فرد را به جنب و جوش وامیدارد تا ظرفیتهای مختلف تحول را در مراحل متنوع ومتفاوت آشکار سازد. خودکارآمدی یا خود اثر بخشی از لحاظ روانشناسی عبارت است از انتظارات متصوری که فرد در موفقیت در یک کار یا رسیدن به یک نتیجه خوب از طریق فعالیتهای فردی. بنابراین خودکارآمدی یک فرآیند ذهنی است که شامل شناسایی هدف، برآورد تلاش و تواناییهای لازم برای رسیدن به آن اهداف و پیشبینی نتبجه آن می باشد . افراد دارای خودکارآمدی بالا به تواناییهای خود باور دارند و برای رسیدن به هدف خود پافشاری می کنند و تسلیم نمی شوند(اوانسو کلارک[۱۱]، ۲۰۱۱).در تحقیقی که توسط وزیری،و همکاران(۱۳۸۹).تحت عنوان خودکارآمدی و رضایت زناشویی صورت گرفت نشان داده شد که خودکارآمدی جنسی با رضایت زناشویی رابطه معناداری داشته و از نمرات خودکارآمدی جنسی می توان نمرات رضایت زناشویی افراد را پیش بینی کرد.از طرفی خلاقیت نیز دردو دهه اخیر، مخصوصاً بعد از کارهای گیلفورد، مورد توجه زیادی قرار گرفته است. اما سؤال اصلی در مورد تعریف خلاقیت تا حدودی لاینحل باقیمانده است زیرا هریک از اندیشمندان به گونه هایی خلاقیت را تعریف نموده اند. در فرهنگ روانشناسی وبر خلاقیت عبارت است از ظرفیت دیدن روابط جدید، پدیدآوردن اندیشه­های غیر معمول و فاصله خلاقیت فرآیندی روانی است که منجر به گرفتن از الگوی سنتی تفکر. به نظر آیزنک حل مسأله، ایده سازی، مفهوم سازی ،ساختن اشکال هنری و نظریه پردازی میشود که بدیع و یکتاست. حائری زاده، به طور کلی، خلاقیت فرآیندی فکری وروانی است و محصول خلاقیت، پدیدهای نو و جدید و در عین حال دارای ارزش نیز میباشد. البته خلاقیت یک توانایی عمومی است و در همه­ی افراد کمابیش وجود دارد. سلیمانی(۱۳۸۴) فرآیند خلاقیت فرآیندی هدفدار یا جهتدار، یا برای نفع شخصی یا برای نفع گروه اجتماعی میباشد. تاکنون پژوهشهای گوناگونی در رابطه با متغیرهای این تحقیق به صورت جداگانه و یا با متغیرهای دیگر انجام گرفته اما تاکنون پژوهشی که همزمان رابطه‌ سهم تغیررضایت زناشویی، خودکارآمدی و خلاقیت را مورد مطالعه قرار داده باشد مشاهده نشد. لذا سؤال اصلی این پژوهش این است که آیا می توان رضایت زناشویی را براساس خود کار آمدی و خلاقیت پیش بینی کرد؟

 • اهمیت و ضرورت تحقیق

رضایت زناشویی درزندگی می تواند با رضایتکلی از زندگی رابطه داشته باشد.( اسپرچر ، ۲۰۰۱ ) سازگاری زناشویی را می توان به عنوان منبع نظام خانواده یا حتی بخشی از نیروهای تامین کننده حیات و احیا کننده خانواده دانست.( علی اکبری دهکردی ، ۱۳۸۹ )سازگاری زناشویی می تواند به طور کامل بر کیفیت زندگی تاثیر گذارد و تحقیقات انجام شده اهمیت تاثیر این موضوع را بر انواع نتایج بالینی مثل بهداشت روانی ، جسمانی و حتی طول عمر تائید نموده اند .(عباسی ، ۲۰۰۶ )لذا شایسته است با توجه به اهمیت فوق العاده رضایت زناشویی در کیفیت کل زندگی افراد و جامعه به طور جدی و وسیع به بررسی این مولفه و عوامل تاثیر گذار بر آن پرداخته شود ؛ زیرا تاثیر فراگیری بر کل جامعه خواهد گذاشت .بنابراین پرداختن به این مهم براساس میزان خود کار آمدی و خلاقیت میسر می گردد.خودکارآمدی یکی از مفاهیم مهم و مؤثر در نظریه شناختی- اجتماعی بندورا است. هنگامی که ما رفتارمان را نظم می بخشیم، در واقع به عمل مشاهده خود می پردازیم و پیامدهای عملکردمان را بر حسب معیارها و اهدافمان ارزیابی می کنیم. از سوی دیگر بر اساس توانایی های کلی خود، به نتیجه گیریهایی مانند «من در جبر خوب هستم» و «من در شناکردن ضعیف هستم» می رسیم. بندورا این قضاوت های کلی را ارزیابی های خودکارآمدی[۱۲] می نامد. او اعتقاد دارد که ارزیابی های خودکارآمدی، تأثیر عمیقی بر سطح انگیزش ما دارد. هنگامی کهاعتقاد داشته باشیم در تکالیف به خوبی عمل می کنیم، با وجود مکث های موقت روی آنها، سخت تر و با پشتکار بیشتر کار می کنیم. هنگامی که به توانایی هایمان شک می کنیم، با انرژی کمتری کار می کنیم واحتمال بیشتری وجود دارد که هنگام روبرو شدن با اولین مشکل آن را رها سازیم(بندورا، ۱۹۹۷). درپژوهشهای پیشین نقش دلبستگی و همچنین سبکهای آن و خودکارآمدی در مسائل اجتماعی، آموزشی و پرورشی، افت یا پیشرفت تحصیلی افراد بررسی قرار گرفته است. ( شارف[۱۳]؛ نقل از اعرابیان وهمکاران،۱۳۸۳). از متغیرهایی که ، رابطه‌ی مستقیم با رضایت زناشویی دارد خلاقیت است. و خلاقیت از ممتاز ترین توانایی های شناختی انسان است .(مومنی مهموئی ، ۱۳۸۸ )حل مساله ، فعالیتی شناختی محسوب می شود که مهارتها و درک انسان را در برمی گیرد. (ترفینگر ، سلبی و ایساکسن ، ۲۰۰۸ ، به نقل از شهنی ییلاق و همکاران ، ۱۳۸۸ ) فعایت های ناظر به حل مساله باعث تحریک و توسعه مهارت های تفکر خلاق و انتقادی می شود ، زندگی یک مهارت مساله گشایی است و هیچ پایانی برای مساله هایی که ابعاد زمان و مکان در آنها مهم است وجود ندارد. (شهنی ییلاق و همکاران ، ۱۳۸۸ ) ، لذا انسان امروزی باید به ابزاری برای حل این مسائل مجهز باشد .

تعداد صفحه :۶۵

قیمت : ۱۴۷۰۰ تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت : serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

*** *** ***

پایان نامه بازدید : 12 جمعه 4 آبان 1397 زمان : 16:10
امتیاز :
نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر


دانشگاه قم

دانشکده آموزشهای الکترونیکی

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حقوق

عنوان :

بررسی تحلیلی قانون تسهیل تنظیم اسناد در دفاتراسناد رسمی در ایران و مطالعه تطبیقی مقررات مشابه در کشور کانادا

استاد راهنما :

جناب آقای دکتر حسین سیمایی صراف

استاد مشاور :

جناب آقای دکتر مسعود حبیبی مظاهری

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

فهرست مطالب

چکیده ...................................................................................................................................................................۳

مقدمه. ۴

فصل اول : کلیات.. ۶

مبحث اول: مفهوم سند رسمی و پیشینه تاریخی آن در ایران.. ۶

گفتار اول : مفهوم سند رسمی.. ۶

گفتار دوم : پیشینه تاریخی سند رسمی در ایران. ۷

الف : سیر مالکیت در ایران و نحوه ثبت اسناد. ۸

ب : شناخت دفاتر اسناد رسمی.. ۱۲

ج : ثبت اختیاری و اجباری اسناد. ۱۴

مبحث دوم : انواع اسناد رسمی ، آثار و شرایط آن.. ۲۶

گفتار اول : انواع اسناد رسمی.. ۲۶

گفتار دوم : آثار اسناد رسمی.. ۲۸

گفتار سوم : شرایط اسناد رسمی.. ۳۴

فصل دوم : نحوه تنظیم اسناد رسمی قبل از تصویب قانون تسهیل تنظیم اسناد در دفاتر اسناد رسمی.. ۴۰

مبحث اول : تشخیص مسائل شکلی و ماهوی سند. ۴۰

مبحث دوم : بررسی نحوه تنظیم اسناد رسمی قبل از تصویب قانون تسهیل تنظیم اسناد در دفاتر اسناد رسمی ۴۸

گفتار اول : مقررات مربوط به اسناد تنظیمی.. ۴۸

گفتار دوم : مستندات مربوط به اسناد تنظیمی.. ۵۵

فصل سوم : بررسی نحوه تنظیم اسناد رسمی بعد از تصویب قانون تسهیل تنظیم اسناد در دفاتر اسناد رسمی ۵۸

مبحث اول : فلسفه تصویب قانون جدید و خصوصیات آن.. ۵۸

مبحث دوم : ثبت اسناد غیر منقول.. ۶۰

گفتار اول : ثبت اسناد غیر منقول در ایران. ۶۰

گفتار دوم : ثبت اسناد غیر منقول در کانادا ۷۲

مبحث سوم : ثبت اسناد منقول.. ۸۲

گفتار اول : ثبت اسناد منقول در ایران. ۸۲

گفتار دوم : ثبت اسناد منقول در کانادا ۸۷

مبحث چهارم : ثبت اسنادی که موجب تغییر مالکیت عین نمی گردد. ۸۸

گفتار اول : بررسی ثبت این اسناد در ایران. ۸۸

گفتار دوم : بررسی قوانین و نحوه تنظیم اسناد در کانادا ۹۲

مبحث پنجم : مشکلات اجرایی قانون تسهیل.. ۹۷

نتیجه گیری.. ۱۰۰

فهرست منابع.. ۱۰۲

پیوست.. ۱۰۵

چکیده

قانون تسهیل تنظیم اسناد در دفاتر اسناد رسمی پس از چند دهه قانونگذاری سخت گیرانه و توأم با ایجاد تکالیف گوناگون برای دفاتر اسناد رسمی در امر تنظیم اسناد رسمی و در پاسخ به نیازها و ضرورت ها مبنی بر اصلاح رویه قانونگذاری مزبور که موجب ترویج تنظیم اسناد عادی و عدم تمایل اشخاص به تنظیم اسناد رسمی و عدم وصول حقوق دولتی و زیرپا نهادن مقررات ماده ۴۸ ق.ث و ایجاد اختلافات و دعاوی متعدد که منجر به تراکم مراجعات و پرونده ها در مراجع قضایی و تحمیل هزینه های فراوان به بودجه عمومی کشور و اتلاف سرمایه های ملی در بعد کلان اقتصادی و مالی می شد، در تاریخ ۲۴/۵/۱۳۸۵ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و بارقه های امید در دل ناصحین و مصلحین درخشیدن آغاز نمود، به طوری که انتظار می رود با روشن شدن و تحصیل اولین نتایج آن، قانونگذاران با دلگرمی بیشتری در این راه گام بردارند و این روش را به سایر بخش ها و حوزه های مبتلابه نیز تسرّی دهند و با کاستن از تکالیف دست و پاگیر و بیهوده و کاستن از دیوان سالاری که یأس و ناامیدی از بهبودی و اصلاح در امور اداری را رواج می دهد موجب شوند تا شاهد شکوفایی و بهبود در عرصه های مختلف اداری و اقتصادی و اجتماعی کشور باشیم. قانون مذکور مشتمل بر هشت ماده و یک تبصره است.

کلید واژه :سند . اثبات مالکیت. قانون تسهیل تنظیم اسناد رسمی . تطبیق قوانین ایران و کانادا

مقدمه

بدون شک یکی از مسایل مهم در کشوری چون ایران عزیزمان ، کار قانون گذاری است . کاری بس مهم و خطیر ، که تصمیمات اخذ شده تاثیرات و نتایج جدید در پی دارد . قانونگذار محترم هر اندازه که جامع نگر باشد همیشه در معرض نکته سنجی صاحبنظران قرار دارد و علاوه بر آنکه تحولات سریع حادث کار وی را دچار کاستی ساخته و با ابهام و ضعف مواجه میسازد در مقابل نکته پردازی ونقد وبررسی قواعد و مقررات حاکم وجاری راهی بسوی روشنگری وکمال میباشد.

"قانون تسهیل تنظیم اسناد در دفاتر اسناد رسمی" انقلابی عظیم درقانون دفاتر اسنادرسمی وتنظیم اسناد مربوطه بود. آنچه سالها مردم را از مراجعه به دفاتر اسناد رسمی گریزان نموده بود نه بحث مالی بلکه ایجاد تکالیف سنگین و مختلف بود درحقیقت دفاتر اسناد رسمی محل تسویه حساب ، گلوگاه و نیروی اجرائی سازمانهای مختلف بود و این دفاتر را از وظیفه ذاتی خود که همان تنظیم اسناد رسمی بود دورنگاه داشته و درحقیقت مردم را اسنادگریز و آنان را به سمت تنظیم اسناد عادی هدایت نموده بود.

ایجاد اختلاف و دعاوی مختلف و مراجعات به مراجع قضائی ،تحمیل هزینه های فراوان به دولت و ملت ازجمله دلایلی بودکه مسئولان مربوطه کشور را به فکرتهیه وتدوین قانونی نمودکه راه را برای مراجعه مردم به دفاتر اسناد رسمی مهیا وارزش واعتبار اسنادرسمی را مجددا احیا نمایند.

درتاریخ ۲۴/۵/۱۳۸۵ قانون تسهیل اسناد در دفاتر اسناد رسمی که درحال حاضر از آن تحت عنوان قانون تسهیل نامبرده میشود به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و آیین نامه اجرائی آن در تاریخ ۲۶/۱۲/۱۳۸۶ توسط هیئت دولت مصوب گردید .

با تصویب آیین نامه اجرائی دیدگاهها و رویه های متفاوتی درخصوص قانون و آیین نامه مذکور پدیدار شد.تعارض قانون و آیین نامه مذکور خود باعث ایجاد مشکل دیگری در دفاتر اسنادرسمی گردید. بررسی تحلیلی قانون پیشنهاد جهت ایجاد تعیین رویه واحد و همسطح نمودن برداشتهای متفاوت و ضرورت یک کار تحقیقی تطبیقی با یک کشور پیشرفته وجدید التاسیس بودن قانون انتخاب این موضوع بعنوان یک پایان نامه بوده است .

دراین پایان نامه علاوه بر بررسی قوانین مربوطه در ایران بررسی قوانین مشابه در کشور کانادا نیز انجام گرفته است .

پایان نامه حاضر شامل ۳ فصل است درفصل اول کلیات و در فصول ۲و۳ بررسی تحلیلی و نحوه تنظیم اسناد قبل و بعد از قانون تسهیل انجام شده است.

باوجود مشکلات فراوان در سر راه تحقیق مهمتر از همه جدید التاسیس بودن قانون و بضاعت اندک منابع خصوصاً مطالب مختص کشور کانادا و تفاوت عمده دو نظام ثبتی نگارنده معترف است که اثر حاضر خالی از نقص و ایراد نیست و امید آن دارم که دانشجویان آینده با بهره گیری از امکانات بیشتر معایب و کاستی های آن را برطرف نمایند.

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :۱۱۸ صفحه

قیمت : ۱۴۷۰۰ تومان

***

----

پشتیبانی سایت : serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

*** **** ***

تعداد صفحات : 1

درباره ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 625
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : [Ip_Today]
 • آی پی دیروز : [Ip_Yesterday]
 • بازدید امروز : 29
 • باردید دیروز : 43
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 123
 • بازدید ماه : 867
 • بازدید سال : 867
 • بازدید کلی : 3677
 • کدهای اختصاصی